Programy wytworzone w zespole bez możliwości zastosowania ulgi IP-BOX

09:46, 18.06.2021 Karol Przydatek

W przypadku współtworzenia oprogramowania w zespole, w ocenie fiskusa, podatnik tworzy tylko część oprogramowania, która dopiero połączona z inną częścią oprogramowania, stanowi program komputerowy.

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym. Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)    patent,
2)    prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)    prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)    prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)    dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)    prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)    wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432 oraz z 2020 r. poz. 288),
8)    autorskie prawo do programu komputerowego - podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

W zakresie możliwości skorzystania z powyższej ulgi wątpliwości miał podatnik świadczący usługi programistyczne w ramach wykonywanej działalności gospodarczej. Programista świadczył usługi programistyczne również poprzez tworzenie części oprogramowania, które dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne podmioty – stanowiło samodzielny program komputerowy i z tego tytułu podatnik wspólnie z innymi kontrahentami przenosił łącznie na zleceniodawcę prawo do stworzonego przez nich oprogramowania będącego programem komputerowym.

W wydanej dla podatnika interpretacji indywidualnej z dnia 12 kwietnia 2021 r. (nr 0112-KDIL2-1.4011.904.2020.3.DJ) Dyrektor Krajowej informacji Skarbowej wskazał, że w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest wyłącznie autorskie prawo do programu komputerowego. Natomiast w odniesieniu do utworów wytworzonych przez podatnika przy współpracy z zespołem  innych osób nie powstał odrębny program komputerowy, podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, którego prawa autorskie podatnik przenosiłby na zleceniodawcę.

W ocenie Dyrektora KIS współtworząc oprogramowanie podatnik tworzy utwór (część oprogramowania), który dopiero łącznie z innym utworem (inną częścią oprogramowania), stworzonym przez innego kontrahenta stanowi program komputerowy, podlegający ochronie prawnej na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Natomiast sam utwór stworzony przez programistę nie stanowi programu komputerowego. Skoro bowiem każdy z kontrahentów osobno przenosi na podstawie swojej umowy utwory, wobec tego, Wnioskodawca przenosi prawo do utworu, a nie prawo do programu komputerowego, który to utwór nie jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. W związku z tym, dochód, jaki uzyskał programista za przeniesienie praw do przedmiotowego utworu nie stanowi dochodu z tytułu przeniesienia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl