Opublikowano obwieszczenie dotyczące rynkowego oprocentowania pożyczek dla potrzeb cen transferowych

09:28, 03.01.2022 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy

Nowe obwieszczenie będzie stosowane w stosunku do pożyczek zawartych (lub dla których zmieniono oprocentowanie) w 2022 r.

Obecnie obowiązujące przepisy ustaw o podatkach dochodowych wprowadzają dla podatników możliwość stosowania uproszczenia typu „bezpieczna przystań”. Powodują one że dla transakcji spełniających określone warunki organ podatkowy nie dysponuje możliwością kontrolowania, czy ustalone między stronami zasady są rynkowe. Ponadto od 2022 r. dla takiej transakcji nie powstanie obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych - do tej pory taka dokumentacja musiała być przygotowana, ale nie musiała zawierać analizy cen transferowych (tj. analizy danych porównawczych lub analizy zgodności).

Uproszczenie to dotyczy dwóch grup transakcji:
- usług o niskiej wartości dodanej (art. 11f CIT i art. 23r PIT),
- umów pożyczek, kredytów i emisji obligacji (art. 11g CIT i art. 23s PIT).

W przypadku umów pożyczek (kredytów i emisji obligacji) taka umowa musi spełniać odpowiednie warunki. Jednym z warunków jest to, aby oprocentowanie pożyczki w ujęciu rocznym, na dzień zawarcia umowy było ustalone w oparciu o rodzaj bazowej stopy procentowej i marżę, określone w obwieszczeniu ministra właściwego ds. finansów publicznych.

Obecnie zostało opublikowane obwieszczenie odnoszące się do transakcji zawartych w 2022 r.

Po pierwsze należy zwrócić uwagę że dla części transakcji zmieniła się bazowa stopa procentowa. Powyższe dotyczy pożyczek w dolarach amerykańskich, frankach szwajcarskich oraz funtach brytyjskich. Do tej pory dla tych pożyczek były stosowane odpowiednie, trzymiesięczne stopy LIBOR.

Natomiast po zmianach będą miały zastosowanie stopy:
- SOFR 3M Compound Rate - dla pożyczek w USD,
- SARON 3M Compound Rate - dla pożyczek w CHF,
- SONIA 3M Compound Rate - dla pożyczek w GBP.

Jednocześnie dla pożyczek w dolarach i funtach brytyjskich, które zostały udzielone przed dniem 1 stycznia 2022 r. nadal istnieje możliwość stosowania dotychczasowych stóp procentowych (a więc stóp LIBOR USD, GBP).

Natomiast w przypadku pożyczek udzielanych w złotych oraz euro nadal obowiązują dotychczasowe rodzaje bazowych stóp procentowych, a więc trzy-miesięczne stopy odpowiednio WIBOR oraz EURIBOR.

Zmiany wystąpiły w zakresie wysokości marży, która będzie stanowiła dla pożyczkobiorcy maksymalnie 2,8 p.p., a dla pożyczkodawcy minimalnie 2,0 punktu procentowego. Powyższe oznacza, że aby uproszczenie mogło być zastosowane przez obie strony transakcji, to wówczas wysokość marży musi się zmieścić w przedziale od 2 do 2,8 punktu procentowego.

Jednocześnie podobnie jak w poprzednich latach, wprowadzono regulację, że w przypadku gdy bazowa stopa procentowa byłaby niższa od 0 to wówczas marża stanowi sumę wartości powyżej wskazanej marży, oraz wartości bezwzględnej bazowej stopy procentowej.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl