Planowane zmiany w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym

14:23, 07.10.2020 Natalia Ołówko

Planowane zmiany w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne mają na celu zwiększenie atrakcyjności opodatkowania w tej formie oraz poszerzenie grupy podatników, którzy będą mogli z niej skorzystać.

Do Sejmu został skierowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (nr projektu UD 126).

Podniesienie limitu przychodów

Jedną ze zmian, jaką przewiduje omawiany projekt, jest zwiększenie limitu przychodów dającego możliwość skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu. Wynoszący dotychczas 250 000 euro limit ma zostać zwiększony do 2 000 000 euro.

Rozszerzenie grupy uprawnionych do skorzystania z ryczałtu

Dotychczasowa ustawowa definicja wolnego zawodu zostaje rozszerzona o psychologów, fizjoterapeutów, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, architektów, inżynierów budownictwa, rzeczoznawców budowlanych, biegłych rewidentów, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, brokerów reasekuracyjnych, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych, doradców restrukturyzacyjnych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych, rzeczników patentowych.

Ponadto za wolny zawód ma zostać uznana także działalność wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej. W obowiązującym stanie prawnym wykonywanie działalności na rzecz takich podmiotów wykluczało uznanie działalności za wolny zawód.

Obniżenie niektórych stawek

Planowane zmiany polegają również na obniżeniu niektórych stawek oraz przyporządkowaniu poszczególnych przychodów ze świadczenia usług, które dotychczas wyłączone były z tej formy opodatkowania, tj. m.in. w ramach wolnych zawodów innych niż wymienionych w dotychczasowej definicji wolnych zawodów.

Przykładowo, według stawki 17% (zamiast dotychczasowej 20%) opodatkowane mają być przychody osiągane w zakresie wolnych zawodów. Z kolei według stawki 15% opodatkowane mają być przychody ze świadczenia usług, które dotychczas w większości opodatkowane były stawką 17% oraz ze świadczenia większości usług, które dotychczas wymienione były w załączniku nr 2 do ustawy ryczałtowej, np.: prawnych, rachunkowo-księgowych i doradztwa podatkowego (PKWiU dział 69), innych niż świadczonych w ramach wolnych zawodów. Natomiast według stawki 10% opodatkowane mają być przychody ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek (PKWiU 68.10.1). Świadczenie tych usług dotychczas wyłączało opodatkowanie ryczałtem.

Korzystne zmiany w zakresie opodatkowania w formie karty podatkowej

W przeciwieństwie do obecnej treści przepisów omawianej ustawy, zgodnie z założeniami projektu podatnik będzie mógł skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej nawet w przypadku, gdy jego współmałżonek będzie prowadził działalność w tym samym zakresie i też będzie korzystał z opodatkowania w formie karty podatkowej.

Dodatkowo, jak czytamy w projekcie, przeszkody do opodatkowania w formie karty podatkowej nie będzie stanowiło również przekroczenie stanu zatrudnienia nie więcej niż o trzech pracowników w latach 2021-2024.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl