Usługi szkoleniowe od podmiotów powiązanych nie są objęte art. 15e ustawy o CIT

11:58, 12.07.2018 Piotr Chojnacki - radca prawny, doradca podatkowy

Usługi szkoleniowe, które są nabywane od podmiotu powiązanego nie podlegają ograniczeniom przewidzianym w art. 15e i przy spełnieniu ogólnej definicji kosztu podatkowego mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w całości.

Począwszy od 1 stycznia 2018 r. podatnicy są obowiązani wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów koszty niektórych usług tj. usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze. Ograniczenie obejmuje sytuacje, gdy koszty usług są ponoszone na rzecz podmiotów powiązanych lub podmiotów z rajów podatkowych, a ich wartość przekracza 5% EBITDA. Ograniczenie nie ma zastosowania w przypadku, gdy suma kosztów podlegających ograniczeniu nie przekracza w roku podatkowym kwoty 3 000 000 zł.

Wprowadzone przepisy budzą wątpliwości podatników, którzy mają trudności w określeniu które usługi nabywane od podmiotów powiązanych podlegają ograniczeniom zawartym w omawianym przepisie. Szczególne wątpliwości są związane ze wskazaniem kategorii usług podlegających ograniczeniom oraz rozszerzeniem zakresu przepisu na usługi o podobnym charakterze. Podatnicy mają trudności w określeniu które świadczenia są podobne do tych podlegających ograniczeniom.

W interpretacji indywidualnej z dnia 2 lipca 2018 r. (0111-KDIB2-3.4010.36.2018.3.KK) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że usługi szkoleniowe, które są nabywane od podmiotu powiązanego nie podlegają pod ograniczenie i przy spełnieniu ogólnej definicji kosztu podatkowego mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w całości.

Jak wskazał organ podatkowy w uzasadnieniu przedstawianej interpretacji, katalog świadczeń skutkujących ograniczeniem zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów można podzielić na dwie grupy. Pierwszą stanowią świadczenia wyraźnie nazwane, drugą tworzą świadczenia mające podobny charakter do świadczeń nazwanych. W tej drugiej grupie mieszczą się świadczenia posiadające cechy charakterystyczne dla świadczeń wprost wymienionych w tym przepisie, ale posiadające również elementy charakterystyczne dla świadczeń innych od skonkretyzowanych w tym przepisie. Dla uznania, że świadczenie niewymienione wprost jest objęte jego zakresem, decydujące jest, aby elementy charakterystyczne dla świadczeń wprost wymienionych w omawianym przepisie przeważały nad cechami charakterystycznymi dla świadczeń w nim niewymienionych.

Powołując się na wykładnię językową organ wskazał, że działania polegające na szkoleniu nie są usługami doradczymi, których istota sprowadza się do wskazywania możliwych rozwiązań. Usługi szkoleniowe nie są również podobne do pozostałych usług wymienionych w przepisie. Stąd należy stwierdzić, że pojęcia „usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze” nie obejmują opisanych we wniosku usług szkoleniowych. Dlatego też usługi szkoleniowe nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie stanowią usług wymienionych w przepisie art. 15e ust. 1 pkt 1 updop.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl