Opłata za udział w targach nie podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła

13:50, 10.06.2020 Piotr Chojnacki - radca prawny, doradca podatkowy

Od należności za udział w targach uiszczanych na rzecz podmiotów zagranicznych nie pobiera się podatku u źródła.

Jak wynika z ostatniej interpretacji indywidualnej, opłaty za udział w targach nie zostały wymienione w katalogu przychodów podlegających opodatkowaniu, nie są to również usługi podobne do wskazanych w ustawie o CIT.  

Podatnicy w celu zwiększenia sprzedaży swoich wyrobów uczestniczą w targach, w tym również targach organizowanych przez podmioty zagraniczne. Przy dokonywaniu wypłaty przedsiębiorcy mają wątpliwości czy od opłaty za udział w targach należy pobrać podatek u źródła. Z jednej strony jest to opłata za udostępnienie powierzchni, a organizator targów nie zachęca do nabywania produktów uczestnika. Z drugiej strony celem organizacji targów jest rozpowszechnianie informacji o wystawcach, ich produktach a przez to zwiększenie sprzedaży. 

Jak wynika z ostatnio wydanej interpretacji Dyrektora KIS z 15 maja 2020 roku (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.81.2020.2.ŚS), opłaty za udział w targach nie podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła. Spółka w celu promocji swoich usług bierze udział w targach branżowych organizowanych poza granicami RP. Usługi związane z uczestnictwem w targach polegają głównie na udostępnieniu przestrzeni wystawienniczej. W cenie tych usług uczestnik otrzymuje od organizatora:
-  wejściówki/bilety na targi oraz stojak wyspowy, często wraz z ubezpieczeniem, czy z towarzyszącymi opłatami administracyjnymi,
-  zabudowę stoiska zapewnioną przez organizatora wraz z osprzętem, akcesoriami i niekiedy instalacją dedykowanej grafiki z logo Spółki.
-  szereg świadczeń dodatkowych, do wykorzystania na terenie wystawienniczym, m.in. ogólnie dostępne pawilony, panele dyskusyjne, seminaria, katalogi targowe z logo.

Dyrektor KIS przychylił się do stanowiska podatnika, że od usług uczestnictwa w targach nie należy pobierać podatku u źródła. Usługa organizacji targów nie została wskazana jako podlegająca opodatkowaniu podatkiem u źródła. Również nie jest to usługa podobna do usług objętych opodatkowaniem, zwłaszcza usług reklamowych. W jego ocenie reklama to działanie mające kształtować popyt poprzez poszerzenie wiedzy przyszłych nabywców o towarach w celu zachęcenia ich do nabycia towarów od tego właśnie a nie innego podmiotu gospodarczego. Reklama musi zawierać elementy wartościujące towar lub zachęcające do jego kupna, a za reklamę należy uznać wszystko, co zawiera informacje, które nie są niezbędne do zawarcia umowy. Pod pojęciem usług reklamowych rozumie się wszelką działalność promocyjną, w wyniku której lub w trakcie której następuje przekazywanie treści mających za zadanie informować o istnieniu lub cechach oferowanych towarów lub usług w celu zwiększenia sprzedaży tych produktów.

Uusługi organizacji targów, których istota sprowadza się do zapewnienia możliwości udziału w targach, nie stanowią też usług reklamowych, ani usług o podobnym charakterze. Istota usług organizacji targów nie polega na reklamie, lecz na zapewnieniu uczestnikowi możliwości wzięcia udziału w określonym wydarzeniu (targach), dzięki któremu to sam uczestnik może prezentować świadczone przez siebie towary. 

Przedmiotowe zagadnienie nie jest jednolicie oceniane przez organy podatkowe. W interpretacji z dnia 14 lutego 2020 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.482.2019.2.AK) Dyrektor KIS uznał, że płatności dokonywane na rzecz nierezydentów w związku z uczestnictwem Spółki w targach zagranicznych stanowią świadczenia o podobnym charakterze do usług reklamowych. Opłacenie powierzchni wystawowej i opłaty rejestracyjnej dają możliwość bezpłatnego umieszczenia w katalogu wystawców, umieszczenia nazwy firmy i prezentacji na stronie internetowej targów, dostępu do portalu wystawców i sklepu internetowego, otrzymania identyfikatorów (wejściówek) oraz licencji umożliwiającej skanowanie identyfikatorów i pobieranie danych firm odwiedzających stoisko. Tego rodzaju usługi jako podobne do usług reklamowych podlegają więc opodatkowaniu podatkiem u źródła.

Aktualnie wydana interpretacja jest korzystna dla podatników, którzy uczestniczą w zagranicznych targach. Niestety jednak z uwagi na rozbieżności w stanowiskach organów podatkowych podatnicy nie mogą bezpiecznie zaniechać poboru podatku u źródła od tego rodzaju opłat. 

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl