Opłaty licencyjne jako koszty bezpośrednio związane z wytwarzaniem towaru lub świadczeniem usługi

10:47, 13.02.2019 Karol Przydatek

Jeżeli opłaty licencyjne są bezpośrednio związane z wytwarzanymi produktami lub świadczonymi usługami, nie podlegają one pod uregulowania zawarte w przepisie art. 15e ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 15e ust. 1 podatnicy są obowiązani wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów koszty usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze - poniesione bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych w części, w jakiej koszty te łącznie w roku podatkowym przekraczają 5% kwoty odpowiadającej nadwyżce sumy przychodów ze wszystkich źródeł przychodów pomniejszonych o przychody z tytułu odsetek nad sumą kosztów uzyskania przychodów pomniejszonych o wartość zaliczonych w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych.

Limitowaniu przy zastosowaniu powyższej regulacji podlegają również m.in. należności licencyjne uprawniające do korzystania z praw własności intelektualnej (np. znak towarowy, patenty) czy też wiedzy know-how należącej do podmiotu powiązanego.

Jednakże art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyklucza stosowanie ograniczenia, o którym mowa w ust. 1, w przypadku kosztów usług, opłat i należności, o których mowa w ust. 1, zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z wytworzeniem lub nabyciem przez podatnika towaru lub świadczeniem usługi.

W związku z tym pojawiają się wątpliwości jak należy rozumieć pojęcie kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z wytworzeniem lub nabyciem przez podatnika towaru lub świadczeniem usługi, których przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie regulują.

Kluczowym dla odczytania zakresu omawianego wyłączenia jest precyzyjne ustalenie znaczenia pojęcia kosztów „bezpośrednio związanych” z wytworzeniem lub nabyciem przez podatnika towaru lub świadczeniem usługi.

Powyższy problem był przedmiotem wniosku o interpretację podatkową złożonego przez spółkę należącą do międzynarodowej grupy kapitałowej. Oferowała ona swoim klientom zaawansowane technologicznie produkty, wykorzystując do ich produkcji technologie otrzymane od podmiotu powiązanego odpowiedzialnego za prowadzenie działań badawczo – rozwojowych, w oparciu o udzieloną niewyłączną licencję.

Zdaniem spółki między opłatami za licencję, a zbywanymi produktami i towarami zachodził związek ekonomiczny pozwalający na zastosowanie wykluczenia ograniczenia kosztów uzyskania przychodów, ponieważ bezpośrednio wpływało to na prowadzenie działalności gospodarczej licencjobiorcy.

Zdaniem podatnika koszt nabywanej licencji miał związek ze zbywanymi przez podatników produktami i zachodziły przesłanki uprawnienia do zastosowania zwolnienia z ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na rzecz podmiotu powiązanego w związku z nabyciem prawa do korzystania z wartości niematerialnych i prawnych.

W wydanej interpretacji indywidualnej z dnia 5 lutego 2019 roku (0114-KDIP2-2.4010.623.2018.1.SJ) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe w pełnym zakresie odstępując od uzasadnienia prawnego.

Na pytanie, czy opłaty związane z korzystaniem z wartości niematerialnych będą stanowić koszt bezpośrednio związany z wytworzeniem wyrobu będącego przedmiotem sprzedaży, należy wziąć pod uwagę specyfikę działalności prowadzonej przez podatnika. Z powyższej sprawy jednoznacznie wynika, że opłaty stanowią wynagrodzenie za korzystanie z wartości, które warunkują produkcję. Bez ponoszenia opłat, spółka nie miałaby prawa do prowadzenia produkcji zgodnie z technologią wypracowaną w ramach grupy co powodowałoby, że produkcja i dalsza sprzedaż konkretnych wyrobów byłaby niemożliwa.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl