Środki trwałe otrzymane w darowiźnie przed 2018 r. można jednak amortyzować

15:20, 09.10.2018 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Pojawiła się pierwsza pozytywna interpretacja, z której wynika, że zakaz zliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych otrzymanych w darowiźnie, dotyczy tylko takich środków trwałych, które zostały nabyte i wprowadzone do ewidencji środków trwałych po 1 stycznia 2018 r.

Odpisy amortyzacyjne, od środków trwałych otrzymanych w darowiźnie i wprowadzonych do ewidencji środków trwałych przed 1 stycznia 2018 r. można jednak zaliczać odpisy w koszty na dotychczasowych zasadach.

Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszty uzyskania przychodów nie uważa się odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie. Wyjątek ustawodawca przewidział dla środków trwałych nabytych tytułem spadku. W odniesieniu do środków trwałych nabytych w spadku odpisy mogą stanowić koszt podatkowy jeżeli:
- nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw, lub
- dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub
- nabycie to korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, lub
- nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku.

Jeśli zaś chodzi o środki trwałe otrzymane w darowiźnie, to po zmianie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od 1 stycznia 2018 r., odpisy od takich środków nie mogą stanowić kosztów podatkowych. W powyższym zakresie przewidziano pewien  wyjątek, mianowicie w sytuacji, w której wcześniej to darczyńca nie dokonał zaliczenia w koszty całości wydatku poniesionego na nabycie lub wytworzenie środka trwałego, który następnie został darowany. Zgodnie z art. 23 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisu ust. 1 pkt 45a lit. a nie stosuje się do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nabytych w drodze darowizny, jeżeli darczyńca dokonywał odpisów amortyzacyjnych od tych składników. W tym przypadku stosuje się odpowiednio przepisy art. 22g ust. 12 oraz art. 22h ust. 3 i nie stosuje się przepisu art. 22g ust. 15.

Interpretacja Dyrektora KIS z dnia 19 września 2018 r., znak :0115-KDIT3.4011.397.2018.1.PSZ wskazuje również, że owiązujące od dnia 1 stycznia 2018 r. ograniczenia w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od składników majątku nabytych w darowiźnie stosuje się do środków trwałych przyjętych do używania od 1 stycznia 2018 r. Natomiast z uwagi na konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych, nowe przepisy nie znajdują zastosowania do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przyjętych do używania przed dniem 1 stycznia 2018 r.

Organ podatkowy potwierdza takie stanowisko, przyjmując za podstawę art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2018 r. poz. 1291), z którego wynika, że zmienione od 1 stycznia 2018r. przepisy ustawy o PIT  stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2018 r.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl