Nabywca usługi refakturowanej stosuje ograniczenie z art. 15e ustawy o CIT

11:55, 07.05.2020 Karol Przydatek

Ograniczenie, o którym mowa w art. 15e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, może mieć zastosowanie do podmiotu, nabywającego usługi od podmiotu powiązanego na zasadzie refaktury.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: "Ustawa o CIT"), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z art. 15e ust. 1 ustawy o CIT, podatnicy są obowiązani wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów koszty m.in. następujących usług: usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń, oraz świadczeń o podobnym charakterze,
- poniesione bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych, o których mowa w art. 11a ust. 1 pkt 4 (...) w części, w jakiej koszty te łącznie w roku podatkowym przekraczają 5% kwoty odpowiadającej nadwyżce sumy przychodów ze wszystkich źródeł przychodów pomniejszonych o przychody z tytułu odsetek nad sumą kosztów uzyskania przychodów pomniejszonych o wartość zaliczonych w danym roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16a-16m, i odsetek.

Natomiast przepis art. 15e ust. 11 pkt 2 ustawy o CIT stanowi, iż ograniczenie, o którym mowa w ust. 1, nie ma zastosowania do m.in. kosztów usług, o których mowa w art. 8 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług.

W zakresie wyłączenia z ograniczeń wątpliwości miała spółka przejmująca procesy finansowo – księgowe od podmiotów powiązanych z grupy, do której należy (czyli miała stanowić centrum usług wspólnych). W celu przygotowania się do realizacji usług nabywała od podmiotów powiązanych określone usługi (np. doradczo-szkoleniowe). Ponieważ część kosztów związanych z realizacją wyżej wskazanych usług była ponoszona przez podmioty powiązane, to były one następnie refakturowane na wnioskodawcę. W związku z tym spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, czy ograniczenie, o którym mowa w art. 15e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie znajdzie zastosowania do refakturowanych na nią kosztów.

Zdaniem spółki, koszty związane z czynnościami mającymi na celu przejęcie procesów finansowo-księgowych mogły być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów spółki. W opinii spółki przy zaliczaniu tego rodzaju kosztów do kosztów uzyskania przychodów spółka nie musi stosować ograniczeń wynikających z art. 15e ust. 1 ustawy o CIT, ponieważ są to koszty usług, o których mowa w art. 8 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług.

Organ podatkowy w wydanej 30 kwietnia 2020 r. interpretacji indywidualnej (0111-KDIB1-1.4010.40.2020.2.DK) nie zgodził się ze stanowiskiem spółki.

Swoje stanowisko uzasadniał tym, że przepis art. 8 ust. 2a ustawy o VAT stanowi o podatniku działającym we własnym imieniu na rzecz osoby trzeciej. Stąd przepis art. 15e ust. 11 pkt 2 ustawy o CIT odnosi się do usług refakturowanych przez podatnika na inny podmiot.

W związku z tym, jeżeli podmiot powiązany (podmiot 2 – pośrednik) nabywa usługę od podmiotu niepowiązanego (podmiot 1 – sprzedawca), którą refakturuje na inny podmiot powiązany (podmiot 3 – odbiorcę końcowego), to ta usługa jest traktowana przez ten inny podmiot powiązany jako usługa nabyta od podmiotu powiązanego. Sama refaktura, dokonana przez podmiot powiązany na rzecz innego podmiotu powiązanego, nie jest objęta limitem z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT (patrząc z punktu widzienia pośrednika). Jednak finalny odbiorca refakturowanej usługi nie korzysta ze zwolnienia z ust. 11 i jest objęty limitem z art. 15e ust. 1 ustaw o CIT.

W opisanej we wniosku sprawie spółka występuje jako podmiot, na rzecz którego podmiot powiązany (Klient) dokonuje nabycia towaru lub usługi i obciąża spółkę ponoszonymi kosztami na zasadzie refaktury. Zatem należy stwierdzić, że sytuacja prawnopodatkowa Spółki przedstawiona w niniejszej sprawie nie odpowiada tej, do której odnosi się art. 15e ust. 11 pkt 2 ustawy o CIT, bowiem to nie Spółka będzie refakturowała usługę na rzecz osoby trzeciej tylko będzie finalnym odbiorcą refakturowanej usługi.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl