Wydatki na nabycie stroju biznesowego ze stałym oznaczeniem firmy w KUP

14:02, 12.10.2017 Piotr Adamczyk

Wydatki na zakup stroju biznesowego ze stałym oznaczeniem firmy, można zaliczyć do kosztów podatkowych jeżeli strój pełni funkcję reklamową. Prawo do takiego kosztu ma również przedsiębiorca jednoosobowy.

Tak wynika z najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 września 2017 roku (sygn. 0114-KDIP3-1.4011.235.2017.2.IF), w której organ potwierdził, że wydatki tego rodzaju zmierzają do zwiększenia rozpoznawalności firmy na rynku, co w efekcie może wpływać na zwiększenie przychodów, a tym samym pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służy zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Sprawa dotyczyła przedstawicielstwa zagranicznej firmy (osoby fizycznej wykonującej jednoosobową działalność gospodarczą). Wywiązywanie się przez  przedsiębiorcę z zadań wymagało od niego dobrej prezentacji na spotkaniach biznesowych. W konsekwencji, dla celów wyłącznie zawodowych, zakupił odzież (koszule oraz garnitury), którą w widocznym miejscu oznaczył monogramem lub herbem zawierającym nazwę firmy. Z tak przedstawionym stanem faktycznym zwrócił się z pytaniem czy wydatki na zakup koszul, garniturów, wykonanie monogramu lub herbu oraz pranie stanowią koszty uzyskania przychodów.

Organ podatkowy zgodził się na rozliczenie przedmiotowej odzieży w kosztach podatkowych. To samo stanowisko przyjął w przypadku wykonania monogramu i herbu, a także wydatków związanych z praniem koszul i garniturów.

Należy zwrócić uwagę, że Dyrektor KIS zezwolił na zakwalifikowanie w/w wydatków do KUP przy założeniu spełnienia przez przedsiębiorcę określonych warunków. Oznaczenie w postaci monogramu lub herbu muszą bowiem wiązać się z firmą (stanowić jej nazwę lub część tej nazwy), być trwałe, a także umiejscowione w widocznym dla innych osób miejscu. Dodatkowo, takie wydatki muszą być poniesione wyłącznie na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej. Oznacza to, że nie mogą mieć one charakteru osobistego (prywatnego).

Pamiętać również należy o tym, że podatnik kwalifikując określone wydatki do KUP musi zachować szczególną ostrożność. Jak zastrzegł bowiem Dyrektor KIS zasadność zaliczenia tego lub innego wydatku do kosztów podatkowych może zostać zweryfikowana w toku ewentualnego postępowania podatkowego, prowadzonego przez uprawniony organ podatkowy. Ponadto w wydanej interpretacji indywidualnej podkreślił, ze to na podatniku ciąży obowiązek wykazania związku poniesionych wydatków z przychodami, bo to on wywodzi skutki prawne w postaci zmniejszenia zobowiązania podatkowego.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl