Planowane zmiany w ustawie o PIT

14:21, 23.03.2020 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

W projekcie z dnia 21 marca 2020 r. ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, przewidziano zmiany w zakresie podatku PIT. 

Najważniejsze z nich dotyczą:
- przesunięcia terminu przekazania zaliczek na PIT pobranych przez płatników z wynagrodzeń w wypłaconych marcu i kwietniu,
- odliczenia strat poniesionych na działalności gospodarczej w 2020 r. od dochodów roku 2019,
- rezygnacji z uproszczonej metody wpłacania zaliczek przez małych podatników,
- zwolnienia z PIT uzyskanych przez przedsiębiorców dopłat do kredytów,
-  przedłużenia terminu zapłaty podatku od wynajmowanych budynków,
-  zwolnienia z obowiązku stosowania przepisów o terminowym regulowaniu faktur.

Przesuniecie terminu przekazania zaliczek na PIT pobranych przez płatników

Projekt wprowadza prolongatę terminu przekazania zaliczek na podatek pobranych przez płatników od wynagrodzeń ze stosunku pracy wypłaconych w marcu i kwietniu 2020 r.

W projekcie ustawy zapisano, że w przypadku zaliczek na podatek pobranych w marcu i kwietniu 2020 r. od przychodów ze stosunku pracy oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, obowiązek przekazania tych zaliczek do organu podatkowego upływa 1 czerwca 2020 r., jeżeli płatnicy ci ponieśli  negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19.

Ustawodawca planuje również przesunąć termin przekazania tych zaliczek, które zostały pobrane w marcu oraz kwietniu 2020 r. Przesunięcie terminu może zatem dotyczyć zarówno wynagrodzeń za marzec jak i za kwiecień wypłaconych w danym miesiącu, jak również wynagrodzeń za luty wypłacanych w marcu, lub wynagrodzeń za marzec wypłacanych w kwietniu.

Wydłużony termin do 1 czerwca 2020 r. przewidziano również dla zaliczek pobranych przez płatników, dokonujących wypłat należności z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o PIT, czyli z umów zlecenia lub umów o dzieło.

Strata na działalności możliwa do odliczenia

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy z powodu COVID-19 poniosą w 2020 r. stratę na działalności gospodarczej, będą mogli ją odliczyć od dochodu 2019 roku, poprzez korektę zeznania złożonego za 2019 rok. Jednak możliwość odliczenia straty będzie obwarowana dodatkowym warunkiem. Odliczenie straty będzie możliwe dla tych, którzy osiągnęli w 2020 r. łączne przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej o co najmniej 50% niższe od łącznych przychodów uzyskanych w 2019 r. z tej działalności.

 Dla małych możliwość rezygnacji z uproszczonej metody wpłacania zaliczek

Podatnicy, którzy mają status małego podatnika, a którzy na 2020 r. wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, jeżeli ponoszą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19, będą mogli z tej metody zrezygnować. Począwszy od zaliczek należnych za okres marzec–grudzień 2020 r. będą mogli opłacać zaliczki od rzeczywistego dochodu podatkowego. O rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek podatnicy będą informować w zeznaniu po zakończeniu roku 2020 roku.

Zwolnienie z  PIT dopłat do kredytów

W projekcie przewidziano zwolnienie z podatku PIT dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w odniesieniu do  przychodów otrzymanych z tytułu wsparcia gwarancyjnego oraz dopłat do kredytów oraz dopłat do oprocentowania kredytów, przyznanych podatnikom na podstawie odrębnych przepisów.

Odliczenie darowizn przekazanych na przeciwdziałanie COVID-19

Podatnicy, którzy przekażą darowizny (rzeczowe lub pieniężne) na przeciwdziałanie COVID-19, będą mogli odliczyć je od dochodu podlegającego opodatkowaniu, w tym również od dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki na podatek. Wspomniane darowizny będzie można odliczyć, o ile zostaną przekazane określonym kategoriom podmiotów, tj.:
- podmiotom wykonującym działalność leczniczą, wpisanym do wykazu, o którym mowa w art. 7 ustawy o COVID-19;
- Agencji Rezerw Materiałowych z przeznaczeniem na cele wykonywania zadań ustawowych;
- Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych z przeznaczeniem na cele wykonywania działalności statutowej.

Przedłużenie terminu zapłaty podatku od wynajmowanych budynków

Planowane jest przedłużenie do dnia 20 lipca 2020 r. terminu zapłaty podatku od przychodów z budynków, należnego za miesiące marzec-maj 2020 r., tym podatnikom, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
- podatnik poniósł w danym miesiącu negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19;
- uzyskane przez podatnika w danym miesiącu przychody z działalności gospodarczej, są niższe o co najmniej 50% w stosunku do analogicznego miesiąca poprzedniego roku podatkowego,

Zwolnienie z obowiązku stosowania przepisów o terminowym regulowaniu faktur

Projekt zakłada zwolnienie z obowiązku stosowania przepisów dotyczących tzw. „złych długów” podatników, którzy obowiązani są do zwiększania dochodu stanowiącego podstawę obliczenia należnych w 2020 r. zaliczek miesięcznych (kwartalnych) z pozarolniczej działalności gospodarczej o niezapłacone w terminie zobowiązania.

Ze zwolnienia z tego obowiązku będą mogli jednak skorzystać tylko podatnicy, za poszczególne okresy rozliczeniowe przypadające w 2020 r., u których spełnione zostały łącznie następujące warunki:

1)  podatnik poniósł w danym okresie rozliczeniowym negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19,
2)  uzyskane przez podatnika w danym okresie rozliczeniowym przychody są niższe o co najmniej 50% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku podatkowego, a w przypadku podatnika, który rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w 2019 r. – w stosunku do uzyskanych w tym roku średnich przychodów.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl