Estoński CIT bez obowiązku informowania o strategii podatkowej

11:54, 21.04.2023 Katarzyna Jastrzębska

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej dnia 17 kwietnia 2023 r. (0114-KDIP2-2.4010.266.2022.1.AP), odniósł się do kwestii obowiązku sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej przez spółki opodatkowane estońskim CIT.

Zgodnie z poglądem wyrażonym we wspomnianej interpretacji skoro podatnicy ryczałtu od dochodów spółek nie mają obowiązku składania zeznań, o których mowa w art. 27 ust.1 ustawy o CIT. Minister Finansów nie dysponuje danymi wymienionymi w art. 27b ust.3 pkt 3 ustawy, a tym samym podatnicy nie mają obowiązku informowania o realizowanej strategii podatkowej.

Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpiła spółka z o.o., która od listopada 2021r. jest opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek, a tym samym prowadzi księgi rachunkowe i sporządza sprawozdanie finansowe na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości. W pierwszym roku opodatkowania estońskim CIT przychody spółki przekroczyły równowartość 50 mln euro, jednak zgodnie z wybranym sposobem opodatkowania podatnik nie składa zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) CIT-8 w rozumieniu art.27 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a deklarację CIT 8-E, zgodnie z art. 28r ust.1 ustawy. Zdaniem Spółki, wybierając opodatkowanie ryczałtem nie rozpoznaje ona ani przychodów ani kosztów uzyskania przychodów, jak również straty czy zysku istotnego z punktu widzenia opodatkowania podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych, a tym samym nawet jeżeli osiągnie przychody wyższe niż 50 mln euro nie będzie zobowiązana do sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej.

Z powyższym stanowiskiem zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, uznając argumentację spółki za prawidłową. W myśl art. 27b ust 1 ustawy o CIT Minister właściwy do spraw finansów publicznych podaje do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego tego ministra corocznie, w terminie do dnia 30 września, indywidualne dane podatników zawarte w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożonym za rok podatkowy, który zakończył się w roku kalendarzowym poprzedzającym rok podania indywidualnych danych podatników do publicznej wiadomości, według stanu na pierwszy dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym indywidualne dane podatników mają zostać podane do publicznej wiadomości.

Podanie do publicznej wiadomości indywidualnych danych następujących podatników:
1)  podatkowych grup kapitałowych, bez względu na wysokość osiągniętych przychodów;
2)  podatników innych niż podatkowe grupy kapitałowe, u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym, o którym mowa w ust. 1, przekroczyła równowartość 50 mln euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok podania indywidualnych danych podatników do publicznej wiadomości;
3)   spółek nieruchomościowych, w tym spółek nieruchomościowych wchodzących w skład podatkowej grupy kapitałowej.

Wymienieni podatnicy mają obowiązek sporządzenia i podania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy.

Zgodnie ze stanowiskiem Dyrektora KIS podmioty i opodatkowane ryczałtem nie składają zeznań, lecz deklaracje, co powoduje, iż Minister Finansów nie dysponuje danymi wymienionymi w art. 27b ustawy o CIT. W związku z tym, nawet w sytuacji przekroczenia przez spółkę wartości przychodów 50 mln euro Minister Finansów nie podaje ich indywidualnych danych do publicznej wiadomości. Konstrukcja art. 27c ust.1 powoduje, iż ustawodawca każdorazowo wiąże obowiązek podatnika do sporządzania i publikacji informacji o indywidualnej strategii podatkowej, z ciążącym na Ministrze Finansów obowiązkiem podawania do publicznej wiadomości danych podatników.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl