Kara umowna za nieterminowo wykonaną usługę poza KUP

10:43, 15.01.2024 Agata Lipińska

W najnowszej interpretacji indywidualnej z dnia 3.01.2024 r. o sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.785.2023.1.RK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej po raz kolejny uznał, że kara umowna z tytułu nieterminowo wykonanej usługi jest karą umowną, o której mowa w art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT i w związku z tym podlega wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów.

Z wnioskiem o interpretację indywidualną wystąpił przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie architektury. Zawarł on umowę na wykonanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędną infrastrukturą. W trakcie opracowywania dokumentacji ustalono potrzebę zlokalizowania na dachu projektowanego budynku lądowiska dla helikopterów (wcześniej nie było objęte zakresem umowy). Przygotowanie projektu lądowiska objęte zostało odrębną umową. Jednak oba projekty były ze sobą powiązane w ten sposób, że przygotowanie projektu lądowiska wymagało uzyskania dodatkowych opinii i pozwoleń, co z obiektywnych przyczyn wydłużyło okres przygotowania pierwszego z projektów. Podatnik argumentował, że opóźnienie nie było spowodowane nienależytą starannością, a zwyczajnie brakiem wpływu na terminy uzgodnień organów administracji.

Organ podatkowy powołał się na przepis art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT, który wyłącza z kosztów uzyskania przychodów kary umowne i odszkodowania z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.

Dyrektor KIS wskazał, że pojęcie "wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług" - w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT, odnosi się do każdego przypadku nienależytego wykonania obowiązków podatnika wynikających ze stosunku obligacyjnego, za które ponosi on odpowiedzialność, niezależnie od charakteru i zakresu tej odpowiedzialności. Oznacza to, że opóźnienie w wykonaniu zobowiązania, za które dłużnik ponosi odpowiedzialność, może stanowić wadę wykonanych robót lub usług w rozumieniu tej regulacji.

W związku z powyższym uznał, że w analizowanym przypadku kara za nieterminowe wykonanie umowy jest karą za wadliwe wykonanie usługi, a tym samym mieści się w katalogu kar umownych i odszkodowań wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów w świetle przytoczonego powyżej art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl