UCHWALONE ZMIANY W SKŁADKACH DO ZUS

15:17, 30.03.2020 Natalia Ołówko

ZUS proponuje możliwość odroczenia terminu płatności składek oraz zawieszenia realizacji umowy o rozłożenie zadłużenia na raty/odroczenie terminu płatności składek na 3 miesiące. W tym celu należy złożyć specjalny, uproszczony wniosek, dostępny na stronie internetowej ZUS.

Niezależnie od powyższego nowe rozwiązania dla przedsiębiorców przewiduje uchwalona ustawa z dnia 28 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Przepisy tej ustawy przewidują:
- zwolnienie Mikrofirm (do 9 osób) ze składek do ZUS przez 3 miesiące,
- zwolnienie samozatrudnionych z przychodem do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia ze składek do ZUS przez 3 miesiące.

Zwolnienie Mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS przez 3 miesiące

Zgodnie z ustawą na wniosek płatnika składek, który na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych, zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należne za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres, jeżeli był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 lutego 2020 r.

Należy zwrócić uwagę na sformułowanie, iż zwolnienie dotyczy „obowiązku opłacenia nieopłaconych należności”. Wynika z tego, że płatnicy nie mogą wnioskować o zwolnienie z tych składek, które już zdążyli opłacić. Jeśli zatem spełnione są warunki do skorzystania ze zwolnienia, płatnik nie powinien opłacać składek przed wnioskowaniem o zwolnienie z ich opłaty. Inaczej dane składki nie będą mogły zostać objęte zwolnieniem.

Podstawa prawna: art. 31zo ust. 1 ustawy o COVID-19.

Zwolnienie samozatrudnionych z przychodem do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia ze składek do ZUS przez 3 miesiące

Ustawa przewiduje również możliwość zwolnienia z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, należnych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r. na wniosek płatnika składek, będącego osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266 i 321), zwanej dalej „osobą prowadzącą pozarolniczą działalność”, opłacającego składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne. Aby móc skorzystać z omawianego zwolnienia, płatnik musi jednak spełnić łącznie następujące warunki:
- działalność prowadził przed dniem 1 lutego 2020, oraz
- przychód z tej działalności w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek, o którym mowa w art. 31zp ust. 1, nie był wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r.

Zgodnie z informacjami zawartymi na rządowej stronie internetowej opisującej uchwalone rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej, 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. wynosi 15 681 zł.

Podobnie jak przy zwolnieniu skierowanym do mikrofirm, również zwolnienie ze składek dla samozatrudnionych dotyczy wyłącznie nieopłaconych należności z tytułu składek.

Podstawa prawna: art. 31zo ust. 2 ustawy o COVID-19.

Warunki zwolnienia ze składek do ZUS

Wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, o których mowa w art. 31zo, należnych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., płatnik składek przekazuje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie później niż do dnia 30 czerwca 2020 r.

Wniosek o zwolnienie z opłacania składek może być złożony w formie dokumentu papierowego albo elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Podstawa prawna: art. 31zp ustawy o COVID-19.

Za marzec, kwiecień i maj 2020 r. płatnik składek zobowiązany jest przesyłać deklaracje rozliczeniowe lub imienne raporty miesięczne na zasadach i w terminach określonych w przepisach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zgodnie z tymi przepisami zwolniony jest z obowiązku ich składania.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwalnia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, o których mowa w art. 31zo, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia przesłania deklaracji rozliczeniowej lub imiennych raportów miesięczny należnych za ostatni miesiąc wskazany we wniosku o zwolnienie z opłacania składek, a w przypadku gdy płatnik składek zwolniony jest z obowiązku ich składania – w terminie nie dłuższym niż 30 dni od terminu, w którym powinna być opłacona składka za ostatni miesiąc wskazany we wniosku o zwolnienie z opłacania składek.

Warunkiem zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, o których mowa w art. 31zo, jest przesłanie deklaracji rozliczeniowych lub imiennych raportów miesięcznych należnych za marzec, kwiecień i maj 2020 r. nie później niż do dnia 30 czerwca 2020 r., chyba że płatnik składek zwolniony jest z obowiązku ich składania.

Zwolnieniu z obowiązku opłacania podlegają należności z tytułu składek, o których mowa w art. 31zo, znane na dzień rozpatrzenia wniosku o zwolnienie z opłacania składek.

Podstawa prawna: art. 31zq ustawy o COVID-19.

Osoba, której dotyczy zwolnienie z obowiązku odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne i zgłoszeni przez nią do tego ubezpieczenia członkowie rodziny zachowują prawo do świadczeń określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Podstawa prawna: art. 31zs ustawy o COVID-19.

Przychody z tytułu zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, o których mowa w art. 31zo, nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podstawa prawna: art. 31zx ustawy o COVID-19.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl