Jak prowadzić uproszczoną ewidencję i przygotować CIT-8 w kole gospodyń wiejskich (Rachunkowość, marzec 2024 r.)

10:12, 01.03.2024 Agata Lipińska
1.04.2024 r. upłynie termin złożenia przez koła gospodyń wiejskich (KGW) deklaracji CIT-8 za 2023 r. Dla kół, które nie mają obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych, bądź nie zdecydowały się na nie fakultatywnie, podstawą przygotowania zeznania podatkowego jest uproszczona ewidencja przychodów i kosztów.

Małe KGW, działające na podstawie ustawy z 9.11.2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (tekst jedn. DzU z 2023 r. poz. 1179, dalej ustawa o KGW), niemające statusu organizacji pożytku publicznego, których przychody nie wykraczają poza katalog wskazany w ustawie i w poprzednim roku zmieściły się w limicie 100 tys. zł, co do zasady mogą prowadzić księgi w formie uproszczonej. Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów (uepik) stanowi podstawę do rozliczeń podatkowych.

KGW są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, dlatego ciąży na nich obowiązek corocznego składania deklaracji CIT-8 (wraz z załącznikami), a czasami również obowiązek zapłaty podatku wynikającego z tej deklaracji.

Najczęściej jednak podatek dochodowy nie wystąpi, ponieważ na mocy art. 17 ust. 1 pkt 39a oraz ust. 1b updop dochody ww. KGW, w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej, są wolne od CIT. Zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i – bez względu na termin – wydatkowany na te cele, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wnip służących bezpośrednio realizacji tych celów (zgodnie z art. 21 ust. 3 ustawy o KGW dochód z działalności koła służy realizacji celów statutowych).

Pełny tekst artykułu został opublikowany w miesięczniku Rachunkowość, marzec 2024 r. (Jak prowadzić uproszczoną ewidencję i przygotować CIT-8 w kole gospodyń wiejskich)

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl