Wydatki na samochód wykorzystywany sporadycznie w celach prywatnych w całości w KUP

08:18, 14.11.2016 Piotr Adamczyk

Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczać w całości odpisy amortyzacyjne od samochodu, nawet jeśli jest on wykorzystywany prywatnie. Kosztem będą również wszystkie wydatki dotyczące używania takiego samochodu w działalności.

Minister Finansów w dniu 30 września 2016 r.[1] zmienił z urzędu dotychczas niekorzystne dla firm stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi prezentowane w interpretacji indywidualnej z dnia 30 września 2013 r.[2], pozwalając tym samym na zakwalifikowanie wszystkich wydatków dotyczących używania samochodu do kosztów uzyskania przychodu, nawet w przypadku, gdy jest on czasami używany dla celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. 

Stan faktyczny dotyczył przedsiębiorcy, który zakupił samochód osobowy i następnie wprowadził go do ewidencji środków trwałych. Odpisy amortyzacyjne zaliczał do kosztów uzyskania przychodu w całości. Samochód osobowy wykorzystywany był przede wszystkim do działalności gospodarczej – dojazdów z domu do miejsc świadczenia usług, przejazdów między klientami oraz z powrotem. Jednocześnie, w mniejszym zakresie przedsiębiorca korzystał z samochodu do celów osobistych.  Wydatki na zakup benzyny, zakup opon, naprawy i konserwacje, z wyjątkiem wydatków na zakup benzyny w zakresie, w jakim przedsiębiorca używał samochodu w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą, zaliczał do kosztów uzyskania przychodów oraz odliczał związany z nimi podatek naliczony VAT.

W związku z powyższym, przedsiębiorca zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem odnośnie zasad rozliczenia amortyzacji i wydatków na eksploatacje samochodu osobowego. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że skoro samochód osobowy jest wykorzystywany zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych, to tym samym nie stanowi środka trwałego. W konsekwencji nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od takiego samochodu. W przypadku wydatków na eksploatacje – benzynę, opony, naprawy oraz konserwacje, zdaniem organu podatkowego mogą być kosztami podatkowymi wyłącznie w części jego używania do celów związanych z działalnością gospodarczą ustalonej na podstawie prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu.

Równo po trzech latach od decyzji Łódzkiej Izby Skarbowej, Minister Finansów zmienił interpretację fiskusa. Powołując się na wyrok NSA z 29 stycznia 2009 r.[3] stwierdził, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymagają aby dany składnik majątku był wykorzystywany wyłącznie na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jako warunek zaliczenia go do środków trwałych i dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Warunkiem zaliczenia odpisów amortyzacyjnych w koszty uzyskania przychodów jest prowadzenie właściwej dla tego celu ewidencji środków trwałych. Wobec tego Minister Finansów uznał, że skoro samochód osobowy przedsiębiorcy spełnia kryteria ustawowe do uznania go za środek trwały podlegający amortyzacji oraz został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, to jego sporadyczne wykorzystywanie dla potrzeb prywatnych nie ma wpływu na prawo zaliczania do kosztów podatkowych wydatków związanych z eksploatacją samochodu oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

Stanowisko Ministerstwa Finansów jest szczególnie korzystne dla przedsiębiorców. Należy jednakże pamiętać, że przedsiębiorca jest zobligowany do samodzielnej oceny czy zakwalifikowane wydatki na samochód osobowy są zgodne z rzeczywistością i dotyczą samochodu, który „sporadycznie”, a nie „regularnie”, jest wykorzystany do celów prywatnych.


[1] DD9/033/543/JQP/SKT/2014/RWPD-107452

[2] IPTPB1/415-472/13-3/KO

[3] sygn. akt II FSK 1470/07

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl