Spółki komandytowe w 2021 r. zapłacą podatek CIT

07:55, 14.12.2020 Agata Kowalik - radca prawny, doradca podatkowy

Zasadniczo od stycznia 2021 r. spółki komandytowe zostaną podatnikami CIT.

W dniu 30 listopada br., została ogłoszona ustawa z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020, poz. 2123). Przewiduje ona szereg zmian w ustawach podatkowych, w tym m. in. objęcie spółek komandytowych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zakresem przedmiotowym podatku dochodowego od osób prawnych.

Ustawa przewiduje, iż wszystkie spółki komandytowe staną się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych niezależnie m.in. od skali oraz rodzaju prowadzonej działalności, struktury własnościowej, czy też statusu wspólników.

Spółka komandytowa będzie płacić podatek dochodowy od osób prawnych na takich samych zasadach, jakie aktualnie obowiązują w spółce z o.o., akcyjnej oraz komandytowo-akcyjnej. Podatek będzie więc płacony według stawki podstawowej w wysokości 19% albo według preferencyjnej stawki 9%, o ile roczne przychody spółki nie przekroczą 2 mln euro.

Nowelizacja przewiduje zwolnienie kwoty odpowiadającej 50% przychodów uzyskanych przez komandytariusza z tytułu udziału w zysku spółki komandytowej, nie więcej jednak niż 60 000 zł. Zwolnienie nie będzie jednak obejmowało komandytariuszy powiązanych z komplementariuszem, tj. takich którzy:
-  posiadają bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 5% udziałów (akcji) w spółce posiadającej osobowość prawną lub spółce kapitałowej w organizacji będących komplementariuszem w tej spółce komandytowej lub
-  są członkiem zarządu:
   a) spółki posiadającej osobowość prawną lub spółki kapitałowej w organizacji będących komplementariuszem w tej spółce komandytowej, lub
   b)  spółki posiadającej bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 5% udziałów (akcji) w spółce posiadającej osobowość prawną lub spółce kapitałowej w organizacji będących komplementariuszem w tej spółce komandytowej, lub
-  są podmiotem powiązanym w rozumieniu art.  11a ust. 1 pkt 4 z członkiem zarządu lub wspólnikiem spółki posiadającej bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 5% udziałów (akcji) w spółce posiadającej osobowość prawną lub spółce kapitałowej w organizacji będących komplementariuszem w tej spółce komandytowej.

Z dniem poprzedzającym dzień uzyskania przez spółkę komandytową statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych spółka ta będzie zobowiązana do zamknięcia ksiąg rachunkowych. Do dochodów wspólników spółki komandytowej uzyskanych z udziału w zyskach tej spółki, a osiągniętych przed dniem, w którym spółka ta stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, stosować będzie się zasadniczo przepisy w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Przepisy przejściowe przewidują, że spółki komandytowe staną się podatnikami podatku CIT od 1 stycznia 2021 r. Mogą one jednak zdecydować, że znowelizowane przepisy znajdą do nich zastosowanie dopiero od  1 maja 2021 r.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl