Podatnik ma prawo do interpretacji, pomimo iż w tej samej sprawie toczy się postępowanie za inny rok podatkowy

15:00, 11.04.2017 Piotr Chojnacki - radca prawny, doradca podatkowy

W celu uzyskania ochrony podatkowej, podatnicy (płatnicy, inkasenci) występują z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Nie wydaje się interpretacji indywidualnej w zakresie tych elementów stanu faktycznego, które w dniu złożenia wniosku o interpretację są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej, albo gdy w tym zakresie sprawa została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej. Wnioskodawca składa w tym zakresie odpowiednie oświadczenie.

Przedmiotem sporu podatnika z organami podatkowymi było prawo do wystąpienia z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w sytuacji, gdy w stanie faktycznym wskazanym w interpretacji indywidualnej toczy się postępowanie podatkowe, jednak wniosek podatnika obejmuje powstanie obowiązku podatkowego w okresach innych niż objęte zakresem postępowania.    

Organ I instancji odmówił wszczęcia postępowania w przedmiocie wydania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego uznając, iż poszczególne elementy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji są spójne ze stanem faktycznym będącym przedmiotem postępowania podatkowego toczącego się przed tym organem. Organ odwoławczy stwierdził, że tożsamość stanów faktycznych przedstawionych we wniosku oraz będących przedmiotem postępowania prowadzonego przez organ podatkowy uniemożliwia wydanie interpretacji. Stanowisko to zostało w pełni podzielone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Ostatecznie sprawę rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 16 lutego 2017 r. (sygn. II FSK 3847/14) uznając, że nie ma przeszkód prawnych do wydania interpretacji indywidualnej w odniesieniu do elementów stanu faktycznego przeszłego lub przyszłego, jeżeli nie są one przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, nawet jeśli owe elementy stanu faktycznego są już (lub były) przedmiotem rozstrzygnięcia co do istoty sprawy za inne okresy podatkowe, które nie są objęte wnioskiem, zaś określone zdarzenia podatkowe występują w działalności podatnika w sposób powtarzalny w kolejnych latach podatkowych. Jak wynika z uzasadnienia wyroku, nie można podzielić stanowiska, że okres rozliczeniowy za który powstaje zobowiązanie podatkowe nie ma żadnego wpływu na prawo podatnika do otrzymania interpretacji indywidualnej. Podatnik ma prawo ubiegać się o wydanie mu interpretacji indywidualnej co do stanu faktycznego przeszłego lub przyszłego, jeżeli nie jest on przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego. Istotne jest, aby nie występowała tożsamość okresu rozliczeniowego który obejmuje postępowanie podatkowe oraz wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. 

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego należy ocenić pozytywnie. Inne rozumienie art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej pozbawiłoby podatników możliwości korzystania z ustawowego uprawnienia do uzyskiwania interpretacji indywidualnych.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl