Zakupy sfinansowane bezrobotnemu z dotacji na podjęcie działalności jako KUP

14:33, 13.09.2019 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Bezrobotny, który otrzymuje dotację z Urzędu Pracy może zaliczyć do kosztów podatkowych w prowadzonej działalności gospodarczej zakup samochodu i komputera, o ile ich jednostkowa cena nabycia nie przekracza 10 tys. - nawet jeśli te wydatki zostały sfinansowane z dotacji.

Takie podejście potwierdza interpretacja indywidualna z dnia 05.09.2019 r. (nr 0115-KDIT2-3.4011.315.2019.1.PS).

Z wnioskiem o wydanie indywidualnej zwrócił się podatnik, który miał wątpliwości, czy jako koszt podatkowy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, może wykazać zakup komputera za kwotę 9.829.32 zł oraz zakup używanego samochodu za kwotę 8.300 zł. Podatnik wskazał, że ma zamiar świadczyć usługi informatyczne. Samochód będzie mu potrzebny do dojazdów do klientów. W opisie stanu faktycznego podatnik wskazał, że w swojej ewidencji zakupione rzeczy zakwalifikował do wyposażenia (a nie do środków trwałych).

Udzielając pozytywnej dla podatnika odpowiedzi organ podatkowy wskazał, że co do zasady, w świetle art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty, i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Ustawodawca różnicuje zatem skutki podatkowe otrzymanych dotacji i innych nieodpłatnych świadczeń w zależności od celu, na jaki zostały one przeznaczone, tj.:
- dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na cele inne niż nabycie lub wytworzenie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych zaliczane są do przychodów z działalności gospodarczej,
- ww. świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków poniesionych przez podatnika na zakup/wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych lub nabycie wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych – nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej.

Jednakże niezależnie od powyższego, w analizowanym stanie faktycznym do otrzymanej dotacji zastosowanie znajdzie przepis szczególny, przewidujący zwolnienie od podatku, tj. art. 21 ust. 1 pkt 121, który stanowi, że wolne od podatku dochodowego są jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, starosta z Funduszu Pracy może przyznać bezrobotnemu lub poszukującemu pracy, o którym mowa w art. 49 pkt 7, jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia.

Z kolei stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z kolei w katalogu wydatków niemogących stanowić kosztów podatkowych, w art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zapisano, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 29b, 46, 47a, 47d, 116, 122, 129, 136 i 137.

Wyłączenie z kosztów podatkowych, o którym mowa powyżej nie obejmuje swoim zakresem, punktu przewidzianego dla dotacji otrzymanej z urzędu pracy, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 125. W konsekwencji należy stwierdzić, że nie ma przepisu w ustawie o PIT, który wyłączałby z kosztów podatkowych wydatki pokryte (sfinansowane) taką dotacją.

Oczywiście  dodatkowo, organ interpretujący wskazał, że, w świetle uregulowań wynikających z art. 22 ust. 1 kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła. Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać następujące warunki:
- pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
- być właściwie (należycie) udokumentowany.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl