Stawka 9% w CIT obejmie większą liczbę podatników

14:00, 07.10.2020 Piotr Chojnacki - radca prawny, doradca podatkowy

Począwszy od 1 stycznia 2021 r. uprawnionymi do opodatkowania dochodów stawką 9% będą podatnicy, których przychody podatkowe nie przekroczyły 2 mln EUR. Podwyższenie progu z 1,2 mln do 2 mln EUR pozwala na objęcie preferencją większą liczbę podatników. 

Ustawodawca wprowadził preferencyjną stawkę podatku CIT w wysokości 9% dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność gospodarczą. Celem wprowadzenia niższej stawki było ograniczenie obciążeń fiskalnych podatników, którzy mają utrudniony dostęp do pozyskania kapitału oraz zwiększenie im możliwości konkurowania z większymi podmiotami funkcjonującymi na rynku. Obniżenie stawki podatku CIT miało stworzyć warunki do rozwoju oraz wzrostu konkurencyjności dla tych podmiotów.

Obecnie z preferencyjnej stawki w CIT mogą korzystać podatnicy, którzy łącznie spełniają następujące warunki:
- uzyskują dochody z działalności operacyjnej tj. dochody z innych źródeł niż zyski kapitałowe. W sytuacji, gdy podatnik uzyskuje również dochody z zysków kapitałowych podlegają one odrębnemu opodatkowaniu stawką 19%,
- uzyskali w roku podatkowym przychody w wysokości nieprzekraczającej 1,2 mln EURO,
- rozpoczynają działalność gospodarczą lub posiadają status małego podatnika tj. ich przychody ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym kwoty 2 000 000 EUR.

Jak wynika z projektu nowelizacji ustawy o CIT, począwszy od 1 stycznia 2021 r. uprawnionymi do obniżonej stawki CIT będą podatnicy, których przychody w danym roku podatkowym nie przekroczyły 2 mln EUR. Podwyższenie progu uprawniającego do preferencji oznacza, że z obniżonej stawki CIT będzie mogło skorzystać więcej podatników. Podkreślić należy, że nowy limit 2 mln EUR dotyczy przychodów uzyskanych przez podatnika w danym roku podatkowym. Oznacza to, że do limitu nie wliczany jest należny podatek od towarów i usług, który nie jest przychodem podatkowym.

Podwyższenie progu do 2 mln należy ocenić pozytywnie, bowiem zbliżono limit przychodów z danego roku podatkowego do limitu stosowanego przy określaniu statusu małego podatnika. Niekiedy występowały sytuacje kiedy podatnik posiadający status małego podatnika (przychód w poprzednim roku podatkowym mniejszy niż 2 mln EUR) nie mógł skorzystać z obniżonej stawki, gdyż w bieżącym roku podatkowym przekroczył próg 1,2 mln EUR, ale nie przekroczył progu 2 mln EUR.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl