Zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kas rejestrujących

13:29, 12.01.2017 Łukasz Błażewicz

Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących[1]. Rozporządzenie to ma obowiązywać do końca 2017 r. Zasadniczo w rozporządzeniu zostały powielone dotychczas obowiązujące regulacje.

Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania nadal mogą stosować podatnicy, których obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł (a jeżeli działalność została rozpoczęta w trakcie ubiegłego roku, lub zostanie rozpoczęta w 2017 r. to limit zwolnienia ustala się proporcjonalnie do czasu prowadzenia działalności w danym roku).

Wprowadzone zaś zostało zwolnienie podmiotowe z obowiązku ewidencjonowania obejmujące jednostki samorządu terytorialnego, z tytułu niektórych czynności dokonywanych przez ich jednostki organizacyjne, jeżeli na dzień 31 grudnia 2016 r. te jednostki samorządu terytorialnego, albo ich jednostki organizacyjne korzystały ze zwolnienia z takiego obowiązku.

Podobnie jak w poprzednim stanie prawnym został wprowadzony katalog czynności zwolnionych z ewidencjonowania. W porównaniu do poprzednio obowiązującego rozporządzenia, katalog czynności zwolnionych rozszerzono o usługi świadczone osobiście przez osoby niewidome, posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą lub zatrudniają wyłącznie jednego pracownika niewidomego posiadającego orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Katalog czynności, które muszą podlegać obowiązkowi ewidencjonowania (niezależnie od wysokości obrotu osiągniętego przez podatnika) nie uległ zasadniczym zmianom. W porównaniu do poprzednio obowiązującego stanu prawnego obowiązek prowadzenia ewidencji nie będzie obowiązywał w zakresie usług:

- opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
- prawniczych,
- doradztwa podatkowego,

- pod warunkiem, że świadczenie tych usług ma miejsce wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków. Powyższe dotyczy wyłącznie tych sytuacji, kiedy świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

 W przeciwieństwie do poprzednio obowiązującego rozporządzenia nie przewidziano regulacji zawieszających obowiązek ewidencji o dwa miesiące w stosunku do podatników, którzy w 2017 r. rozpoczną prowadzenie czynności obligatoryjnie podlegających obowiązkowi ewidencjonowania. W związku z powyższym obowiązek ewidencjonowania powstanie już z chwilą rozpoczęcia świadczenia tych usług.



[1] Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U.2016.2177)

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl