Polski Ład – podatek od przerzucania dochodów

08:53, 08.10.2021 Natalia Ołówko

Projektowane zmiany w ustawach podatkowych w ramach tzw. Polskiego Ładu nie tylko modyfikują treść obowiązujących przepisów, ale również przewidują wprowadzenie zupełnie nowych rozwiązań.

Jednym z nich jest opodatkowanie tzw. „przerzucania dochodów”. Nowa konstrukcja ma stanowić kolejne narzędzie nakierowane na przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania z wykorzystaniem spółek pośredniczących.

Za „przerzucone dochody” projektowane przepisy uznają koszty poniesione bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu powiązanego, zawierające się w zamkniętym katalogu opisanym poniżej, stanowiące należność tego podmiotu. Jednocześnie, aby uznać takie koszty za „przerzucone dochody”, spełnione muszą być specyficzne warunki, tj:
- podatek faktycznie zapłacony przez podmiot powiązany za rok, w którym otrzymał należność jest niższy o co najmniej 25% od podatku, jaki zapłaciłby będąc polskim rezydentem (przy zastosowaniu stawki 19%);
- poniesione na rzecz podmiotu powiązanego koszty:
        - podlegające zaliczeniu w jakiejkolwiek formie do KUP, odliczeniu od dochodu, podstawy opodatkowania lub od podatku tego podmiotu powiązanego lub
           - wypłacane przez ten podmiot powiązany w formie dywidendy lub innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych za rok, w którym otrzymał należność
- stanowiły co najmniej 50% wartości uzyskanych przez ten podmiot przychodów określonych zgodnie z przepisami o podatku dochodowym lub zgodnie z przepisami o rachunkowości.

Projektowane przepisy zawierają wspomniany wyżej zamknięty katalog kosztów, które tworzą „przerzucone dochody”. W uproszczeniu będą nimi wydatki na usługi niematerialne lub opłaty za korzystanie z wartości i praw niematerialnych – pod warunkiem, że stanowią co najmniej 3% sumy wszystkich kosztów uzyskania przychodów poniesionych w jakiejkolwiek formie. Jak czytamy w projekcie zmian za takie wydatki będą uznawane m.in. wydatki dotyczące usług doradczych, reklamowych, zarządzania i kontroli, przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika z tytułu pożyczek, a także koszty finansowania dłużnego.

Do podatku od przerzuconych dochodów ma mieć zastosowanie stawka w wysokości 19%.

Obliczony podatek będzie podlegał pomniejszeniu o:
- podatek u źródła pobrany od wypłaconych danemu podmiotowi powiązanemu należności zawierających się w ww. katalogu kosztów,
- iloczyn wartości kosztów wyłączonych z KUP w spółce w roku podatkowym z racji zastosowania przepisów z art. 15c (limitowanie kosztów finansowania dłużnego) i art. 15e (limitowanie kosztów określonych usług niematerialnych i należności licencyjnych) oraz stawki 19%

Warto jednocześnie podkreślić, że projektowane przepisy przewidują wyłączenie opodatkowania podatkiem od przerzuconych dochodów, jeśli koszty ponoszone są na rzecz podmiotu powiązanego podlegającego opodatkowaniu od całości swoich dochodów w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i prowadzącego w tym państwie istotną rzeczywistą działalność gospodarczą. W projekcie określone zostały także przykładowe przesłanki uznania, że podmiot powiązany prowadzi „rzeczywistą działalność gospodarczą” – będzie je stanowiło np. posiadanie lokalu, personelu i wyposażenia wykorzystywanego w prowadzonej działalności, możliwość samodzielnego decydowania o przeznaczeniu otrzymanej należności, a także ponoszenie ryzyka ekonomicznego związanego z utratą danej należności. Stopień „istotności” prowadzonej „rzeczywistej działalności gospodarczej” będzie z kolei określać w szczególności stosunek przychodów podmiotu powiązanego osiąganych z takiej działalności do jego przychodów ogółem.

Powyższe przepisy będą miały zastosowanie również do podatników  prowadzących działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład.

Wejście przepisów w życie jest planowane na 1 stycznia 2022 r.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl