Ryczałt od najmu nie obejmuje zwrotu opłat eksploatacyjnych otrzymanych od najemcy

14:37, 14.05.2021 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Przy najmie rozliczanym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, opodatkowaniu tym podatkiem nie podlegają zarówno opłaty eksploatacyjne jak i czynsz opłacany do spółdzielni od wynajmowanego mieszkania – o ile umowa najmu przewiduje ciężar ponoszenia tego rodzaju opłat przez najemcę.

W interpretacji z dnia 9 kwietnia 2021 r. Dyrektora KIS, 0114-KDIP3-2.4011.69.2021.2.M, potwierdził, że koszty opłat eksploatacyjnych, do ponoszenia których w umowie najmu zobowiązany jest najemca, nie stanowią w myśl art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przychodu z najmu lokalu mieszkalnego. Tym samym, przychód, od którego podatnik powinien obliczać zryczałtowany podatek dochodowy, stanowi wyłącznie kwota otrzymana od najemcy tytułem czynszu najmu rozumianego jako wynagrodzenie za oddanie przedmiotu najmu w używanie.

Organy podatkowe wydają pozytywne interpretacje w zakresie zasad opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wskazując, że zwracane (pokrywane) przez najemcę opłaty eksploatacyjne oraz czynsz należny do spółdzielni od wynajmowanego mieszkania, choćby były regulowane na rachunek bankowy wynajmującego nie stanowią przychodu w rozumieniu ustawy o zryczałtowanym podarku dochodowym

Organy podatkowe wskazują, że w świetle art. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, przychodem mogą być jedynie definitywnie otrzymane przez wynajmującego lub postawione do jego dyspozycji środki pieniężne. Jeżeli zaś wynajmujący jest jedynie pośrednikiem pobierającym opłaty eksploatacyjne od wynajmującego i opłacającym rachunki otrzymane od dostawców mediów, opłaty te nie stanowią przychodu z umowy najmu u wynajmującego a tym samym nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem.

Oczywiście skutki podatkowe mogą być odmienne w zależności od postanowień umowy najmu odnoszących się do zasad pokrywania przez najemcę pewnych płatności (świadczeń) związanych z przedmiotem najmu. Generalnie zaś wskazać należy, że podstawą uzyskiwania przychodów z tytułu najmu jest umowa, w której strony określają wysokość czynszu. Czynsz stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód do opodatkowania.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl