Podmiotem powiązanym z osoba prawną jest każdy członek organu nadzoru

15:05, 14.09.2020 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy

Każdy członek organu nadzoru osoby prawnej ma faktyczną zdolność na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez tą osobę.

W ramach nowych przepisów o cenach transferowych na nowo starano się zdefiniować najważniejsze pojęcia. Jedną z istotniejszych kwestii było zdefiniowanie pojęcia „podmiotów powiązanych”. Takimi podmiotami, są zwłaszcza takie podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot. Również zdefiniowane zostało pojęcie wywierania znaczącego wpływu.

O wywieraniu znaczącego wpływu może decydować posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25% udziałów w kapitale lub praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających. Z drugiej zaś strony z wywieraniem znaczącego wpływu jest związana również faktyczna zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej (art. 11a ustawy o CIT).

W kontekście powyższych przepisów powstają wątpliwości czy powiazanie będzie istniało między osobą prawną, a osobą fizyczną, która jest jednym z członków organu nadzoru (który składa się z min. 5 osób), a tym samym nie posiada 25% praw głosu w tym organie.

Wątpliwości w powyższej kwestii przedstawił jeden z banków spółdzielczych, który był zainteresowany wskazaniem czy takie powiązanie występuje pomiędzy bankiem, a członkami jego organu kontroli (tj. rady nadzorczej), lub między członkami rodzin ww. osób.

Rada nadzorcza w banku składa się z 12 członków i ma charakter organu nadzoru. Każdy członek rady ma jeden głos.

W ocenie wnioskodawcy, nie występuje powiązanie (w rozumieniu przepisów o cenach transferowych) pomiędzy bankiem a członkami jego rady nadzorczej. Każdy z członków rady posiada bowiem mniej niż 25% głosu w organie kontroli. Jednocześnie, w związku z faktem, że członkowie rady nadzorczej nie mogą zajmować stanowisk kierowniczych to (w ocenie banku) nie mają oni faktycznej zdolności do wpływania na podejmowanie przez bank kluczowych decyzji gospodarczych.

W interpretacji z 10 sierpnia 2020 r. (0111-KDIB1-2.4010.231.2020.2.BG) Dyrektor KIS uznał powyższe stanowisko za nieprawidłowe. W ocenie organu dla istnienia powiązań pomiędzy bankiem a członkami jego rady nadzorczej jest to, że członkowie rady uczestniczą w funkcjonowaniu Banku, poprzez podejmowanie decyzji, udział w podejmowaniu decyzji lub możliwości opiniowania, zatwierdzania czy doradzania w procesach decyzyjnych Banku. Tym samym mają oni faktyczną zdolność do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych. Nie ma znaczenia, to że dany członek rady nadzorczej posiada tylko jeden głos w radzie nadzorczej.

Należy więc stwierdzić że ta interpretacja bardzo szeroko definiuje pojęcie podmiotów powiązanych, obejmując również wszystkich członków organów nadzorczych. W ocenie organu nie ma znaczenia to, że rada nadzorcza zasadniczo nie ma kompetencji decyzyjnych w konkretnych sprawach w segmencie operacyjnym, a odpowiada głównie za wyznaczanie ogólnych celów (strategii) danej osoby prawnej, która jest realizowana przez osoby operacyjne. Została również pominięta kwestia kolegialnego charakteru organów nadzoru.

Pomimo tego, że interpretacja dotyczyła rady nadzorczej w bankach spółdzielczych, to również w sytuacji innych osób prawnych (głównie spółek kapitałowych) pojawia się ryzyko że organy szeroko będą analizowały kwestię powiązań.

W związku z powyższym wydaje się zasadne ponowne przeanalizowanie przez podatników kwestii powiązań z osobami będącymi członkami organów kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, pod kątem podlegania transakcji obowiązkowi sporządzenia dokumentacji podatkowej.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl