Sprzedaż praw majątkowych to odrębne źródło przychodów w CIT

12:47, 15.06.2018 Ewelina Nawrocka

Przychody ze sprzedaży autorskich praw majątkowych stanowią przychody z zysków kapitałowych nawet wtedy, gdy prawa te zostały wytworzone we własnym zakresie, a ich sprzedaż następuje w ramach podstawowej działalności podatnika.

Taki wniosek płynie z wydanej 10 maja 2018 roku interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.136.2018.1.PC).

Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się działalnością reklamową i marketingową, która w ramach prowadzonej działalności opracowywała na zlecenie innych firm wzory opakowań, czy też hasła reklamowe, przekazując wraz z nimi wszelkie autorskie prawa majątkowe na rzecz zleceniodawcy. Spółka powzięła wątpliwość, czy przychody z autorskich praw majątkowych w jej sytuacji również powinny być rozliczane w ramach źródła "zyski kapitałowe". Sama zainteresowana uważała że nie, ponieważ są to przychody uzyskiwane przez nią w ramach podstawowej działalności gospodarczej jaką wykonuje, zatem, w jej ocenie, nie możliwości sztucznego wykreowania straty (przed czym, zgodnie z uzasadnieniem do zmian w ustawie miało chronić wprowadzenie dodatkowego źródła przychodów).

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się ze stanowiskiem spółki, wskazując że przychody z autorskich praw majątkowych są literalnie wymienione w katalogu przychodów stanowiących zyski kapitałowe zawartym w art. 7b ustawy o CIT. Zatem, jeśli w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wnioskodawca sam wytworzył te prawa, to będą one stanowiły przychody z zysków kapitałowych.  Na ich odmienną kwalifikację nie ma wpływu fakt, czy uzyskiwane są w ramach działalności głównej podatnika, czy w ramach jego pozostałej działalności.

Warto podkreślić, że wymieniony art. 7b ustawy o CIT zawiera odwołanie do praw stanowiących element definicji wartości niematerialnych i prawnych, zawartej w art. 16b, co może sugerować, że  przychody z zysków kapitałowych powstają wówczas, gdy zbycie dotyczy praw stanowiących wartości niematerialne i prawne, natomiast zbycie praw, które u podatnika nie są zaliczane do wartości niematerialnych i prawnych (np. wytworzonych we własnym zakresie), generuje u niego przychody z pozostałych źródeł. Pogląd taki nie znajduje jednak uzasadnienia w wydawanych interpretacjach indywidualnych. Odesłanie dotyczy bowiem określonej kategorii praw wymienionych w art. 16b ustawy, a nie grupy składników majątkowych, jaką są wartości niematerialne i prawne.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl