Czas pracy w uldze na innowacyjnych pracowników

08:08, 18.04.2024 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy

Pojęcie „ogólnego czasu pracy” dla potrzeb ulgi dla innowacyjnych pracowników, należy rozumieć analogicznie, jak w przypadku ulgi badawczo-rozwojowej.

W lutym br. informowaliśmy na naszej stronie internetowej o zmianie stanowiska organów podatkowych w kontekście ulgi badawczo-rozwojowej. Zgodnie z wydaną interpretacją ogólną, nie ma podstaw do wyłączenia z zakresu kosztów kwalifikowanych składników majątkowych, które dotyczyły czasu usprawiedliwionej nieobecności pracownika (wynagrodzenie za czas urlopu lub choroby, zasiłek chorobowy). Jednocześnie wynagrodzenie pracownika może być kosztem kwalifikowanym, w tej części w której czas pracy pracownika na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, mieści się w ogólnym czasie pracy pracownika. Do tego ogólnego czasu pracy pracownika należy zaliczyć również okres usprawiedliwionej nieobecności pracownika. Więcej informacji na naszej stronie internetowej (link).

Obecnie podatnicy, którzy nie odliczyli całości ulgi badawczo-rozwojowej mogą pozostałą część odliczyć w ramach ulgi na tzw. innowacyjnych pracowników (art. 18db CIT). Na tej podstawie podatnik będący płatnikiem podatku PIT, który nie odliczył w roku podatkowym całości przysługującej mu ulgi, może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.

To rozwiązanie powoduje, że zaliczki na podatek dochodowy (które zostały potrącone od wynagrodzeń wypłaconych pracownikom), zamiast być wpłacone do organu podatkowego, pozostają do dyspozycji podatnika (pracodawcy).

Zastosowanie ulgi jest możliwe w odniesieniu do zaliczek na PIT tych osób, których czas:

  • pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub
  • przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%.

Tak więc, aby określić kwotę zaliczek na PIT (ewentualnie zryczałtowanego podatku), który podlega zatrzymaniu u płatnika należy zidentyfikować tych pracowników, których czas pracy przeznaczony na potrzeby działalności B+R wynosił w danym miesiącu co najmniej 50% ich ogólnego czasu pracy.

W interpretacji indywidualnej z 2024-04-08 (0111-KDIB1-3.4010.16.2024.1.JMS) dyrektor KIS potwierdził, że również w tym kontekście ulgi dla innowacyjnych pracowników należy w ramach ogólnego czasu pracy pracowników uwzględniać również czas nieświadczenia pracy przez pracownika w związku z udzielonym urlopem, oraz zwolnieniem lekarskim.

Należy wskazać, że korzystanie z ulgi na innowacyjnych pracowników wymaga bieżącego identyfikowania czasu pracy przeznaczonego na realizację przez pracownika działań badawczo-rozwojowych. Wobec tego wymagana jest bieżąca analiza projektów realizowanych przez podatnika, pod kątem tego czy wpisują się one w pojęcie działalności badawczo-rozwojowej.

Jednocześnie, w ramach przedmiotowej interpretacji zostało potwierdzone że odliczenie może dotyczyć zaliczek na PIT, które zostały pobrane począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono zeznanie CIT-8. Pobór zaliczek nastąpi przy wypłacie wynagrodzenia dla danego pracownika.

Przykład

Podatnik złożył zeznanie za 2023 r. w marcu 2024 r. (rok podatkowy równy kalendarzowemu), w którym wykazał nieodliczoną ulgę b+r.

Tym samym ma on prawo do zmniejszenia zaliczek na PIT, pobranych w okresie od kwietnia do grudnia 2024 r., a więc dotyczące wynagrodzeń, które zostały wypłacone w kwietniu 2024 r. (w przypadku więc, gdy pracodawca wypłaca wynagrodzenie do 10 dnia następnego miesiąca, będzie to wynagrodzenie za marzec 2024 r., które zostało wypłacone w kwietniu 2024 r.).

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl