Zmiana terminu płatności dla nieuregulowanej faktury może wyłączyć korektę podatku naliczonego

15:25, 10.06.2020 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Opóźnienie w zapłacie za fakturę powyżej 90 dni z zasady skutkuje koniecznością zmniejszenia odliczonego na jej podstawie VAT naliczonego.  Dla obowiązku korekty VAT odliczonego po stronie dłużnika bez znaczenia pozostaje przy tym okoliczność, czy drugostronnie wierzyciel skorzysta z prawa do pomniejszenia sprzedaży, czy tez nie.

W myśl przepisów art. 89b ust. 1 ustawy o VAT w przypadku, w którym podatnik nie ureguluje należności za fakturę dokumentującą krajowe zakupy w terminie 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, w okresie, w którym przypada ten 90 dzień jest zobowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury.

Ustalenie terminu płatności za fakturę jest kwestią umowną, zatem w gestii stron pozostaje również jego zmiana. Zasadniczo zmiana w tym zakresie wydaje się możliwa jedynie wówczas, gdy termin płatności jeszcze nie zapadł.  Jak wynika jednak ze stanowiska prezentowanego przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, dla potrzeb korekty podatku naliczonego z tytułu tzw. „ulgi na złe długi”, wystarczające jest, że strony zmienią termin płatności przed upływem 90 dni od upływu terminu pierwotnego.

Jak czytamy w indywidualnej Interpretacji indywidualna z dnia 10 stycznia 2018 r., sygn. 0115-KDIT1-1.4012.798.2017.1.KM, cyt.: „jedynie zawarcie przez strony umowy - przed upływem 150 dni (aktualnie 90 dni) od pierwotnie ustalonych terminów płatności - porozumienia, ugody czy jakiegokolwiek innego rodzaju pisma, które przedłuża termin spłaty wierzytelności skutkuje tym, że termin naliczania 150 dni (aktualnie 90 dni) biegnie każdorazowo od nowego wyznaczonego terminu spłaty długu.”

Pozostaje kwestia, kiedy można mówić o skutecznej zmianie terminu płatności. W tym zakresie, stosownie do okoliczności towarzyszących danemu zdarzeniu, należy odpowiednio w odniesieniu do terminu określonego w umowie zmienić jej postanowienia (aneks, porozumienie) oraz wprowadzić nowy termin do treści faktury (faktura korygująca, nota korygująca zaakceptowana przez dostawcę). Działania te należy przeprowadzić z zasady zanim nastąpi pierwotny termin płatności, nie później jednak niż do 90 dni od jego upływu, czyli zanim jeszcze pojawi się obowiązek korekty.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl