Delegacje współpracowników stanowią koszt uzyskania przychodu

13:04, 12.09.2023 Łukasz Kalinowski - radca prawny, doradca podatkowy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 2 sierpnia 2023 r. potwierdził, że podatnik może zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu wydatki poniesione w związku z podróżą odbywaną współpracowników (przedsiębiorców).

W omawianej interpretacji indywidualnej wnioskodawca wyjaśnił, że prowadzi działalność w zakresie rozwijania własnej aplikacji mobilnej, w której prezentowane są oferty różnych sieci handlowych oraz banery reklamowe. Ze względu na charakter świadczonych usług, wnioskodawca zawiera umowy o świadczenie usług ze współpracownikami – wysoko wykwalifikowanymi specjalistami, prowadzącymi własną działalność gospodarczą. W ramach umowy współpracownicy uczestniczą w projektach realizowanych przez spółkę i są wynagradzani za wykonywane zadania na podstawie comiesięcznie wystawianej faktury. Z uwagi na międzynarodową skalę działalności oraz specyfikę branży IT, współpracownicy, w związku i w ramach wykonania swoich zadań określonych w umowie, mogą być zobowiązani do odbycia podróży. Zdarza się, że w związku z podróżą spółka zobowiązana będzie zapewnić współpracownikom możliwość dotarcia do miejsca docelowego podróży, tj. dokonać zakupu biletów lotniczych oraz zapewnić współpracownikom zakwaterowanie w miejscu realizacji usługi.

Faktury dokumentujące ww. świadczenia wystawiane są na rzecz współpracownika, który opłaca je z własnych środków. Współpracownik następnie wystawia na rzecz wnioskodawcy comiesięczną fakturę, w której dolicza kwotę wydatków związanych z podróżą do wynagrodzenia należnego za dany miesiąc, zaś kwota związana z podróżą wykazywana jest w odrębnej pozycji.

Wnioskodawca dążył do ustalenia, czy wydatki związane z podróżą współpracowników powinny stanowić dla niego koszt uzyskania przychodu. Wnioskodawca w uzasadnieniu stanowiska powołał się na ogólną definicję kosztów uzyskania przychodów i podkreślił, że jednym z warunków do uznania danego wydatku za KUP jest wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem podatnika. Wnioskodawca wyjaśnił, że realizacja podróży jest elementem stosunku umownego między spółką a współpracownikiem, zaś jej odbycie jest wręcz niezbędne do prawidłowej realizacji postanowień umownych i efektywnego świadczenia usług przez współpracownika. Co więcej, wnioskodawca stwierdził, że w sytuacji, w której nie zapewniłby współpracownikowi zwrotu kosztów podróży, mógłby spotkać się z odmową wykonania podróży lub odmową współpracy ze spółką, co niewątpliwie skutkowałoby utratą potencjalnego przychodu i/lub zwiększenia potencjalnych kosztów poniesionych przez spółkę.

Stanowisko wnioskodawcy Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w pełni zaaprobował, jednocześnie odstępując od uzasadnienia prawnego stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 sierpnia 2023 r. zn. 0111-KDIB2-1.4010.169.2023.3.BJ

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl