Zapłata na niewłaściwy rachunek – brak kosztów podatkowych

10:08, 13.06.2019 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Z początkiem 2020 roku wchodzą w życie przepisy, które będą skutkowały brakiem możliwości uznania wydatku za koszt podatkowych, o ile zapłata za fakturę nie zostanie zlecona na właściwy rachunek bankowy, umieszczony w wykazie KAS.

Właśnie opublikowano przepisy ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U z 2019 r. poz. 1018), które nakładają na podatników obowiązek weryfikowania rachunków bankowych podatników VAT oraz dokonywania płatności na właściwe konta bankowe w przypadku, kiedy wartość transakcji przekracza 15 tys. złotych. 

W ustawie o podatku CIT, zmienia się treść dotychczasowego art. 15d, zaś w ustawi o PIT treść przepisu art. 22p.

Przepisy te, po ich nowelizacji, wskazują, że podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców:
1.  została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego lub
2.  została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, potwierdzonych fakturą, dokonanych przez dostawcę towarów lub usługodawcę zarejestrowanego na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny.

Z kolei, w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców została dokonana z naruszeniem ust. 1, podatnicy w tej części:
1)  zmniejszają koszty uzyskania przychodów albo
2)  w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów - zwiększają przychody
- w miesiącu, w którym odpowiednio została dokonana płatność bez pośrednictwa rachunku płatniczego albo został zlecony przelew.",

Podatnik, który dokona płatności na inny rachunek, niż zawarty w wykazie KAS będzie mógł uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami podatkowymi, jeżeli złożył specjalne zawiadomienie, o którym mowa w art. 117ba § 3 Ordynacji podatkowej, do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury w terminie trzech dni od dnia zlecenia przelewu na niewłaściwy rachunek bankowy.

Z przepisów wprowadzających wynika, że nowe uregulowania będą miały zastosowanie do zapłaty należności w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2019 roku. Przy czym nowych uregulowań nie będzie się stosować do płatności dotyczących wydatków, zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów przed dniem 1 stycznia 2020 r.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl