Publikacje
Zaliczki na podatek w 2020 roku – miesięczne, czy kwartalne?
Z początkiem każdego nowego roku podatkowego podatnicy stają przed dylematem wyboru sposobu opłacania zaliczek na podatek dochodowy od dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej.
Od 1 stycznia 2020 r. doprecyzowano sposób zaliczania wpłat dokonywanych przez podatnika
Z dniem 1 stycznia 2020 r. wejdą w życie zmiany w Ordynacji podatkowej dotyczące m. in. zaliczania wpłat na poczet zaległości podatkowych.
Uwaga przedsiębiorcy – ostatnia chwila na rejestrację w bazie danych BDO
Podmioty, które wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję odpadów a także te które wprowadzają na terytorium Polski produkty w opakowaniach zobowiązane są do końca 2019 roku zarejestrować się w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO).
Certyfikat rezydencji w formacie PDF – czasami też wystarczający
Certyfikat rezydencji powinien być otrzymany w takiej formie w jakiej jest wydawany w kraju nierezydenta. Jeżeli tego rodzaju dokument jest wydawany przez organ podatkowy w formie pliku PDF, taki dokument stanowi certyfikat rezydencji.
Kolejny limit 150 tys. po wykupie samochodu z leasingu operacyjnego
W jednej z najnowszych interpretacji indywidualnych Dyrektor KIS potwierdził, że podatnik, który korzystał z leasingu operacyjnego w odniesieniu do samochodu osobowego i zaliczał raty leasingowe do kosztów podatkowych do limitu 150 tys. zł, po wykupie auta ma prawo do ujęcia w kosztach podatkowych odpisów amortyzacyjnych w ramach nowego limitu (interpretacja indywidualna z dnia 28 listopada 2019 r. 0115-KDIT2-3.4011.412.2019.4.MK)
Obowiązek zapłaty split payment jest niezależny od celu zakupu
Mechanizm podzielonej płatności stosują również podmioty zwolnione z VAT.
Wydatki na udział kontrahentów w targach, a koszty uzyskania przychodów
W interpretacji indywidualnej z dnia 26 listopada 2019 r. (sygn. akt. 0111-KDIB2-1.4010.434.2019.1.AP) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odniósł się do kwestii możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z udziałem w targach branżowych.
Dla niektórych nadal obowiązuje 3-miesięczny termin do sporządzenia DCT
Dla podatników stosujących przesunięty rok podatkowy, kończący się w ostatnim kwartale 2019 r. nadal obowiązuje 3-miesięczny termin na sporządzenie dokumentacji podatkowej.
Obwiązek stosowania split payment do zaliczek
Od listopada br. przy płatnościach za towary i usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT obowiązuje mechanizm podzielonej płatności w każdym przypadku, w którym i dostawa została udokumentowana fakturą wystawioną przez czynnego podatnika VAT na wartość ogółem do zapłaty przekraczającą 15 000 zł.
Nowe formularze PIT-11 za 2019 r. – projekt rozporządzenia
Opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W projekcie tym zaprezentowano między innymi jak będzie wyglądał nowy wzór informacji PIT-11, którą płatnicy będą mieli obowiązek przygotować za 2019 rok.
Pracownicy zyskali nowe uprawnienie w sporach z pracodawcami
W dniu 7 listopada br. weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, na skutek której, jeśli sąd pierwszej instancji uzna zwolnienie pracownika za bezprawne, może nakazać jego dalsze zatrudnienie bez czekania na prawomocne orzeczenie.
Odliczenie straty spółki przejmującej to nie optymalizacja
Podmiot ze stratą, który przejmie spółki generujące zyski może pokryć z nich w kolejnych latach kwotę straty, wygenerowanej w latach poprzednich, jeżeli pokrycie straty nie jest głównym lub jednym z głównych powodów połączenia.
Ulga abolicyjna w odniesieniu do krajów, z którymi Polska nie zawała umów UPO
Stosowanie ulgi abolicyjnej jest uzależnione od tego czy z państwem, z którego są uzyskiwane dochody jest zawarta umowa międzynarodowa.
Uczestnictwo samozatrudnionego w imprezie firmowej nie stanowi KUP
Organ podatkowy po raz kolejny uznał, że wydatki na organizację spotkań firmowych w części przypadającej osoby pracujące w ramach B2B oraz ich rodziny – nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Bloger może odliczyć koszty odzieży, perfum, galanterii oraz kosmetyków
Bloger może odliczyć od uzyskiwanych przychodów koszty poniesione m. in. na zakup odzieży, biżuterii, perfum, kosmetyków służących do pielęgnacji i upiększania ciała jeżeli poniesione zostały w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Pułapki split paymetu
Od 1 listopada wchodzą w życie uregulowania wprowadzające obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do towarów i usług wymienionych w Załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Zidentyfikowanie transakcji objętych obowiązkowym split payment wydaje się być proste, warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.
Planowane wyższe kary za uszczuplenie należności publicznoprawnych
Do konsultacji międzyresortowych trafił projekt ustawy zmieniający ustawę o podatku akcyzowym oraz niektóre inne ustawy. Jedna z planowanych zmian dotyczy Kodeksu karnego skarbowego.
Pracownicze Plany Kapitałowe – kiedy prawo do kosztu w CIT
Po wprowadzeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych powstało szereg wątpliwości w zakresie kwalifikacji podatkowej obciążeń związanych z funkcjonowaniem PPK. Nie ma pewności, w jakim miesiącu wpłaty do PPK można uznać za koszt podatkowy.
Wypłata po 26 urodzinach już z podatkiem
Pracodawca dokonujący wypłaty po dniu 26 urodzin pracownika powinien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Tak wynika z najnowszej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25-09-2019r., Sygn. 0112-KDIL3-1.4011.202.2019.2.GM.
Usługi ubezpieczeniowe podlegają podatkowi u źródła
Organy podatkowe uznają, że usługi ubezpieczeniowe podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła. Podmioty nabywające takie usługi od nierezydentów są zobowiązane do poboru podatku.
Badanie techniczne niezbędne do odliczenia VAT – niekorzystne podejście fiskusa
Dyrektor KIS, w dniu 26 września br., wydał interpretację indywidualną w zakresie możliwości odliczenia 100% naliczonego podatku VAT od wydatków związanych z pojazdem samochodowym w przypadku braku zaświadczenia o przeprowadzeniu badania technicznego.
Kontrahent posiadacza APA nie stosuje ograniczeń z art. 15e ustawy o CIT
W celu wyłączenia limitu wynikającego z art. 15e ustawy o CIT nie jest konieczne wydanie odrębnych decyzji w sprawie porozumienia cen transferowych (APA) dla obu podmiotów powiązanych, będących stronami transakcji.
Zeznania z CIT - dla niektórych powrót do formy papierowej
Podatnicy CIT uzyskujący tylko dochody wolne od opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o CIT, którzy nie pełnią funkcji płatnika PIT będą mogli składać zeznania w formie papierowej.
Zbliża się termin aktualizacji w KRS
W dniu 1 grudnia 2019 roku upływa termin na zaktualizowanie w Krajowym Rejestrze Sadowym danych dotyczących przedmiotu prowadzonej działalności gospodarczej.
Od usług pośrednictwa należy pobrać podatek u źródła
Organy podatkowe ostatnio uznały, że usługi pośrednictwa w zakupach lub sprzedaży podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła. Dotychczas prezentowały stanowisko, że obowiązek poboru podatku nie występuje.
Zaprzestanie fiskalizacji sprzedaży
W świetle przepisów ustawy o VAT każda sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych musi zostać zafiskalizowana a za niedopełnienie tego obowiązku grożą dotkliwe kary. Wyjątek stanowią jedynie transakcje objęte zwolnieniem z kas, których katalog kurczy się z każdym nowym rozporządzeniem zwalniającym.
Objaśnienia podatkowe dotyczące stosowania przepisów o daninie solidarnościowej
30 sierpnia 2019 r. na stronie Ministerstwa Finansów opublikowano objaśnienia w sprawie stosowania przepisów o daninie solidarnościowej.
Zakupy sfinansowane bezrobotnemu z dotacji na podjęcie działalności jako KUP
Bezrobotny, który otrzymuje dotację z Urzędu Pracy może zaliczyć do kosztów podatkowych w prowadzonej działalności gospodarczej zakup samochodu i komputera, o ile ich jednostkowa cena nabycia nie przekracza 10 tys. - nawet jeśli te wydatki zostały sfinansowane z dotacji.
Zagraniczna siedziba kontrahenta nie wyłącza usługi z zakresu polskiego VAT
O miejscu opodatkowania VAT usług świadczonych pomiędzy podatnikami z zasady decyduje miejsce siedziby podatnika będącego usługobiorcą - chyba, że usługobiorca posiada w kraju stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
Poniesienie straty na zyskach kapitałowych pozbawia prawa do zwolnienia z obowiązku sporządzania DCT
Tylko podmioty, które nie wykazują straty podatkowej zarówno z działalności operacyjnej oraz zysków kapitałowych mogą korzystać ze zwolnienia z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych.
Strata na transakcjach kryptowalutowych z 2018 roku nie może być kosztem 2019 roku
Podatnik nie może uznać za koszty uzyskania przychodów w 2019 r. wartości straty z transakcji kryptowalutowych poniesionej w 2018 r.
Kiedy pracownik uzyskuje przychód w Systemie Kafeteryjnym?
Fiskus uznaje, że w przypadku funkcjonującego u pracodawcy Systemu Kafeteryjnego, pracownik uzyskuje przychód dopiero w momencie skorzystania ze świadczenia oferowanego w tym systemie, a nie w momencie przyznania pracownikowi limitu punktów do wykorzystania.
Podwyższenie KUP ze stosunku pracy – nowe obowiązki płatników
W Sejmie rozpoczęły się prace nad kolejną nowelizacją ustawy o PIT. Tym razem planowane jest podwyższenie kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy. Zmiany mają wejść w życie z dniem 1 października 2019 roku.
Zwolnienie „dla drobnych przedsiębiorców” nie dla wszystkich
Od września 2019 r. rozszerzony zostaje katalog podmiotów, które podlegają obowiązkowi rejestracji jako podatnicy VAT czynni, bez względu na wysokość osiągniętych obrotów.
Już w przyszłym roku będzie można założyć prostą spółkę akcyjną
Od 1 marca 2020 r. w kodeksie spółek handlowych pojawi się nowy rodzaj spółki kapitałowej – Prosta Spółka Akcyjna.
„Biała lista podatników VAT” – czy należy złożyć dodatkowe zgłoszenie rachunków bankowych?
Obowiązek zgłoszenia rachunku bankowego jest realizowany w ramach zgłoszenia identyfikacyjnego (oraz ewentualnych zgłoszeń aktualizujących) - wprowadzenie "białej listy podatników VAT" nie wymaga ponownego zgłaszania rachunków bankowych.
Ubezpieczenie samochodu osobowego od utraty wartości, a koszty w CIT
Składki na ubezpieczenie samochodu osobowego od utraty wartości, tzw. ubezpieczenie GAP, podlegają ograniczeniom w kosztach, jeżeli wartość samochodu osobowego przekracza 150 000 zł.
Inwestor, który płaci podwykonawcy nie ma prawa do KUP
Inwestor, który w ramach odpowiedzialności solidarnej z niesolidnym wykonawcą zapłaci podwykonawcom, nie uwzględni tego wydatku w kosztach podatkowych.
Obowiązek sporządzenia CIT/TP może powstać również dla podmiotów niesporządzających dokumentacji podatkowej
Do rozpatrzenia, czy podatnik ma obowiązek sporządzenia CIT/TP za rok 2018 musi przeanalizować transakcje według starych przepisów.
Najnowsze zmiany w VAT
Pakiet paliwowy od września, zakaz wystawiania faktur do paragonów od stycznia, a JPK-VDEK, w zależności od podmiotu, od kwietnia lub od lipca 2020.
Zwolnienie z PIT dla Młodych – nowe obowiązki płatników
Podmioty zatrudniające osoby do 26 roku życia, będą miały obowiązek zwalniać od podatku wypłacane im wynagrodzenia, o ile nie przekroczą one w skali roku odpowiednich kwot. Nowe przepisy wchodzą w życie już z dniem 1 sierpnia b.r..
Dochody objęte zwolnieniem z PIT będą miały wpływ na prawo do ulgi
Zarobki dziecka (z pracy oraz z umów zlecenia) – niezależnie od tego czy będą opodatkowane, czy zwolnione – nie będą mogły przekroczyć kwoty 3089 zł, aby nie pozbawić prawa rodzica do preferencyjnego opodatkowania dochodów w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci lub prawa do ulgi, o której mowa w art. 27f ustawy o PIT.
W DCT za lata 2017-2018 progi istotności transakcji rozpatruje się w kwotach netto
Organy podatkowe zdecydowały się zmienić stanowisko w zakresie rozpoznawania istotności transakcji.
Odszkodowanie z AC stanowi w całości przychód podatkowy
Podatnik ma prawo zaliczenia do KUP 75% kosztów naprawy powypadkowej samochodu osobowego. Ale otrzymane odszkodowanie z AC stanowi w 100% jego przychód podatkowy.
Przekazanie nieruchomości na potrzeby osobiste wspólników może być bez VAT
W niektórych przypadkach nieodpłatne przekazanie przez spółkę jawną nieruchomości stanowiących jej własność na potrzeby osobiste jej wspólników nie będzie wiązało się z obowiązkiem zapłaty podatku od towarów i usług.
Wzajemne poręczenia skutkują powstaniem przychodu z nieodpłatnych świadczeń
Dla uznania świadczenia za odpłatne czy nieodpłatne nie ma przesądzającego znaczenia to, czy beneficjent płaci za nie wynagrodzenie czy nie, ale to czy czynność ta ma charakter czynności przysparzającej, a więc takiej, na podstawie której strona dokonująca przysporzenia majątkowego otrzymuje czy ma otrzymać w zamian korzyść majątkową.
Dużym podatnikom dojdzie sprawozdanie w zakresie stosowanych terminów zapłaty
Procedowana aktualnie w Senacie ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych, wprowadza nowy rodzaj sprawozdania dla niektórych podmiotów będących podatnikami podatku CIT.
Zwolnienie od podatku PIT dla osób do 26 roku życia
Dochody z pracy i umów zleceń osiągane przez osoby do ukończenia 26 roku życia będą zwolnione z podatku PIT, do wysokości nieprzekraczającej 85.528,00 zł w roku podatkowym. Planowane zmiany mają zacząć obowiązywać już od 1 sierpnia 2019 roku.
Pożegnanie z odwróconym VAT przy transakcjach krajowych - obowiązkowy split payment
Planowane jest wprowadzenie katalogu towarów i usług, w zakresie których wymagane będzie stosowanie mechanizmu podzielonej płatności.
Planowane zmiany w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych
Z początkiem 2020 roku mają wejść w życie nowe przepisy, poprawiające sytuację wierzycieli w transakcjach handlowych.
Zapłata na niewłaściwy rachunek – brak kosztów podatkowych
Z początkiem 2020 roku wchodzą w życie przepisy, które będą skutkowały brakiem możliwości uznania wydatku za koszt podatkowych, o ile zapłata za fakturę nie zostanie zlecona na właściwy rachunek bankowy, umieszczony w wykazie KAS.
Zaniechanie poboru PCC od transakcji sprzedaży i zamiany waluty wirtualnej
Termin zaniechania poboru podatku PCC od transakcji sprzedaży (zamiany) waluty wirtualnej będzie przedłużony do końca 2019 r.
Nagrody i premie roczne w koszach podatkowych
Dodatkowe wynagrodzenia przysługujące pracownikom w postaci nagród lub premii rocznych są koszem podatkowym w miesiącu w którym podjęto decyzję o ich przyznaniu, pod warunkiem terminowej ich wypłaty.
Zapłacony podatek u źródła jako koszt uzyskania przychodu
Organ podatkowy potwierdził możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconego przez podatnika podatku u źródła. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku odniesiono się do sytuacji, w której ze względu na okoliczności, niemożliwe było otrzymanie od kontrahenta certyfikatu rezydencji.
Zwolnienie z podatku przychodu przeznaczonego na spłatę kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe
Przychód uzyskany ze sprzedaży spółdzielczego prawa własnościowego, wydatkowany w ustawowym terminie na spłatę kredytu zaciągniętego zakup lokalu mieszkalnego jest zwolniony od opodatkowania.
Zanim zapłacisz, sprawdź rachunek kontrahenta
Najprawdopodobniej już od nowego roku zapłaty za faktury wystawiane przez czynnych podatników VAT będą musiały być kierowane na rachunki bankowe ujawnione w wykazie podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT.
Od 4 maja kolejne zmiany w Kodeksie pracy
Z dniem 4 maja br. weszła w życie ustawa z dnia 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (Dz.U. 2019, poz. 730). Zawiera ona pakiet zmian dostosowujących przepisy sektorowe (ponad 160 aktów prawnych) do wymogów unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych RODO. Wśród zmienionych aktów prawnych znalazł się m.in. Kodeks pracy.
Pracownika obsługującego kasę należy przeszkolić
Od 1 maja br. weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych. Na mocy jego przepisów podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych zostali zobowiązani do przeszkolenia osób obsługujących te kasy oraz uzyskania od nich oświadczeń potwierdzających fakt zapoznania się z zasadami prowadzenia ewidencji.
Pojęcie wychowania dziecka w kontekście ulgi na dzieci
W odniesieniu do dzieci pełnoletnich o ich wychowaniu może świadczyć samo wypełnianie obowiązku alimentacyjnego.
Leasing operacyjny bez ograniczeń w zakresie kosztów finansowania dłużnego
Do opłat leasingowych w zakresie leasingu operacyjnego nie stosuje się przepisów, dotyczących kosztów finansowania dłużnego.
Refakturowanie usług na podmiot powiązany podlega ograniczeniu w kosztach uzyskania przychodów
Bez znaczenia pozostaje fakt, że podmiot powiązany nabywa usługi od podmiotów niepowiązanych, które następnie "refakturuje". Skoro należności z tytułu usług refakturowanych wypłacane są podmiotowi powiązanemu, który zobowiązany jest do przekazania ich innemu podmiotowi, to właśnie podmiot powiązany zostaje uznany za rzeczywistego właściciela danej należności.
Koszty używania samochodu osobowego – 25% jako NKUP
Podatnik nie może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów części kosztów eksploatacji samochodu osobowego odpowiadającą proporcji jazd służbowych do całości miesięcznego przebiegu wynikającą z prowadzonej ewidencji przebiegu. Takie wnioski płyną z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 kwietnia 2019 roku, 0111-KDIB2-1.4010.51.2019.1.EN.
Odpłatne przeniesienie sieci wodociągowej bez PIT-8C
Nie ma obowiązku wystawiania PIT-8C w związku ze sprzedażą sieci wodociągowej.
Wywłaszczenie nieruchomości dla VAT jest jak sprzedaż
Podatek VAT obciąża transakcje będące dostawami towarów lub świadczeniem usług, realizowane za wynagrodzeniem na podstawie różnych umów i dokonanych czynności, w tym wywłaszczenia.
Kasy fiskalne online – na razie bez wymogu ich stosowania
W dniu 15 marca 2019 r. sejm uchwalił dawno zapowiadaną nowelizację ustawy o VAT w zakresie obowiązków związanych z fiskalizacją sprzedaży. Na chwilę obecną akt wprawdzie nie został jeszcze opublikowany, ale uzyskał podpis Prezydenta, więc sprawa wydaje się być już przesądzona.
Ustawa ma wejść w życie 1 maja 2019 r.
Już od lipca E-deklaracje w podatkach lokalnych
Od lipca 2019 r. będą stosowane nowe (ujednolicone na obszarze kraju) wzory deklaracji i informacji w zakresie podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego. Wzory te będą przystosowane do składania w formie elektronicznej.
Zapłata przez pracodawcę zaległych składek ZUS nie jest przychodem pracownika
Pracodawca opłacając zaległe składki za pracownika wykonuje swoje ustawowe obowiązki, które nie powodują powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń po stronie pracownika.
Dobrowolne umorzenie udziałów może podlegać obowiązkowi sporządzenia DCT
Również w przypadku umorzenia dobrowolnego należy przeanalizować, czy nie występuje obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych.
Uproszczone porozumienia cenowe coraz bliżej
Zgodnie z informacjami Rządowego Centrum Legislacji, od 22 marca br. na etapie opiniowania znajduje się projekt ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawierania uprzednich porozumień cenowych.
Przychód i koszt w zależności od stopnia wykonania świadczenia
Momentem, który wyznaczył datę powstania przychodu powinna być data częściowego wykonania usługi, jeżeli umowa przewiduje takie postanowienia - a nie data otrzymania zaliczki.
Refundacja kosztów kwalifikowanych zobowiązuje do korekty na bieżąco
Podatnicy, którzy są uczestnikami projektów współfinansowanych ze środków europejskich, najczęściej ponoszą koszty kwalifikowane z własnych środków, a po zakończeniu realizacji projektu występują z wnioskiem o refundację poniesionych wydatków. Rzadko zdarza się, że uczestnik projektu otrzymuje płatność z góry. Najczęściej wsparcie ma postać refundacji poniesionych kosztów.
Sprzedaż samochodu po zakończeniu leasingu – skutki u podatnika PIT
Organy podatkowe prezentują przychylne stanowisko w zakresie sprzedaży samochodu dokonywanej przez podatników podatku PIT, którzy zbywają samochody po upływie 6 miesięcy od zakończenia umowy leasingu.
Zmiany w klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania
Od 2019 roku nie ma już limitu 100 tys. zł dla korzyści podatkowej przy klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania.
Kiedy opłaty za know-how podlegają limitowaniu do 5% EBITDA?
Opłaty za korzystanie z know-how podlegają ograniczeniom w kosztach, jeżeli są ponoszone na rzecz podmiotów powiązanych, albo z siedzibą w rajach podatkowych.
Obniżanie stawek amortyzacyjnych w SSE nie jest unikaniem opodatkowania
W dniu 19 lutego 2019 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w dotyczącą możliwości obniżania stawek amortyzacyjnych wybranych środków trwałych u podatnika działającego na terenie SSE.
Wynajem apartamentu może być rozliczany na ryczałcie
Wynajem nadmorskiego apartamentu może być opodatkowany ryczałtem w stawce 8,5 %.
Nieodpłatne świadczenie w kwocie 250 lub 400 zł obejmuje także koszty paliwa
Zapadł kolejny, pozytywny wyrok potwierdzający, iż na gruncie obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość nieodpłatnego świadczenia w kwocie 250 lub 400 zł, doliczana pracownikowi do przychodów, obejmuje również koszty paliwa.
Część odsetkowa raty leasingowej samochodu bez limitu w kosztach podatkowych
Odsetki przy opłacie leasingowej samochodu osobowego można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, w przeciwieństwie do odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup samochodu zapłaconych przed przyjęciem środka trwałego do używania.
Zasady składania ORD-U oraz korekt cen transferowych za 2018 rok
Nowe przepisy w zakresie cen transferowych nie mają wpływu na zasady składania ORD-U, a także korekty cen transferowych dokonywane w stosunku do transakcji realizowanych w 2018 roku.
Uwaga na schematy podatkowe!
Od 2019 r. został wprowadzony obowiązek raportowania o schematach podatkowych.
Informacja ORD-U - kiedy i dla kogo?
Informacja ORD-U dotyczy umów zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego. Informacje należy sporządzić i przesyłać do właściwego organu w terminie trzech miesięcy, licząc od zakończenia roku podatkowego.
Nowe wzory deklaracji VAT dla rozliczeń za styczeń 2019 r.
Deklaracje VAT począwszy od rozliczeń za styczeń 2019 r. są składane na nowych wzorach formularzy.
Limit kosztów finansowania dłużnego - korzystne orzecznictwo
Limitowanie w zaliczaniu kosztów finansowania dłużnego do kosztów podatkowych dotyczy wyłącznie nadwyżki ponad kwotę 3 mln zł.
Odliczenie VAT z faktury wystawionej przez niezarejestrowanego podatnika
Sam fakt wystawienia faktury przez podmiot niezarejstrowany jako podatnik VAT czynny nie wyłącza automatycznie prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Opłaty licencyjne jako koszty bezpośrednio związane z wytwarzaniem towaru lub świadczeniem usługi
Jeżeli opłaty licencyjne są bezpośrednio związane z wytwarzanymi produktami lub świadczonymi usługami, nie podlegają one pod uregulowania zawarte w przepisie art. 15e ustawy o CIT.
Wydatki na kształcenie przedsiębiorcy w KUP
Dla zaliczenia wydatków na kształcenie przedsiębiorcy do kosztów podatkowych istotne znaczenie ma możliwość wykorzystania nabytej wiedzy w prowadzonej działalności gospodarczej.
Opłacone ubezpieczenie OC dla zarządzających nie stanowi przychodu w PIT
Koszt opłaconego ubezpieczenia OC gwarantującego ochronę dla zarządu i rady nadzorczej nie powoduje powstania przychodu na gruncie podatku PIT.
Umowa Spółki może spowodować obowiązek sporządzenia DCT nawet po kilku latach od jej zawarcia
Przez cały czas trwania umowy spółki osobowej należy analizować obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej dla tej umowy.
Nowe zasady informowania o alternatywnych sposobach rozliczeń z fiskusem
Od 2019 r. wchodzą istotne zmiany w zakresie informowania organów podatkowych o korzystaniu ze szczególnych zasad rozliczeń np. w zakresie sposobu płatności zaliczek.
Podatek VAT przy transakcjach pomiędzy małżonkami pozostającymi we wspólności majątkowej
Przekazanie mężowi środka trwałego (koparko-ładowarki), nabytej przez żonę dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT, w sytuacji gdy pomiędzy małżonkami istnieje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej, którym objęta jest również ta koparko-ładowarka, nie może być uznane za dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT. W takim przypadku nie dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.
Wysokość odpisu na ZFŚS w 2019 roku
Odpis podstawowy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych za 2019 rok wynosi 1.229,30 zł. Podstawą naliczenia odpisu w 2019 roku jest przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugi półroczu 2013 roku.
Jak policzyć podatek w przypadku utraty prawa do stawki 9% CIT w trakcie roku podatkowego?
Z początkiem 2019 r. obowiązują zmodyfikowane zasady stosowania obniżonej stawki podatku dochodowego od osób prawnych. Nowe przepisy nasuwają jednak istotne wątpliwości, jak ma się zachować podatnik, który straci w trakcie roku prawo do stawki 9%. Kiedy i jak dopłacić brakującą, z różnicy stawek, kwotę podatku?
Będzie interpretacja ogólna w sprawie 50% KUP dla twórców
Na stronie Ministerstwa Finansów pojawił się projekt interpretacji ogólnej dotyczącej warunków umożliwiających zastosowanie przez pracodawcę 50% kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do wynagrodzenia pracownika w części stanowiącej honorarium autorskie.
Niższy podatek od gruntów pod infrastrukturą przesyłową
Z dniem 1 stycznia 2019 roku weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym.
Nowe rozporządzenia oraz obwieszczenie dotyczące cen transferowych
Minister Finansów wydał nowe rozporządzenia dotyczące cen transferowych oraz obwieszczenie dotyczące poziomu oprocentowania, który jest uznawany za rynkowy przy umowach pożyczek.
Ulga podatkowa dla właścicieli aptek tylko w rozliczeniu za 2018 rok
Przy rozliczeniu podatku za 2018 rok właściciele aptek mają możliwość skorzystania z nowej ulgi podatkowej. Przysługuje ona tym, którzy ponieśli w 2018 roku wydatki na podłączenie do Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych.
Zmiany w zakresie poboru podatku u źródła zostają czasowo wstrzymane
W związku z wątpliwościami w zakresie stosowania nowych przepisów, dotyczących podatku u źródła Minister Finansów zdecydował o czasowym odroczeniu obowiązywania znowelizowanych przepisów.
Nowe wzory informacji i deklaracji w zakresie podatku PIT
Za 2018 rok płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych będą mieli obowiązek sporządzać informacje podatkowe PIT-11 i PIT-8C według nowych wzorów. Również roczne deklaracje o pobranych zaliczkach PIT-4R oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8AR ulegają zmianie.
Zmiany w PCC od stycznia 2019 r.
Już od pierwszego stycznia 2019 roku podatników podatku PCC czekają przyjazne zmiany i uproszczenia, choćby w postaci obniżenia stawki w podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy pożyczki.
Możliwość jednorazowego odliczenia straty poniesionej od 1 stycznia 2019 r.
Podatnicy, którzy poniosą stratę podatkową będą mieli możliwość jej jednorazowego odliczenia od dochodu roku następnego.
Nawet 53 tys. zł będzie można odliczyć od dochodu w ramach nowej ulgi termomodernizacyjnej
W rozliczeniu w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2019 będzie możliwość skorzystania z tzw. "ulgi na termomodernizację".
Wynajem lokali mieszkalnych dla pracowników, a VAT
Zapewnienie nieodpłatnego miejsca zamieszkania pracownikom nie zawsze będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, jako nieodpłatne świadczenie usług.
Ulga na złe długi w krótszym terminie obejmie również „stare” faktury
Od 1 stycznia 2019 r. w ramach uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, ulegnie skróceniu do 90 dni termin na uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności dla potrzeb korekty podatku związanej z tzw. „ulgą na złe długi”.
Tańsza sprzedaż odziedziczonej nieruchomości już od stycznia 2019 roku
Od stycznia 2019 r. na mocy przepisów ustawy nowelizującej z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw pod pewnymi warunkami będzie można zbyć odziedziczoną nieruchomość bez podatku.
Zmiany w kosztach używania samochodów osobowych od 2019 roku
Począwszy od 1 stycznia 2019 r. istotnym zmianom ulegną zasady zaliczania do kosztów podatkowych koszty związane z wykorzystywaniem samochodów osobowych w działalności gospodarczej podatników.
Zmiany w zakresie stawek VAT
Pod obrady Sejmu trafił rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług w zakresie stawek VAT.
Od początku 2019 roku wchodzą uproszczenia w zakresie cen transferowych
Sejm RP przyjął ustawę nowelizującą z zakresu podatków dochodowych. Wśród kwestii, które są przedmiotem nowelizacji znalazły się kwestie z zakresu cen transferowych. Nowelizacja w tym zakresie dotyczy obu podatków dochodowych.
Zarząd sukcesyjny po śmierci osoby fizycznej
Już 25 listopada wejdzie w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 roku o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.
Danina Solidarnościowa – nowy podatek od 2019 roku
Osoby fizyczne osiągające dochody powyżej 1.000 000 zł zostają objęte obowiązkiem zapłaty nowego podatku, zwanego daniną solidarnościową.
Od 2019 roku kryptowaluty będą opodatkowane na nowych zasadach
Od 1 stycznia 2019 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy podatkowe, regulujące zasady opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu obrotu walutami wirtualnymi.
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - nowe wyzwania dla pracodawców
Uchwalona ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych nakłada na pracodawców szereg nowych obowiązków związanych z wdrażanymi właśnie do polskiego systemu prawnego Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK).
Nadal nie ma terminu wprowadzenia kas on-line
Pomimo, że o wprowadzeniu kas on-line mówi się już od kilku lat, a w Sejmie znajduje się projekt nowelizacji ustawy o VAT w tym zakresie, wciąż nie ma pewności, co do terminu wprowadzenia nowych uregulowań. Prace „zatrzymały się” po pierwszym czytaniu.
Do 15 października należy poinformować o zmianie urzędu na inny niż właściwy miejscowo
W stosunku do osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które w roku podatkowym osiągnęły przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości w walucie polskiej co najmniej 5 mln euro, automatycznie następuje zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego na inny niż właściwy miejscowo.
Nowe zasady składania sprawozdań finansowych od 1 października br.
Od 1 października 2018 roku weszła w życie kolejna część zmian dotycząca sporządzania i składania sprawozdań finansowych.
Środki trwałe otrzymane w darowiźnie przed 2018 r. można jednak amortyzować
Pojawiła się pierwsza pozytywna interpretacja, z której wynika, że zakaz zliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych otrzymanych w darowiźnie, dotyczy tylko takich środków trwałych, które zostały nabyte i wprowadzone do ewidencji środków trwałych po 1 stycznia 2018 r.
W oczekiwaniu na e-kasy
W Sejmie trwają prace w zakresie wprowadzenia obowiązku ewidencji za pomocą kas online.
Pożyczka od zagranicznego kontrahenta stanowi import usług
Również transakcje zwolnione z opodatkowania (jak np. umowy pożyczki) podlegaja rozliczeniu w ramach importu usług przez nabywcę usługi.
Niejednolite stanowiska fiskusa w zakresie przychodu z umorzenia odsetek
Odsetki wywołują skutek podatkowy w postaci przychodu albo kosztu uzyskania przychodu jedynie w przypadku ich faktycznego otrzymania albo dokonania zapłaty.
Prawa majątkowe wytworzone we własnym zakresie poza źródłem przychodów z zysków kapitałowych
Obowiązujące od 1 stycznia 2018 roku przepisu ustawy o CIT nakazujące rozdzielenie przychodów na zyski kapitałowe oraz przychody pozostałe wprowadziły szereg wątpliwości dotyczących sposobu przypisywania przychodów do poszczególnych źródeł zarówno wśród podatników, jak i wśród organów podatkowych.
Ograniczenie z art. 15e dotyczy również dochodów zwolnionych od podatku
W przypadku ustalania dochodów zwolnionych z opodatkowania również należy brać pod uwagę ograniczenia wynikające z art. 15e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Obrót walutami wirtualnymi opodatkowany na nowych zasadach
Od 2019 r. do ustaw o podatkach dochodowych wprowadzone zostaną szczególne zasady opodatkowania przychodów z kryptowalut. Przychody osiągane z obrotu walutami wirtualnymi, w podatku PIT, zostaną zakwalifikowane do przychodów z kapitałów pieniężnych, natomiast w podatku CIT przychody te stanowić będą zyski kapitałowe.
Od 1 stycznia 2019 niższy ZUS dla niektórych przedsiębiorców
Prezydent podpisał ustawę zmieniającą ustawę z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawę z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej. Na podstawie nowych przepisów część przedsiębiorców będzie mogła płacić składki na ubezpieczenie społeczne w niższej wysokości, proporcjonalnie do osiąganego przychodu (tzw. mały ZUS).
Od przyszłego roku wzrośnie płaca minimalna
W miniony wtorek Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r.
Ograniczenie w kosztach do 5% EBITDA dotyczy również usług pośrednictwa
Usługi pośrednictwa w sprzedaży produktów są usługami objętymi przepisami art. 15e ustawy o CIT, które to przepisy obowiązują od 1 stycznia 2018 r.
Problematyczne wystawianie faktur przed transakcją lub zaliczką
Podatnik z zasady może wystawić fakturę na 30 dni przed transakcją lub otrzymaniem zaliczki. Jeżeli jednak we wskazanym wyżej terminie nie zaistnieje zdarzenie objęte wcześniejszą fakturą (transakcja lub zaliczka) wystawiony dokument staje się „pustą fakturą”, z której kwota VAT musi zostać zapłacona, chyba że faktura zostanie skorygowana.
Planowane zmiany w obowiązkach płatników PIT
Najprawdopodobniej za 2018 r. płatnicy podatku PIT będą musieli przesłać informacje podatkowe do urzędów skarbowych już w terminie do końca stycznia, a nie do końca lutego, jak ma to miejsce dotychczas.
Podmioty nietworzące grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy o rachunkowości nie są zobowiązane do sporządzenia informacji o grupie podmiotów powiązanych
Zgodnie z najnowszym stanowiskiem organów podatkowych, jedynie podmioty, które tworzą grupę kapitałową w rozumieniu przepisów o rachunkowości są zobowiązane do przygotowania informacji o grupie podmiotów powiązanych (master file).
Wynagrodzenie za udostępnienie nieruchomości nie jest zwolnione z PIT
Wynagrodzenie za udostępnienie nieruchomości nie jest tożsame z wynagrodzeniem za ustanowienie służebności przesyłu.
Jak uniknąć błędów w JPK_VAT
Na stronach Ministerstwa Finansów zamieszczono kolejny komunikat dotyczący sposobu prezentacji danych w JPK_VAT. Tym razem komunikat dotyczy transakcji objętych „odwrotnym obciążeniem” oraz zasad wprowadzania danych z faktur.
Ustalenie proporcji do VAT z naczelnikiem urzędu skarbowego
Rozpoczęcie w trakcie roku sprzedaży mieszanej (opodatkowanej i zwolnionej) z zasady wymaga ustalenia z naczelnikiem urzędu skarbowego prognozowanej proporcji odliczenia VAT dla tego roku.
Szykują się duże zmiany w zakresie cen transferowych
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy i PIT i CIT oraz niektórych innych ustaw w zakresie przepisów dotyczących cen transferowych oraz transakcji realizowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi.
Nie wszystkie spółki państwowe lub komunalne są zwolnione z DCT
Do końca 2017 r. spółki Skarbu Państwa oraz spółki gminne zobowiązane były do sporządzania dokumentacji cen transferowych w zakresie transakcji realizowanych ze Skarbem Państwa lub gminą oraz pomiędzy sobą. Od 2018 roku przepisy w tym zakresie uległy zmianie, są jednak wątpliwości w zakresie ich stosowania.
Środków trwałych otrzymanych w darowiźnie nie można amortyzować
Z dniem 1 stycznia 2018 roku podatnicy podatku PIT stracili prawo do amortyzowania środków trwałych otrzymanych w formie darowizny. Nie można zatem, co do zasady, zaliczać się do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od takich środków trwałych z wyjątkiem jednej sytuacji. Mianowicie kiedy darczyńca nie zaliczył do swoich kosztów całości wydatku poniesionego na nabycie lub wytworzenie darowanego środka trwałego.
Sporadyczne korzystanie ze sprzętu służbowego do celów prywatnych nie skutkuje powstaniem przychodu u pracownika
W przypadku incydentalnego korzystania przez pracownika ze sprzętu służbowego (np. telefonu, laptopa czy tabletu) do celów prywatnych po jego stronie nie powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 lipca 2018 roku.
Nowe zasady wydawania interpretacji indywidualnych
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy (z 10 kwietnia 2018 r.) o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa, w który przewiduje istotne zmiany do zasad wydawania interpretacji indywidualnych.
Nowy podatek od przychodów z budynków
Od 2019 roku wiele podmiotów będących właścicielami budynków zostanie objętych obowiązkiem obliczania i deklarowania fiskusowi nowej daniny nazwanej przez ustawodawcę podatkiem od przychodów z budynków. Obowiązkiem tym objęty zostanie każdy podatnik CIT lub PIT będący właścicielem lub współwłaścicielem wynajmowanych budynków, których łączna wartość początkowa przekracza 10 mln zł. Podatek wynosi 0,035% podstawy opodatkowania i będzie należny co miesiąc. Poprawne wyliczenie daniny do fiskusa będzie nie lada wyzwaniem dla służb księgowych.
Od 1 lipca obowiązek przesyłania JPK na żądanie organów podatkowych
Obowiązek wysyłania JPK na żądanie organów dotyczyć będzie wszystkich podatników, w tym mikroprzedsiębiorców, prowadzących księgi podatkowe i wytwarzających dowody księgowe w formie elektronicznej.
Nowa ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu
Z dniem 13 lipca 2018 roku wejdzie w życie ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, która zastąpi dotychczasową regulację w tym zakresie.
Wypłata wynagrodzenia dla prezesa może podlegać obowiązkom w zakresie DCT
Transakcje realizowane z prezesem zarządu podatnika (lub innymi osobami, które pełnią funkcje zarządcze, kontrolne lub nadzorcze u podatnika) mogą podlegać regulacjom z zakresu dokumentacji cen transferowych (DCT), również wówczas, gdy taka osoba jest zatrudniona na umowę o pracę.
Usługi szkoleniowe od podmiotów powiązanych nie są objęte art. 15e ustawy o CIT
Usługi szkoleniowe, które są nabywane od podmiotu powiązanego nie podlegają ograniczeniom przewidzianym w art. 15e i przy spełnieniu ogólnej definicji kosztu podatkowego mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w całości.
Sprzedaż własnych praw majątkowych nie jest zyskiem kapitałowym
Przychody z tytułu sprzedaży praw majątkowych wytworzonych przez podatnika we własnym zakresie stanowią przychody z działalności gospodarczej, a nie zysków kapitałowych.
Po przekształceniu spółka ma prawo do ulgi na zakup nowych kas fiskalnych
Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową uprawnia do ponownego skorzystania z ulgi na zakup kas fiskalnych.
Zakup dokonany za pośrednictwem wirtualnych walut bez limitu 15 tys.
Transakcje rozliczane kryptowalutami (np. popularnym bitcoinem) można zaliczyć do kosztów podatkowych. Przepis uzależniający zakwalifikowanie do kosztów uzyskania przychodów płatności powyżej 15 tys. zł nie znajduje zastosowania w przypadku tej formy wygaśnięcia zobowiązania. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 maja 2018 roku (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.67.2018.1.JG).
Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej na finiszu
Na posiedzeniu Sejmu w dniu 8 czerwca sejm uchwalił ustawę z dnia 7 czerwca 2018r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Ustawa aktualnie została przekazana do Senatu.
Sprzedaż praw majątkowych to odrębne źródło przychodów w CIT
Przychody ze sprzedaży autorskich praw majątkowych stanowią przychody z zysków kapitałowych nawet wtedy, gdy prawa te zostały wytworzone we własnym zakresie, a ich sprzedaż następuje w ramach podstawowej działalności podatnika.
Specjalna strefa ekonomiczna obejmie cały kraj
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na obszarze specjalnych stref ekonomicznych korzystają z preferencji podatkowych obejmujących zwolnienie w podatku CIT oraz PIT. Warunkiem jest jednak prowadzenie działalności gospodarczej na obszarze strefy przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie strefowe. Przeniesienie części produkcji poza strefę oznacza utratę częściowego zwolnienia w podatku dochodowym.
Obowiązek podatkowy przy WNT – dwie faktury i korekta
Prawidłowa identyfikacja momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT na istotne praktyczne znaczenie, ponieważ determinuje ustalenie okresu właściwego do zaraportowania podatku należnego.
Kara umowna zapłacona przez niesolidnego podwykonawcę nie stanowi KUP
Do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczać kar umownych. Zdaniem fiskusa podatnik ponosi odpowiedzialność za odpowiedni dobór podwykonawców.
Spółki niesporządzające sprawozdań - obowiązki względem KRS
Spółki jawne i partnerskie niesporządzające sprawozdań mają obowiązek złożenia do KRS oświadczenia o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego.
Ustalanie limitu dochodów w przychodach w PGK
Limit dochodów w przychodach należy odrębnie ustalać dla dochodów z zysków kapitałowych, oraz dochodów z innych źródeł przychodów.
Jednym z warunków, jaki musi być spełniany przez spółki, które funkcjonują w ramach podatkowej grupy kapitałowej (dalej również jako PGK), jest to, aby grupa osiągała za każdy rok podatkowy udział dochodów w przychodach w wysokości co najmniej 2% (do końca 2017 r. udział ten wynosił 3%). W ramach grupy mogą bowiem istnieć podmioty, które generują stratę podatkową, ale cała grupa musi osiągnąć rentowność.
KLAUZULA INFORMACYJNA RODO - NEWSLETTER
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych oraz o przysługujących Państwu prawach z tym związanych.
Zapłata PCC w toku czynności kontrolnych nie uchroni przed wyższym podatkiem
Złożenie deklaracji oraz zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych w toku czynności kontrolnych przed powołaniem się na fakt dokonania czynności cywilnoprawnej przed organami kontroli nie uchroni podatnika od sankcyjnej 20% stawki podatku.
Wyżywienie pracownika ponad 30 zł do opodatkowania
Pokryty przez pracodawcę koszt wyżywienia pracownika w podróży służbowej, w kwocie przekraczającej należną pracownikowi dietę w wysokości określonej w odrębnych przepisach, skutkuje obowiązkiem naliczenia i potrącenia przez pracodawcę podatku PIT.
Wydatki na społeczną odpowiedzialność biznesu mogą stanowić koszt podatkowy
Poniesione przez podatnika wydatki dotyczące działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu mogą zostać zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodu. Taki wniosek płynie z interpretacji z dnia 29 marca 2018 r.
Spółka komandytowa, ani jej wspólnicy nie muszą składać sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego
Z przepisów nie wynika obowiązek składania przez spółki osobowe (ani ich wspólników)sprawozdań finansowych do urzędu skarbowego.
Przekazanie upominku może wymagać fiskalizacji
W myśl przepisów ustawy o VAT sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych musi być rejestrowana przy użyciu kasy fiskalnej. Wyjątek stanowią czynności określone w przepisach wykonawczych. Wydawane przez ministra finansów na kolejne lata rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas fiskalnych (aktualne obowiązuje do 31 grudnia 2018 r.) każdorazowo zwalniały z fiskalizacji czynności wykonywane nieodpłatnie na rzecz osób fizycznych, co zasadniczo stało się przyczyną błędnego poczucia, iż nie są one objęte takim obowiązkiem.
Usługi informatyczne od podmiotów powiązanych stanowią koszt w pełnej wysokości
Usługi informatyczne nabywane od podmiotów powiązanych nie podlegają ograniczeniom w zaliczaniu ich do kosztów podatkowych.
Opodatkowanie dochodów z wywłaszczenia nieruchomości
Skutki podatkowe otrzymania przez podatnika odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości są odmienne od sprzedaży nieruchomości.
Przy pożyczce - jak nie ma VAT jest PCC
Decydujące znaczenie dla uznania, iż dany podmiot, w odniesieniu do konkretnej czynności, działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług ma zawodowy, a nie incydentalny (okazjonalny) charakter dokonanej czynności.
Limit 10 000 zł na ulepszenia tylko dla środków trwałych przyjętych do używania po 1 stycznia 2018 r.
Począwszy od 1 stycznia 2018 r. wydatki do 10 000 zł, ponoszone na ulepszenie środków trwałych, mogą stanowić koszty podatkowe w dacie poniesienia.
VAT jedynie od zaliczek związanych ze skonkretyzowanymi transakcjami
Rozliczenia VAT zasadniczo są związane ze zrealizowaniem przez podatnika transakcji opodatkowanej, tj. odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług. Konsekwencją powyższego jest zasada, zgodnie z którą obowiązek podatkowy w VAT powstaje odpowiednio w dacie dokonania dostawy lub wykonania usługi.
Projekt zmian w Ordynacji Podatkowej – interpretacje dla podmiotów powiązanych
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy zmieniającej ustawę Ordynacja podatkowa. Głównym założenie projektu jest stworzenie podatnikom możliwości wystąpienia o interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie wniosku grupowego.
Dane o dochodach dużych podatników CIT zostaną ujawnione w kwietniu 2018 r.
Jak poinformowało Ministerstwo Finansów do końca kwietnia 2018 roku mają zostać opublikowane dane podatkowe dużych podatników CIT za lata 2012-2016. Z kolei na początku lipca bieżącego roku upublicznione zostaną informację za 2017 rok.
Zmiany w zasadach zawieszania działalności gospodarczej
Po zmianie przepisów przedsiębiorca może zawiesić działalność na czas nieokreślony.
Wycieczka dla pracowników z socjalnego może być bez podatku
Jeżeli celem zorganizowanej przez pracodawcę wycieczki jest integracja załogi oraz poprawienie relacji służbowych, wówczas nie powstaje obowiązek naliczania i potrącania pracownikowi podatku dochodowego od osób fizycznych.
Obowiązek aktualizacji i przeglądu dokumentacji dotyczy również transakcji zawartych przed 2017 rokiem
Obowiązek aktualizacji transakcji dotyczy nie tylko tych transakcji, które zostały zawarte po 1 stycznia 2017 r., ale również zawartych przed tą datą, które są kontynuowane w następnych latach.
Koniec faktur do paragonów
Projektowana na lipiec br. nowelizacja przepisów ustawy o VAT przewiduje wprowadzenie zakazu wystawiania faktur dla przedsiębiorców w zakresie zafiskalizowanej sprzedaży, jeżeli paragon potwierdzający transakcję nie zawiera numeru NIP nabywcy.
Zmiany w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów
Będą zmiany w zasadach prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniający rozporządzanie z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (projekt z dnia 28 lutego 2018 r.).
Zmiany w zasadach składania sprawozdań finansowych do KRS
Od 15 marca 2018 roku sprawozdanie finansowe można przesłać do Krajowego Rejestru Sądowego wyłącznie drogą elektroniczną. Nie będzie już więc można przekazać sprawozdania finansowego do sądowego rejestru na papierze.
Z końcem kwietnia wchodzi w życie „ulga na start”
Nowi przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z preferencji zwalniającej ich z zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze pół roku prowadzenia działalności. Tak zwana „ulga na start” jest jednym z nowych rozwiązań wprowadzonych ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, która jest zasadniczą częścią Konstytucji Biznesu – pakietu 5 ustaw wprowadzonych w celu ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
Wkłady pieniężne wolne od podatku dochodowego
Wniesienie wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część do spółki rodzi po stronie wnoszącego wkład obowiązek rozpoznania przychodu podatkowego. Przepisy wprowadzające obowiązek rozpoznania przychodu po stronie wspólnika uległy pewnym zmianom od 2018 r.
Nieodpłatne korzystanie ze znaku towarowego skutkuje powstaniem przychodu
Korzystanie z renomowanego znaku towarowego należącego do innego podmiotu z grupy kapitałowej skutkuje powstaniem przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń.
Dla cen transferowych liczy się wartość brutto, a nie netto transakcji
W celu ustalenia wartości transakcji dla celów sporządzenia dokumentacji podatkowej należy przyjmować wartość brutto transakcji (łącznie z podatkiem od towarów i usług).
Sprzedaż dla pracowników a kasa fiskalna
Każda transakcja z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej powinna zostać zarejestrowana przy użyciu kasy rejestrującej. Wyjątek stanowią przypadki enumeratywnie wymienione w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z kas fiskalnych,
50% kosztów tylko dla wybranych
Od 2018 roku, tylko niektórzy twórcy mają prawo do 50% kosztów. Nowe przepisy w tym zakresie mają być ponownie zmienione. Niestety z uwagi na dość niejasne sformułowania, w praktyce nadal będą wątpliwości komu przysługiwać będzie 50%, a komu tylko 20% kosztów uzyskania przychodów.
Nieruchomości pod wynajem to nie ZCP
Nieruchomości same w sobie nie tworzą całości zdolnej do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej. Nie mogą być zatem uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, nawet jeśli będą wykorzystywane do takiej samej działalności jaką prowadził uprzednio ich zbywca. Takie stanowisko zajął Naczelny sąd Administracyjny w wyroku z dnia 26 stycznia 2018 r. Sygn. akt I FSK 1127/17.
Odszkodowanie nie korzysta ze zwolnienia strefowego
Zwolnieniu z opodatkowania podlega jedynie dochód uzyskany z działalności gospodarczej wskazanej w zezwoleniu, prowadzonej w strefie, a nie każdy dochód uzyskany przez przedsiębiorcę strefowego związany z działalnością prowadzoną na obszarze strefy. Odszkodowanie otrzymane od ubezpieczyciela nie stanowi kategorii dochodu, który jest zwolnione z opodatkowania.
Rezygnacja z VAT może skutkować korektą podatku naliczonego
Powrót do statusu podatnika zwolnionego z VAT, z uwagi na wartość sprzedaży mniejszą niż 200.000 zł, może skutkować obowiązkiem dokonania korekty podatku odliczonego od zakupu środków trwałych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł. Będzie tak jedynie wówczas, gdy środki trwale zostały przyjęte do użytkowania w przeciągu 12 miesięcy przed powrotem do zwolnienia.
Działalność do 1050 zł miesięcznie bez obowiązku rejestracji i składek ZUS
26 stycznia 2018 Sejm uchwalił ustawę Prawo przedsiębiorców będącą jedną z pięciu ustaw wprowadzanych w ramach tzw. „Konstytucji Biznesu”. Art. 5 tej ustawy przewiduje wprowadzenie możliwości prowadzenia przez osoby fizyczne tzw. „działalności nierejestrowej”, zdefiniowanej jako działalność na najmniejszą skalę z miesięcznym przychodem do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (w 2018 roku limit ten wynosi 1050 zł).
O obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej decyduje siedziba kontrahenta, a nie siedziba banku, w którym posiada rachunek
Realizacja transakcji z podmiotem mającym rachunek w banku z raju podatkowego nie powoduje samoczynnie obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej.
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu
W dniu 5 lutego br. skierowano do pierwszego czytania w Sejmie rządowy projekt nowej ustawyo przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Opłata recyklingowa - za reklamówkę trzeba zapłacić
Od 1 stycznia br. przedsiębiorcy prowadzący jednostki handlu detalicznego lub hurtowego zostali zobowiązani do pobierania opłaty recyklingowej od toreb na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczonych do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce.
Ulga na samochód na korzystniejszych zasadach już w rozliczeniu za 2017 rok
Każdy kto posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub ma przyznaną rentę, a jednocześnie jest właścicielem lub współwłaścicielem samochodu, może odliczyć od podatku kwotę 2280 zł. Nie trzeba już dokumentować faktu wykorzystywania samochodu dla potrzeb niepełnosprawności. Nowe zasady odliczeń ulgi na samochód możemy stosować już przy rozliczeniu podatku za 2017 rok.
Jednorazowa amortyzacja może dotyczyć również zamortyzowanych częściowo w 2017 roku środków trwałych
Możliwość jednorazowych odpisów amortyzacyjnych dotyczy również środków trwałych, które zostały nabyte po 1.01.2017 r. i zostały częściowo już w tym roku zamortyzowane.
Stawka podatku od gruntu zależy od sposobu jego wykorzystania, a nie od statusu posiadacza
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że grunty będące we współposiadaniu przedsiębiorcy oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, nie muszą być opodatkowane według najwyższej stawki podatku od nieruchomości, jeśli grunt nie jest wykorzystywany w działalności.
Obowiązek rozliczenia WNT w przypadku otrzymania faktury z zagranicznym VAT
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) ma miejsce w każdym przypadku, gdy krajowy podatnik VAT czynny, zakupi na potrzeby prowadzonej działalności towary od czynnego podatnika podatku od wartości dodanej i w wyniku tej transakcji towary zostaną przywiezione do Polski z terytorium innego państwa Unii.
Zakup materiałów poza strefą ekonomiczną rodzi ryzyko utraty zwolnienia podatkowego
Prowadzenie działalności gospodarczej na obszarze specjalnej strefy ekonomicznej wiąże się z pewnymi przywilejami. Podstawową preferencją ustawodawcy jest zwolnienie dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej prowadzonej na obszarze specjalnej strefy ekonomicznej z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Wydatki na ekspertyzy, opinie i usługi doradcze tylko wówczas, gdy zostały nabyte od jednostki naukowej
Od 1 stycznia 2018 roku kosztami kwalifikowanymi, podlegającymi odliczeniu od podstawy opodatkowania w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową są wyłącznie ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, które zostały nabyte na podstawie umowy od jednostki naukowej w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki.
Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r.
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt z dnia 27 listopada 2017 r., dotyczący rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku fiskalizacji sprzedaży na 2018 r.
Od 2018 roku 1000 złotych świadczeń z ZFŚS wolne od podatku
Od 2018 roku pracownicy i członkowie ich rodzin będą otrzymywać więcej świadczeń socjalnych zwolnionych od podatku PIT. To efekt nowelizacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w obszarze zwolnień przedmiotowych, w tym świadczeń finansowanych ze środków zakładowego funduszu socjalnego.
Zapomogi z ZFŚS zwolnione z podatku bez limitu
Od nowego roku pracownik, czy też członek jego rodziny może uzyskać zapomogę, sfinansowaną ze środków ZFŚS zwolnioną z podatku bez względu na jej wysokość.
Z końcem 2017 roku upływa termin do wypełnienia niektórych obowiązków związanych z raportowaniem CbC
Przypominamy, iż z końcem 2017 roku dla niektórych jednostek upływa termin do złożenia informacji o grupie podmiotów (raport CbC) za 2016 rok oraz powiadomień o tym, która jednostka z grupy będzie składała raport za rok 2017.
Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej dla transakcji realizowanych w oddziale
Zakład przedsiębiorstwa zagranicznego w Polsce nie stanowi odrębnego podatnika od jednostki macierzystej, jednocześnie jednak dochody, które mogą zostać przypisane temu zakładowi podlegają opodatkowaniu w Polsce. Z tego względu ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nakłada obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych również na położone na terytorium Polski zakłady zagranicznych przedsiębiorstw (w tym także z tytułu transakcji realizowanych z jednostką macierzystą).
Dodatkowe atrakcje podczas szkolenia produktowego wyłączone z kosztów podatkowych
W ramach szkoleń mających na celu prezentację oferty podatnika niejednokrotnie zapewniane są dodatkowe atrakcje towarzyszące, które obejmują występy artystów, organizację imprezy sportowej, czy też uroczystego bankietu po zakończeniu prezentacji towarów. Podatnicy mają wątpliwości czy wydatki ponoszone na tego rodzaju atrakcje mogą stanowić koszty podatkowe.
Kwota utraconego wadium nie stanowi KUP
Odmowa zawarcia umowy na skutek błędu w ofercie powoduje brak podstaw do uznania kwoty zatrzymanego wadium za koszt uzyskania przychodów. Tak wynika z najnowszej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 października 2017 roku.
Udokumentowanie nieściągalności wierzytelności od spółki osobowej
Trudno jest zaliczyć w koszty podatkowe nieściągalną wierzytelność od spółki osobowej. Jeżeli dłużnikiem jest spółka osobowa, to de facto mamy do czynienia z wieloma podmiotami zobowiązanymi do uregulowania długu spółki. W konsekwencji w stosunku do każdego z nich trzeba uprawdopodobnić nieściągalność wierzytelności.
Udział w zagranicznych targach z podatkiem u źródła
Nabyte usługi od zagranicznego organizatora targów handlowych należy zakwalifikować jako usługi reklamowe bądź też świadczenia o podobnym charakterze, które co do zasady podlegają w Polsce opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w stawce 20%. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 września 2017 roku (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.143.2017.1.BG).
Prawo do weryfikacji straty przedawnia się po 5, a nie po 10 latach
W dniu 6 listopada 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów po rozpoznaniu zagadnienia prawnego podjął uchwałę, w sprawie okresu przedawnienia prawa do odliczenia straty podatkowej.
Faktura z błędnym określeniem przedmiotu sprzedaży nie daje prawa do odliczenia VAT
Jednym z obowiązkowych elementów faktury jest wskazanie nazwy towaru lub usługi. Podanie na fakturze błędnej nazwy dokonanej czynności, może skutkować brakiem prawa do odliczenia u odbiorcy faktury.
Wydatki na aplikację prawniczą mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów
Osoba prowadząca działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług prawniczych może zaliczyć ponoszone przez nią od momentu rozpoczęcia działalności opłaty za aplikację radcowską oraz składkę korporacyjną do kosztów uzyskania przychodów.
MF ostrzega przed optymalizacją z wykorzystaniem dywidend
Ministerstwo Finansów wydało kolejne, już piąte w tym roku, ostrzeżenie przed stosowaniem schematów optymalizacyjnych. Tym razem ostrzeżenie dotyczyło przypadków nadużywania zwolnienia podatkowego dla dywidend poprzez dokonywanie ich wypłat z wykorzystaniem spółek pośredniczących.
Planowana likwidacja górnego limitu do naliczania składek ZUS
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Skutkiem przyjęcia projektowanego rozwiązania ma być zwiększenie obciążeń składkowych zarobków najlepiej zarabiających.
Od 2019 r. okres przechowywania akt pracowniczych tylko 10 lat
Rada Ministrów w dniu 24 października br. przyjęła, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Finansów, projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją.
Najważniejsze zmiany przewidziane w powyższym projekcie obejmują skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych oraz możliwość prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej w postaci elektronicznej.
Moment zaliczenia do KUP wynagrodzeń pracowniczych wypłaconych po przekształceniu
Przy przekształceniu koszty wynagrodzeń pracowniczych stanowią koszt podatkowy, w miesiącu za który wynagrodzenia te są należne, niezależnie od faktu, który podmiot (przekształcany, czy przekształcony) wypłaci pracownikom należności.
Planowane zmiany w Prawie Pracy w 2018 roku
Pracodawcy musze się przygotować na istotne, planowane zmiany w prawie pracy.
Nad zmianami w Kodeksie Pracy pracują obecnie niezależnie od siebie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy oraz Kancelaria Prezydenta RP.
Wydatki na nasadzenia zastępcze drzew i krzewów poza wartością początkową
Wydatki na nasadzenia zastępcze drzew podlegają zaliczeniu do kosztów bieżących. Nie należy ich uwzględniać w wartości początkowej środka trwałego.
Wydatki na nabycie stroju biznesowego ze stałym oznaczeniem firmy w KUP
Wydatki na zakup stroju biznesowego ze stałym oznaczeniem firmy, można zaliczyć do kosztów podatkowych jeżeli strój pełni funkcję reklamową. Prawo do takiego kosztu ma również przedsiębiorca jednoosobowy.
Upływ terminu przedawnienia skutkuje przychodem
Upływ terminu przedawnienia skutkuje powstaniem przychodu u dłużnika. Jeżeli dłużnikami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności, wierzyciel ma obowiązek wystawić tym osobom informację podatkową PIT-8C.
Planowane zmiany w podatku PIT od 2018 roku
Od 2018 roku planowane jest wprowadzenie szeregu zmian do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Niektóre z nich będą miały charakter istotny, niektóre zaś tylko porządkujący.
Zbliża się termin do złożenia powiadomienia w sprawie raportu CbC
Do 31 października 2017 r. niektóre spółki należące do międzynarodowych grup kapitałowych będą musiały zawiadomić organy podatkowe, który podmiot z grupy jako podmiot dominujący obowiązany jest do złożenia tzw. raportu CbC.
„E-kasy” już w 2019 r.
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o VAT wprowadzający kasy fiskalne posiadające połączenie z Centralnym Repetytorium Kas, w którym docelowo mają być przechowywane wszystkie wystawiane paragony.
Interpretacja ogólna Ministra Finansów w sprawie opodatkowania VAT kontraktów menadżerskich
W związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (Dz.U. z 2016 r. poz. 1202) państwowe oraz samorządowe spółki kapitałowe zostały zobligowane do zatrudniania członków zarządów w oparciu o umowy o świadczenie usług zarządzania.
Zawarcie takiej umowy, w świetle prezentowanego ostatnio stanowiska organów podatkowych stanowi przejaw podjęcia samodzielnej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. W konsekwencji, w ocenie organów podatkowych, każdy członek zarządu, który zawarł umowę o świadczenie usług zarzadzania, bez względu na warunki jej wykonywania, postrzegany był jako podatnik VAT.
PKWiU 2008 może zostać w podatkach rok dłużej
PKWiU z 2008 najprawdopodobniej będzie obowiązywać do końca 2018 roku.
Od 2018 roku nowe przepisy o danych osobowych
Z dniem 25 maja 2018 roku wejdzie w życie rozporządzenie PE i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (zwane w skrócie RODO).
Dostawa betonu do określonego miejsca nie podlega odwrotnemu obciążeniu
Dostawa betonu i wypompowanie go w określone miejsce nie podlega odwrotnemu obciążeniu. W tym wypadku decydujące znaczenie ma zakres odpowiedzialności sprzedawcy.
Przepisy dotyczące cienkiej kapitalizacji nie dotyczą powiązań rodzinnych
Zakres podmiotów powiązanych przy cienkiej kapitalizacji jest węższy niż w przepisach dotyczących cen transferowych. Do stosowania przepisów w zakresie cienkiej kapitalizacji są zobowiązane wyłącznie podmioty, które są powiązane ze sobą tylko kapitałowo.
Bilety lotnicze bez podatku u źródła
Przedsiębiorcy nie będą musieli się już martwić brakiem certyfikatów rezydencji usługodawców świadczących przewozy pasażerskie lotnicze. Ostatnia nowelizacja wyłącza z opodatkowania podatkiem u źródła tego rodzaju należności.
Mali podatnicy mogą skorzystać z dwóch ulg amortyzacyjnych
Dzięki ostatnim zmianom przedsiębiorcy, którzy spełniają definicję małego podatnika bądź rozpoczynają działalność gospodarczą, mogą w tym samym roku zaliczyć do kosztów podatkowych zarówno jednorazowy odpis do wysokości 50 tys. euro, jak też do 100 tys. zł.
Wycieczka z socjalnego może być bez podatku
W najnowszych stanowiskach organów podatkowych znajdujemy potwierdzenie, że udział pracownika w wycieczce sfinansowanej z ZFŚS może być bez podatku PIT.
Tak będzie kiedy celem wycieczki jest między innymi integracja załogi i każdy z pracowników ma możliwość wzięcia udziału w wycieczce, potwierdza to interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 lipca 2017 r., znak:: 0115-KDIT2-2.4011.117.2017.1.NPR.
Nie każda mała spółka ma prawo do 15% CIT
Począwszy od 1 stycznia 2017 r. dochody małych podatników, oraz podatników rozpoczynających działalność są opodatkowane obniżoną – 15% stawką podatku dochodowego od osób prawnych. W ostatnim okresie zostały wydane dwie interesujące interpretacje dotyczące prawa do 15% CIT.
Projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej
Od 2018 roku planowane jest wprowadzenie instytucji zarządcy sukcesyjnego dla przedsiębiorstwa osoby fizycznej.
Strata ze zbycia wierzytelności własnej w KUP – tylko w kwocie netto
Ustawy o podatkach dochodowych uzależniają zaliczenie straty z odpłatnego zbycia wierzytelności do kosztów podatkowych od uprzedniego zarachowania jej do tzw. przychód należny. Przepisy nie wskazują jednak, czy w KUP może się znaleźć jedynie kwota netto należności, czy też kwota wraz z podatkiem VAT. Naczelny Sąd Administracyjny w licznych orzeczeniach, w tym w szczególności w uchwale z dnia 11 czerwca 2012 r. Sygn. akt I FPS 3/11 potwierdził, że kosztem podatkowym jest cała kwota należności wraz z należnym VAT (brutto).
Skończy się spór o zasady potrącania w czasie kosztów pośrednich
Koszty pośrednie od 2018 r. będą zarówno dla celów bilansowych i podatkowych potrącane jednolicie.
Ustawa o CIT dzieli koszty na bezpośrednie, które są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody oraz koszty pośrednie, potrącalne w dacie ich poniesienia. Za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo innego dowodu w przypadku braku faktury.
Przykłady nadużycia prawa w VAT – manipulowanie ceną produktów w zestawie
Przy sprzedaży zestawów produktów funkcjonalnie ze sobą niepowiązanych, dla potrzeb VAT należy odrębnie wycenić każdy z nich. Wycena taka jest bezwzględnie konieczna, jeżeli elementy zestawu objęte są różnymi stawkami VAT. Może przy tym pojawić się pokusa, aby cenę produktu z niższą stawką VAT ustalić na maksymalnie wysokim poziomie, natomiast ten ze stawką wyższą sprzedać - za przysłowiową „złotówkę”, wpływając w ten sposób na obniżenie obciążenia podatkiem VAT.
Dane o dochodach niektórych podatników CIT zostaną ujawnione
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych. Założeniem projektu jest podawanie do publicznej wiadomości przez Ministra właściwego ds. finansów publicznych niektórych danych dotyczących 4.500 podatników CIT o najwyższych przychodach (z wyłączeniem podatkowych grup kapitałowych) oraz wszystkich podatkowych grup kapitałowych.
Odsetki naliczone do momenty zakończenia inwestycji zwiększają wartość początkową
Odsetki należne bankowi do momentu oddania środka trwałego do używania powiększają jego wartość początkową, niezależnie kiedy zostaną zapłacone. A contario – odsetki naliczone po dniu przekazania środka trwałego do używania - pozostają bez wpływu na wartość początkową, ale będą kosztem podatkowym dopiero w chwili ich opłacenia.
Niepotrącony, a dopłacony przez płatnika podatek u źródła można dać w koszty
Płatnik ma prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu poniesionego ciężaru podatku u źródła za zagranicznego kontrahenta poprzez ubruttowienie wypłacanej na jego rzecz należności.
Transport i montaż wyrobów poza strefą nie wyklucza zwolnienia w CIT
Niektóre czynności związane z prowadzoną działalnością na terenie strefy faktycznie mogą lub nawet muszą być wykonywane poza jej terenem. Transport i montaż elementów stalowych poza strefą stanowią element działalności produkcyjnej prowadzonej na obszarze specjalnej strefy ekonomicznej, która może być z podatku zwolniona.
Dwa lata na skorzystanie z „ulgi na złe długi"
Z ulgi na złe długi można skorzystać tylko wówczas, jeżeli od wystawienia faktury nie upłynęły dwa lata liczone od końca roku, w którym faktura została wystawiona
Ministerstwo Finansów czeka na propozycje sposobów weryfikacji kontrahentów w VAT
Ministerstwo planuje wydać objaśnienia podatkowe dotyczące należytej staranności w VAT i oczekuje w tym zakresie propozycji podatników co do sposobów weryfikacji kontrahentów dla potrzeb odliczenia VAT naliczonego.
Ostrzeżenie Ministerstwa Finansów przed optymalizacją podatkową w ramach podatkowych grup kapitałowych
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów ukazało się kolejne ostrzeżenie przed agresywną optymalizacją podatkową. Tym razem jest ona związana z funkcjonowaniem spółek w podatkowych grupach kapitałowych.
Dożywotnia służebność mieszkania nie uprawnia do zwolnienia z podatku
Organy podatkowe prezentują profiskalną interpretację przepisów dotyczących zwolnienia od podatku środków pieniężnych wydatkowanych na cele mieszkaniowe.
Przeznaczenie uzyskanych przychodów ze zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat na realizację własnych celów mieszkaniowych co do zasady pozwala na zmniejszenie ciężaru opodatkowania.
Wydatki na gadżety reklamowe niekiedy mogą być kwestionowane przez organy podatkowe
Spółka przekazuje obecnym bądź potencjalnym kontrahentom drobne, zwyczajowo przyjęte prezenty, jak długopisy, kalendarze, komplety do kawy, breloki do kluczy, etui, jedwabne krawaty ze spinkami, MP4, multinarzędzia, latarki z kompletem narzędzi, pendrive, portfele, ramki cyfrowe, stacje pogodowe, zegary ścienne, kubki termiczne i inne gadżety. Prezenty przekazywane są zarówno potencjalnym klientom (np. podczas targów), jak i dotychczasowym klientom Spółki. Niektóre prezenty posiadają logo Spółki, a inne nie, a ich wartość jednostkowa jest stosunkowo niska, przez co z pewnością nie noszą charakteru okazałości czy wystawności. W związku z przekazywaniem drobnych upominków, Spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, wnosząc o potwierdzenie, iż wydatki na drobne upominki mogą stanowić jej koszty podatkowe.
Ulgi inwestycyjne na nowych zasadach
Podatnicy podatku CIT jak i PIT, będą mogli skorzystać z jednorazowych odpisów amortyzacyjnych na nabywane środki trwałe do wysokości 100.000 złotych rocznie. Warunek - muszą nabyć środki trwałe fabrycznie nowe, za minimalną kwotę 10.000 zł w roku. Przy czym może to być kilka środków trwałych, ale wartość początkowa każdego z nich powinna być większa niż 3.500 zł.
Nawet od nieukończonego budynku gmina może żądać podatku od nieruchomości
Rozpoczęcie użytkowania budynku, nawet jeszcze niewykończonego, powoduje konieczność zapłacenia podatku ustalanego od całego budynku. Tak wynika z najnowszego wyroku NSA z 5 maja 2017 r. (sygn. akt II FSK 1038-41/15), oddalającego skargę kasacyjną spółki na niekorzystne dla niej rozstrzygnięcie nakazujące zapłatę podatku od nieruchomości od jeszcze nieukończonej powierzchni budynku.
Zmiana sposobu zaskarżania interpretacji indywidualnych
Z dniem 1 czerwca br. weszła w życie ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 roku o zmianie ustawy – kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadza zmiany dotyczące m.in. zaskarżania interpretacji indywidualnych.
Schematy optymalizacji podatkowej, do których można zastosować klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania – ostrzeżenie Ministra Finansów
Ministerstwo Finansów w dniu 8 maja 2017 roku opublikowało dokument, którego celem jest poinformowanie podatników o liście zagadnień mogących skutkować zastosowaniem wprowadzonej z dniem 15 lipca 2016 r. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania (art. 119a Ordynacji podatkowej) w stosunku konkretnych schematów optymalizacyjnych.
70% podatku od odszkodowania za zachowanie zakazu konkurencji
Spółka, w której Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego, związek jednostek samorządu terytorialnego, państwowa osoba prawna lub komunalna osoba prawna posiada mniej niż 50 % udziałów/akcji będzie musiała pobrać 70% podatek w przypadku wypłaty odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji ponad sześciokrotność wynagrodzenia.
Przedsiębiorcy posiadający więcej niż jedno zezwolenie strefowe jednak powinni ustalać dochód zwolniony z CIT odrębnie dla każdego zezwolenia
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą na podstawie zezwolenia w specjalnej strefie ekonomicznej korzystają z preferencji podatkowych. Pomoc publiczna dla przedsiębiorców działających w strefach jest na tyle atrakcyjna, że niekiedy przedsiębiorca prowadzący już działalność gospodarczą na podstawie jednego zezwolenia strefowego występuje z wnioskiem o wydanie kolejnego, decydując się na kolejne inwestycje lub zwiększenie zatrudnienia.
Przychód z dzierżawy znaku towarowego nie może być opodatkowany ryczałtem
Przychody uzyskane przez osoby fizyczne z tytułu najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (o ile nie są one uzyskane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej). Przedmiotem umów najmu lub dzierżawy są najczęściej nieruchomości. Jednak możliwe jest zawarcie umowy najmu ruchomej, jak również praw majątkowych. Należy wskazać, że przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie ograniczają możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wyłącznie do przychodów uzyskanych z oddania w najem nieruchomości. Dlatego też mogą pojawić się wątpliwości, czy również przychody uzyskane z tytułu oddania w najem (lub dzierżawę) praw majątkowych mogą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Cienka kapitalizacja - decyduje wielkość udziałów na moment udzielania pożyczki
Przepisy ustawy o CIT przewiduję ograniczenia w zaliczaniu do kosztów podatkowych odsetek od pożyczek uzyskanych od podmiotów powiązanych. Aktualny poziom powiązań bezpośrednich i pośrednich określony jest na poziomie 25%.
Z ostatnich stanowisk organów podatkowych, jak i orzeczeń sądowych wynika, że dla celów podatkowych należy badać poziom powiązań na moment udzielania pożyczki a nie na moment spłaty odsetek. A to z kolei prowadzi do wniosku, że zmniejszenie wielkości udziału pożyczkodawcy, już po fakcie udzielenia pożyczki podmiotowi powiązanemu, nie pozwala na optymalizację podatkową zmierzającą do zaliczania w koszty podatkowe większej kwoty odsetek.
Odwrotne obciążenie w budowlance – pułapki klasyfikacji GUS
Usługa montażu rusztowań dla potrzeb budowy sceny na imprezę kulturalną też z odwrotnym obciążeniem.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 24 kwietnia 2017 r., (sygn. 0461-ITPP3.4512.203.2017.1.MD) stwierdził, że zaklasyfikowanie usług montażu, demontażu i dzierżawy rusztowań świadczonych dla potrzeb budowy scen na „imprezy kulturowe” do PKWiU 43.99.20.0, mimo, że prace te (w ocenie pytającej Spółki) nie są wykonywane w ramach budowy, bądź remontu budynków, urządzeń, bądź mostów, zobowiązuje do zastosowania do nich tzw. odwrotnego obciążenia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy, a nie zasad ogólnych, o ile zostaną spełnione pozostałe podmiotowe przesłanki (transakcja realizowana pomiędzy czynnymi podatnikami VAT, w ramach której usługodawca pełni rolę podwykonawcy).
Również na rzecz zagranicznych przedsiębiorców zapłata musi być za pośrednictwem rachunku bankowego
Od 1 stycznia 2017 r. na gruncie ustaw o podatkach dochodowych obowiązuje ograniczenie możliwości zaliczenia wydatku w koszty podatkowe, który nie został poniesiony za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy, jeżeli:
stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.
Ustawa o wymianie informacji podatkowych
W dniu 20 marca 2017 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Ustawa ma na celu uporządkować, w jednym akcie prawnym, zagadnienia związane z wymianą informacji podatkowych, obowiązki instytucji finansowych w zakresie automatycznej wymiany tych informacji, kontrolę ich wykonywania, jak również obowiązki dotyczące automatycznej wymiany informacji pochodzących z informacji o jednostkach wchodzących w skład grupy podatkowej.
Odliczenie kosztów wynagrodzeń w ramach ulgi B+R jest obarczone ryzykiem
Na podstawie obowiązującej od początku 2016 r. roku ulgi badawczo-rozwojowej podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych wydatki poniesione na działalność badawczo-rozwojową.
Składki ZUS - przelew na jeden rachunek składkowy
Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, autorstwa ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.
Podatnik ma prawo do interpretacji, pomimo iż w tej samej sprawie toczy się postępowanie za inny rok podatkowy
W celu uzyskania ochrony podatkowej, podatnicy (płatnicy, inkasenci) występują z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Nie wydaje się interpretacji indywidualnej w zakresie tych elementów stanu faktycznego, które w dniu złożenia wniosku o interpretację są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej, albo gdy w tym zakresie sprawa została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej. Wnioskodawca składa w tym zakresie odpowiednie oświadczenie.
Minister Rozwoju zapowiada likwidację 10% podatku u źródła od biletów lotniczych
Z komunikatu zamieszczonego na stronie Ministerstwa Rozwoju wynika, iż Ministerstwo przygotowało zmiany do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku dochodowym od osób prawnych. Zmiany te dotyczą zwolnienia przedsiębiorców z obowiązku ubiegania się o certyfikat rezydencji podatkowej zagranicznej linii lotniczej w przypadku zakupu biletu u zagranicznego przewoźnika oraz obowiązku pobierania w Polsce 10% zryczałtowanego podatku u źródła.
Przeksięgowanie zwrotu VAT jedynie na poczet podatków państwowych
W świetle przepisów Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe może zostać uregulowane m.in. poprzez zaliczenie (przeksięgowanie) nadpłaty w innym podatku. Pojęcie nadpłaty obejmuje także zwrot podatku VAT.
Dodatnia wartość firmy bez podatku PCC
Nabywający przedsiębiorstwo zazwyczaj jest zobowiązany zapłacić wynagrodzenie wyższe niż wartość wszystkich składników majątkowych wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa. Nadwyżka ceny zakupu nad wartością rynkową składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa stanowi dodatnią wartość firmy. Różnica ta wynika z uznania, renomy rynkowej, wartości doświadczenia pracowników czy kontaktów handlowych nabywanego przedsiębiorstwa.
Zdaniem organów podatkowych, jeżeli w umowie sprzedaży przedsiębiorstwa strony wyodrębniły wartość rzeczy i praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki podatku, podatek należało pobrać według właściwych stawek. Jeżeli jednak nie wyodrębniono wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki, to podatek należy pobrać według stawki najwyższej od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych. W podstawie opodatkowania należy również ująć dodatnią wartość firmy.
Potrącenie z tytułu kar umownych zwalnia dłużnika z obowiązku korekty VAT naliczonego
Podatnik, który nie uregulował należności za fakturę w terminie 150 dni od upływu terminu płatności, zgodnie z art. 89b ustawy o VAT jest zobowiązany pomniejszyć podatek naliczony o kwotę VAT odliczonego na podstawie tego dokumentu, w zakresie przypadającym na nieuregulowane zobowiązanie.
Z zasady każdy sposób uregulowania faktury wyłącza obowiązek korekty po stronie dłużnika, nie mniej jednak w praktyce mogą pojawić się sytuacje budzące wątpliwości. To takiego właśnie przypadku odniósł się Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 24 lutego 2017 r. sygn. 2461-IBPP2.4512.1012.2.BW.
Zmiany w rozliczeniach z podatku PIT
Ustawą z dnia 24 lutego 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Kodeks karny skarbowy, uchwalono zmiany dotyczące indywidualnych rozliczeń z podatku PIT.
Podstawowa zmiana, wprowadzona do ustawy o PIT polega na umożliwieniu podatnikom przesłania do organu podatkowego wniosku o sporządzenie indywidualnego zeznania rocznego. Wnioski takie można będzie składać tylko w formie elektronicznej w terminie od 1 stycznia do 15 kwietnia każdego roku. Wyjątkowo przy rozliczeniach za bieżący, 2016 rok wnioski o sporządzenie zeznania składać będzie można dopiero od 15 marca b.r. We wniosku należało będzie podać adres poczty elektronicznej, na który ma być wysłana informacja o sporządzeniu zeznania przez urząd skarbowy. Ten sposób rozliczenia przewidziany jest tylko dla tych podatników, którzy uzyskują dochody za pośrednictwem płatników i rozliczają się na formularzu PIT-37. Podatnicy mogą wnioskować o sporządzenie dla nich łącznego rozliczenia małżonków, odliczenie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów, jak też o odliczenie przysługujących ulg, czy też przekazanie 1% podatku na rzecz OPP.
Nowy kody wyrejestrowania w przypadku przejęcia zakładu pracy
Komunikowanie się z ZUS w zakresie zgłoszeń i wyrejestrowań z ubezpieczeń, jak również bieżących rozliczeń z tytułu składek, zasadniczo odbywa się elektronicznie, w oparciu o sformalizowane druki. Co istotne, niektóre dane i informacje muszą zostać podane w nich w postaci kodu numerycznego.
Z dniem 1 marca br. wprowadzono zmiany polegające na dodaniu nowego kodu przyczyny wyrejestrowania ubezpieczonego.
Dodany kod „800” należy stosować w przypadku wyrejestrowania pracownika w związku z przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Dotychczas w tym zakresie należało stosować kod „600 – inna przyczyna wyrejestrowania”.
Zakup biletów lotniczych od polskiego pośrednika zwalnia z obowiązku pobrania podatku u źródła
Najnowsze stanowisko organów podatkowych jest korzystne dla podatników, którzy kupują bilety od podmiotów zagranicznych, ale za pośrednictwem polskich pośredników.
W ocenie organu podatkowego, podatnik który dokonuje płatności za bilety lotnicze na rzecz niezależnego przedstawiciela mającego siedzibę w Polsce, pośredniczącego w wykonaniu usługi przez przewoźnika zagranicznego, nie jest zobowiązana do poboru i odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych. Tak wynika z najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 20 lutego 2017 r. sygn. 2461-IBPB-1-2.4510.965.2016.2.AP.
Od 1 marca nastąpiła rewolucja w strukturach organów podatkowych, skarbowych i celnych
Od 1 marca br. weszła w życie ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej, która w miejsce działających dotychczas struktur: administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej wprowadziła nową służbę – Krajową Administrację Skarbową (KAS).
Krajowa Administracja Skarbowa uzyskała szerokie uprawnienia, które mają jej pomóc w skutecznym ściąganiu zaległych podatków oraz eliminacji tzw. szarej strefy.
Jak liczyć limit dla płatności gotówkowych?
Od 1 stycznia 2017 r. do ustaw o podatkach dochodowych wprowadzono przepisy, na mocy których wyłączone zostały z kosztów uzyskania przychodów wydatki, za które zapłata nastąpiła niezgodnie z uregulowaniami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Ta z kolei wymaga, aby płatności pomiędzy przedsiębiorcami były regulowane za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku, gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł.
Utrata zwolnienia z VAT uprawnia do korekty podatku naliczonego
Prawo do odliczenia VAT naliczonego w żadnym przypadku nie obejmuje zakupów dedykowanych transakcjom zwolnionym z tego podatku. Stąd też u podatników korzystających ze zwolnienia dla drobnych przedsiębiorców (w ramach limitu obrotów aktualnie do 200 000 zł), u których cała sprzedaż nie jest obciążona VAT, możliwość dokonywania odliczeń w ogóle nie występuje.
Upominki przekazywane indywidualnym kontrahentom to reklama
Przedmioty zaopatrzone w firmowe logo, nawet jeżeli są przekazywane jako prezenty dla indywidualnych, wybranym kontrahentów, stanowią koszt reklamy a nie reprezentacji – takie podejście potwierdził NSA w wyroku z dnia 9 listopada 2016 r. sygn. akt II FSK 2293/16.
Umowa zlecenia nie zawsze musi być rozliczana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej wskazał, że umowy zlecenia, które odpowiadają zakresowi przedmiotowemu prowadzonej działalności gospodarczej nie muszą w każdej sytuacji prowadzić do powstania przychodu z działalności gospodarczej.
Rozbieżne stanowiska organów podatkowych w zakresie powstania przychodu z umorzenia odsetek
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera przykładowy wykaz zdarzeń uznanych za przychody podatkowe. Do przychodów podatkowych zalicza się w szczególności wartość nieodpłatnych świadczeń oraz wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań. Są to przysporzenia majątkowe podatnika o charakterze trwałym, powodujące wzrost jego majątku.
Podatek PIT od nagród otrzymywanych przez uczestników akcji promocyjnych
Osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą muszą dokonać samoopodatkowania uzyskanych przychodów z tytułu udziału w konkursach i akcjach promocyjnych, na tych samych zasadach jakich są opodatkowane ich przychody z prowadzonej działalności gospodarczej. Spółka przekazująca nagrody na rzecz przedsiębiorców nie jest zobowiązana do pobrania i odprowadzenia zaliczek na podatek z tego tytułu. Takie stanowisko wynika z interpretacji podatkowej z dnia 2 lutego 2017 r. (znak: 2461-IBPB-1-1.4511.652.2016.1.BS).
Stanowisko Ministerstwa Finansów w zakresie płatności gotówkowych powyżej 15.000 zł
Z najnowszego stanowiska Ministerstwa Finansów wynika, że „Art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dotyczy dwóch stron transakcji , jednak przepisy podatkowe które odwołują się do tej regulacji dotyczą wyłącznie jednej strony, czyli nabywcy. Skutki podatkowe dokonania płatności z naruszeniem art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej odnoszą się wyłącznie do podmiotu ponoszącego koszt w ramach transakcji, a więc do strony dokonującej płatności (zapłaty)”.
Od 2017 r. zmieniły się zasady opodatkowania aportów
Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 5 września 2016 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1550). Ustawa wprowadziła m. in. zmiany dotyczące zasad opodatkowania aportów. Nowela dotyczy zarówno podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (zmiana art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT), jak i podatku dochodowego od osób prawnych (zmiana art. 12 ust. 1 pkt ustawy o CIT).
Ministerstwo Finansów o obliczaniu zaliczki na podatek po zmianach w 2017 r.
Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszły w życie przepisy zmieniające ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie wysokości tzw. kwoty wolnej od podatku. Z uwagi na nie do końca jasne przepisy ustawy nowelizującej zakłady pracy nie miały pewności, czy po przekroczeniu pierwszego progu podatkowego tj. 85 528 zł zaprzestać pomniejszania kwoty wolnej od podatku. W ostatnim czasie Ministerstwo Finansów wypowiedziało się w tym zakresie. Poniżej treść stanowiska.
Dla kogo zwolnienie z obowiązku wysyłki JPK_VAT w 2017 r.
Od lipca 2016 r. czynni podatnicy VAT prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, zostali objęci obowiązkiem przekazywania miesięcznych informacji o prowadzonych ewidencjach VAT w strukturze JPK_VAT.
Przedsiębiorca może zaliczyć wydatki na naukę języka obcego do kosztów podatkowych
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą bardzo często uczestniczą w różnego rodzaju formach kształcenia, które mają na celu nabycie wiedzy potrzebnej do prowadzenia działalności gospodarczej. Jednym z przykładów jest nauka języka obcego.
Darowizna pieniężna musi być za pośrednictwem rachunku bankowego
Przekazanie obdarowanemu pieniędzy w gotówce nie spełnia warunku udokumentowania środków pieniężnych na rachunek bankowy nabywcy. Tak orzekł NSA w wyroku z dnia 5 stycznia 2017 roku, sygn. akt II FSK 3600/14, przypominając jednocześnie, że przepis art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn wyraźnie wskazuje, że zwolniona z podatku jest tylko darowizna, której przekazanie następuje za pośrednictwem rachunku bankowego nabywcy.
Uproszczona metoda wpłacania zaliczek nie przewiduje obniżenia CIT do 15%
Ustawodawca zapomniał o obniżeniu stawki podatku CIT do 15 proc. dla firm wybierających uproszczoną metodę wpłacania zaliczek.
Zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kas rejestrujących
Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Rozporządzenie to ma obowiązywać do końca 2017 r. Zasadniczo w rozporządzeniu zostały powielone dotychczas obowiązujące regulacje.
Podatek u źródła - zmiany od 2017 r.
Od 2017 roku, niemal zawsze w przypadku płatności za usługi nabyte od nierezydenta będziemy musieli żądać certyfikatu rezydencji podatkowej, aby uniknąć obowiązku poboru podatku u źródła.
Kalifikacja usług związanych z nieruchomościami dla potrzeb VAT
W świetle przepisów o VAT podatek należny od danej transakcji powinien zostać rozliczony w miejscu (w państwie), w którym przypada miejsce jej świadczenia. Przy usługach świadczonych pomiędzy podatnikami, z zasady miejscem tym jest kraj siedziby usługobiorcy będącego podatnikiem.
Koszty wynajmu mieszkania dla członka zarządu
Spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki ponoszone na wynajem mieszkania dla członka zarządu, będącego jednocześnie udziałowcem Spółki – taki wniosek wynika z ostatniej interpretacji podatkowej z dnia 8 grudnia 2016 r. (2461-IBPB-1-2.4510.982.2016.1.AP). Do tych wydatków można zaliczyć czynsz najmu, opłaty do spółdzielni mieszkaniowej oraz opłaty za media.
Składki ZUS dla przedsiębiorców w 2017 roku
Od stycznia 2017 r. podwyższeniu ulegają składki na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.
Odpisy na ZFŚS w 2017 roku
Znana jest już wysokość odpisów na ZFŚS w 2017 roku.
Ustawą z dnia 2 grudnia 2016 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2017 (Dz. U. z 2016 poz. 1984) postanowiono, że w roku 2017 podstawą do naliczania odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych będzie przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2012 r.
Remont sąsiedniej nieruchomości nie uprawnia do kosztów
Przedmiotem sporu pomiędzy podatnikiem o organem podatkowym było prawo zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków poniesionych na remont sąsiedniej nieruchomości. W bezpośrednim sąsiedztwie nowo budowanych przez dewelopera budynków znajdował się budynek z lat sześćdziesiątych ze starą elewacją. Podatnik postanowiła zagospodarować sąsiadujący teren poprzez modernizację elewacji i dachu budynku, a także remont chodnika niestanowiącego jej własności.
Zwolnienie z akcyzy tylko dla zakładu energochłonnego dbającego o środowisko
Aktualnie obowiązujące przepisy ustawy akcyzowej przewidują odrębne zwolnienia z akcyzy dla czynności, których przedmiotem
Zmiany w strukturze JPK_VAT od 1 stycznia 2017 roku
Ministerstwo Finansów przygotowało nową wersję struktury JPK_VAT, która ma obowiązywać przy wysyłaniu informacji o prowadzonej ewidencji podatku od towarów i usług od stycznia 2017 r.
Odwrotne obciążenie obejmie branżę budowlaną
Pod obrady Sejmu trafił Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o VAT. Przypomnijmy, że wynikające z niego zmiany mają objąć między innymi wprowadzenie odwrotnego obciążenia VAT przy świadczeniu niektórych usług budowlanych. Zasada ta nie będzie jednak dotyczyła wszystkich podatników, a jedynie tych, którzy działają w branży budowlanej jako podwykonawcy. Oznacza to, że firmy realizujące roboty budowlane w charakterze wykonawców będą rozliczać VAT należny na dotychczasowych zasadach.
Wydatki na samochód wykorzystywany sporadycznie w celach prywatnych w całości w KUP
Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczać w całości odpisy amortyzacyjne od samochodu, nawet jeśli jest on wykorzystywany prywatnie. Kosztem będą również wszystkie wydatki dotyczące używania takiego samochodu w działalności.
Zmiany w uldze badawczo – rozwojowej od 2017 roku
Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej. Wprowadza ona zmiany m.in. w ustawach o podatkach dochodowych, których skutkiem ma być zachęcenie przedsiębiorców do inwestowania w działalność badawczo-rozwojową oraz wykazywania nakładów ponoszonych na innowacje. Ustawa zostanie skierowana do podpisu Prezydenta.
Cienka kapitalizacja - zasady obliczania kapitału własnego
Odsetki wypłacane przez spółkę kapitałową na rzecz podmiotów powiązanych podlegają ograniczeniom w zakresie prawa zaliczania ich do kosztów podatkowych. Wyłączeniu w odpowiedniej proporcji podlegają m.in. odsetki od pożyczek udzielonych spółce przez podmiot posiadający ponad 25% udziałów (akcji) spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec tego podmiotu, uwzględniającego również zadłużenie z tytułu pożyczek, przekroczy łącznie wartość kapitału własnego spółki.
Jeden rachunek do opłacania wszystkich należności względem ZUS
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej przedstawiło projekt z dnia 18.10.2016 r. ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy kodeks pracy a także zmianie niektórych innych ustaw - wprowadzający uproszczenia w zakresie regulowania należności względem ZUS.
Podatnikami podatku od niektórych instytucji finansowych mogą być również przedsiębiorcy
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówInterpretacja ogólna dotycząca podatku bankowego
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówZmiana rachunków bankowych do płatności niektórych podatków
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówOd 2016 roku PIT i VAT w jednym urzędzie (Rzeczpospolita, 19.10.2015)
Od przyszłego roku zmieni się właściwość organów w zakresie podatku od towarów i usług. W przypadku osób fizycznych będzie ona ustalana według ich miejsca zamieszkania albo adresu siedziby.
Więcej w Rzeczpospolitej:
Od 2016 roku PIT i VAT w jednym urzędzie, (Rzeczpospolita, 19.10.2015)
Czynniki kształtujące system podatkowy – unijna koherencja czy narodowa różnorodność? [w:] Finanse w niestabilnym otoczeniu – dylematy i wyzwania, Finanse publiczne, red. T. Famulska, A. Walasik, Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, nr 108, Katowice 2012, s. 467-476
Czynniki kształtujące system podatkowy – unijna koherencja czy narodowa różnorodność? [w:] Finanse w niestabilnym otoczeniu – dylematy i wyzwania, Finanse publiczne, red. T. Famulska, A. Walasik, Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, nr 108, Katowice 2012, s. 467-476
Uwarunkowania skuteczności instrumentów podatkowych, Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wrocław 2011, tom 173, s. 407-414
Uwarunkowania skuteczności instrumentów podatkowych, Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wrocław 2011, tom 173, s. 407-414