Zakup bieżni można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

08:40, 15.03.2021 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Bieżnia może być sprzętem niezbędnym w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej, w konsekwencji jej zakup można odliczyć od dochodu.

Taką wykładnię potwierdza Dyrektor KIS w interpretacji z dnia 26 lutego 2021 r. (0113-KDIPT2-2.4011.984.2020.2.AKU).

Z opisanego we wniosku, o indywidualną interpretację, stanu faktycznego wynikało, że podatnik chce skorzystać z możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania, wydatku jaki poniósł na zakup bieżni na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi, że za wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne uznaje się także wydatki poniesione m.in. na zakup indywidualnego sprzętu i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Podatnik wskazał organowi podatkowemu, że bieżnia jest mu niezbędna do rehabilitacji w związku z niepełnosprawnością, powstałą w związku chorobami ze strony układu sercowo-naczyniowego. Wskazał również, że posiada zaświadczenie lekarza specjalisty - kardiologa o potrzebie korzystania z bieżni, cyt.: "zakup sprzętu rehabilitacyjnego w postaci bieżni wysiłkowej jest celowy w stosunku do chorób występujących u pacjenta. Poprawia rokowanie, zmniejsza ryzyko niekorzystnych zdarzeń układu sercowo-naczyniowego".

W odpowiedzi organ podatkowy wskazał, że odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej przysługuje wyłącznie osobie, która w myśl art. 26 ust. 7d posiada:
1.  orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
2.  decyzję przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
3.  orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Odnosząc się zaś do przestawionego stanu faktycznego organ podatkowy potwierdził możliwość skorzystania z odliczenia w indywidualnym rozliczeniu podatkowym wydatku poniesionego przez podatnika  na zakup bieżni, wskazując, że do wydatków na cele rehabilitacyjne zalicza się także, zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Zastrzeżono jednak, że odliczenie jest możliwe, o ile bieżnia spełniała warunki urządzenia niezbędnego w rehabilitacji schorzenia będącego przyczyną niepełnosprawności Wnioskodawcy. Dla oceny powyższego pomocnym będzie oparcie się na zaświadczeniu lekarskim wystawionym przez lekarza specjalistę stosownie do zdrowia i potrzeb indywidualnej rehabilitacji.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl