Wyżywienie pracownika ponad 30 zł do opodatkowania

14:27, 10.05.2018 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Pokryty przez pracodawcę koszt wyżywienia pracownika w podróży służbowej, w kwocie przekraczającej należną pracownikowi dietę w wysokości określonej w odrębnych przepisach, skutkuje obowiązkiem naliczenia i potrącenia przez pracodawcę podatku PIT.

Takie rozstrzygniecie zapadło przed NSA w wyroku z dnia 26 kwietnia 2018 r., (sygn. akt II FSK 1082/16).

NSA wyjaśnił, że zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych są wydatki na wyżywienie pracownika wyłącznie do wysokości przysługujących pracownikowi diet. Przy czym, nie ma znaczenia przyjęty u danego pracodawcy sposób rozliczania takich kosztów. To znaczy to, czy pracodawca, co jest dopuszczalne na gruncie przepisów prawa pracy, zdecydował się na zwrot pracownikowi kosztów wyżywienia w kwotach rzeczywiście przez niego poniesionych na podstawie przedłożonych faktur za wyżywienie. Według NSA nie można twierdzić, w oparciu o brzmienie art. 16 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, iż intencją ustawodawcy było zwolnienie z podatku  wszelkich kosztów związanych z podróżą służbową, w tym kosztów wyżywienia pracownika, gdyż taka interpretacja przepisów mogłoby prowadzić do nadużyć.

To już kolejny, zgodny z dotychczasowym stanowiskiem organów podatkowych, wyrok NSA. Podobnie w tej kwestii wcześniej już orzekł NSA w wyroku z 12 stycznia 2018 r. (sygn. akt II FSK 1582/15) i 11 września 2015 r. (sygn. akt II FSK 1516/13).     

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl