Zasady składania ORD-U oraz korekt cen transferowych za 2018 rok

09:08, 12.03.2019 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy

Nowe przepisy w zakresie cen transferowych nie mają wpływu na zasady składania ORD-U, a także korekty cen transferowych dokonywane w stosunku do transakcji realizowanych w 2018 roku.

Od 1 stycznia 2019 r. weszły w życie znowelizowane przepisy w zakresie cen transferowych, które (co do zasady) mają zastosowanie dla transakcji (części transakcji) realizowanych w roku podatkowym, rozpoczynającym się po 31 grudnia 2018 r.

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami Ministerstwo Finansów wyjaśnia sposób interpretacji znowelizowanych przepisów.

Pierwszym obszarem wskazanym przez Ministerstwo jest obowiązek sporządzenia informacji o umowach zawartych z nierezydentami – informacji ORD-U. W tym zakresie pojawiły się wątpliwości, w związku z uchyleniem art. 82 §1a ordynacji podatkowej, który wskazywał, że obowiązek sporządzenia informacji ORD-U nie dotyczył podatników, zobowiązanych do sporządzania uproszczonego sprawozdania w sprawie cen transferowych (czyli sprawozdania PIT/TP lub CIT/TP), w związku z realizacją transakcji z podmiotami powiązanymi. Powyższy przepis został uchylony właśnie w związku z nowelizacją w zakresie cen transferowych.

Ministerstwo wyjaśniło, że uchylenie przepisów powoduje zmiany w zakresie obowiązków, realizowanych za rok podatkowy który rozpoczął (lub rozpocznie) się po 31 grudnia 2018 r. Tym samym zakres obowiązków, wynikających z tytułu realizacji w 2018 r. transakcji z podmiotem powiązanym należy analizować (zasadniczo) według dotychczasowych przepisów, pomimo tego, że sam obowiązek będzie spełniany w roku 2019.

Tym samym Ministerstwo potwierdziło, że podatnicy, którzy są zobowiązani za rok 2018 sporządzić sprawozdanie CIT/TP (lub PIT/TP) nie są jednocześnie zobowiązani do sporządzenia informacji ORD-U za ten rok. Przy czym powyższe zwolnienie z obowiązku dotyczy podatników, którzy uproszczone sprawozdanie CIT/TP (PIT/TP) składają w związku z realizacją transakcji z podmiotami powiązanymi, a nie dotyczy podatników, którzy są zobowiązani do sporządzenia takiego sprawozdania, w związku z realizacją transakcji z podmiotami z rajów podatkowych.

Należy przypomnieć, że jeszcze za rok 2018 podatnicy, którzy są zobowiązani do sporządzenia dokumentacji cen transferowych za ten rok, a ich przychody lub koszty (w rozumieniu przepisów o rachunkowości) za rok 2018 przekroczyły równowartość 10 mln euro są zobowiązani do sporządzenia sprawozdania CIT/TP (PIT/TP). Ten obowiązek dotyczy wszystkich powyżej wskazanych podatników, niezależnie od tego, czy do rozpoznania obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych za rok 2018 skorzystają z dotychczasowych regulacji, czy też ze znowelizowanych przepisów.

Drugą kwestią, która została poruszona przez Ministerstwo są zasady dokonywania korekt cen transferowych. W ramach nowelizacji wprowadzone zostały zasady, że korekta cen transferowych, o ile zostaną spełnione warunki wskazane w przepisie, będzie mogła zostać ujęta wstecznie (tj. w roku podatkowym, w którym była realizowana transakcja, której korekta dotyczy). Ministerstwo Finansów w tym zakresie przypomniało, że przepisy te dotyczą transakcji realizowanych począwszy od roku podatkowego, który rozpoczął (lub rozpocznie) się po 31 grudnia 2018 r. Tym samym, w stosunku do korekty, która dotyczy transakcji realizowanej w roku 2018, a korekta zostaje dokonana w roku 2019 zastosowanie mają dotychczasowe zasady ujmowania w czasie korekty. Dlatego też taka korekta, ponieważ nie jest ona spowodowana błędem rachunkowym (lub inną oczywistą omyłką) powinna podlegać odniesieniu na wynik na bieżąco, czyli w okresie dokonania korekty (tj. w roku 2019, pomimo tego, że korekta dotyczy transakcji realizowanej w roku 2018).  

 

Pełna treść wyjaśnień jest dostępna na stronie: https://www.podatki.gov.pl/ceny-transferowe/

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl