Członek zarządu nie może świadczyć dla spółki usług opodatkowanych ryczałtem

11:03, 24.07.2023 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Świadczenie usług dla spółki w ramach jednoosobowej działalności członka zarządu może prowadzić do unikania opodatkowania. W szczególności kiedy działalność członka zarządu byłaby opodatkowana niższymi stawkami w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W przypadku stwierdzenia korzyści podatkowej oraz unikania opodatkowania organ podatkowy ma prawo odmówić wydanie interpretacji indywidualnej. Potwierdza to WSA w Poznaniu w wyroku z dnia 30 maja 2023 roku (I SA/Po 6/23), i zgadza się z dyrektorem KIS, w przedmiocie odmowy wydania interpretacji indywidualnej.

O indywidualną interpretację zabiegał członek zarządu i jednocześnie udziałowiec sp. z o.o. Wskazał on, że nie pobiera i nie zamierza pobierać wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji w spółce, jak również nie jest i nie był zatrudniony w spółce na umowę o pracę czy umowę zlecenie.

Natomiast w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności wnioskodawca zamierza świadczyć następujące usługi:
a) pozyskiwanie klientów (pośrednictwo w interesach), obejmujące w szczególności: kontakt bezpośredni z potencjalnymi klientami spółki (telefon, e-mail), nawiązywanie i utrzymywanie relacji biznesowych, uczestnictwo w spotkaniach sprzedażowych z klientami spółki, negocjowanie i pomoc w finalizacji warunków współpracy z klientami,
b) usługi szkoleniowe, obejmujące w szczególności: przeprowadzanie szkoleń wstępnych z zakresu, wartości, celu i misji firmy, struktury organizacyjnej, usług firmy oraz narzędzi, które używane są wewnętrznie oraz organizacji pracy dla nowych pracowników,
c) usługi marketingowe, obejmujące w szczególności: prowadzenie social media spółki, planowanie i realizacja kampanii reklamowych i email-marketing,
d) usługi administracyjne, obejmujące w szczególności: codzienną, kompleksową administrację obsługi biura,- usługi recepcji - odpowiadanie za pierwszy kontakt,- współpracę z dostawcami usług i produktów niezbędnych do funkcjonowania biura, dostarczanie poczty i współpraca z kurierami, wystawianie faktur w imieniu spółki.

Wnioskodawca zapytał się, czy osiągane przez niego przychody z prowadzonej działalności gospodarczej mogą być opodatkowane – w zależności od rodzaju wykonane usługi - stawką ryczałtu 8,5% lub15%?

Szef KIS odmówił wydania interpretacji wskazując, że w przedstawionym stanie faktycznym głównym lub jednym z głównych celów ich dokonania może być osiągnięcie korzyści podatkowej. Odmowa wydania interpretacji została poprzedzona opinią Szefa KAS. Szef Kas wydał opinię, w której potwierdził istnienie uzasadnionego przypuszczenia, o którym mowa w art. 14b § 5b pkt 1 o.p. W jej uzasadnieniu podzielił argumentację Dyrektora KIS i po przeanalizowaniu okoliczności sprawy, Szef KAS stwierdził, że w stosunku do elementów stanu faktycznego przedstawionego w przekazanym do zaopiniowania wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej istnieje uzasadnione przypuszczenie, o, że wskazane elementy mogą stanowić czynność lub element czynności określonej w art. 119a § 1 o.p. Przepis ten sanowi, że czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli osiągnięcie tej korzyści, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, było głównym lub jednym z głównych celów jej dokonania, a sposób działania był sztuczny (unikanie opodatkowania).

Zdaniem Szefa KAS w opisanym stanie faktycznym może dojść do uzyskania korzyści podatkowych na kilku płaszczyznach. Po pierwsze w momencie świadczenia usług na rzecz spółki przez członka jej zarządu, będącego osobą fizyczną przychód uzyskany z tego tytułu będzie podlegać preferencyjnemu opodatkowaniu  według  niższych stawek 8,5% i 15%. Po drugie korzyść podatkowa powstanie również po stronie spółki, która będzie mogła do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć wydatki na wypłacane wynagrodzenie za świadczenie usług w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez członka zarządu. 

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl