Rewolucyjna Interpretacja Ogólna - Spóźnione faktury księgujemy w PKPiR na bieżąco

08:01, 07.03.2023 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Dostarczone do biura rachunkowego faktury z opóźnieniem można księgować w PKPiR na bieżąco. Nie ma konieczności korygowania rozliczeń podatkowych wcześniejszych miesięcy. Najważniejsze, aby koszt trafił do tego roku podatkowego, którego dotyczy.

Na taką wykładnię przepisów ustawy o PIT  wskazuje Minister Finansów w Interpretacji Ogólna Nr DD2.8202.3.2022 z dnia 23 lutego 2023 r. dotyczącej zasad ujmowania w księdze przychodów i rozchodów kosztów uzyskania przychodów.

W interpretacji tej Ministerstwo wskazuje, że w praktyce zdarza się, że podatnik otrzymuje dowód stanowiący podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu po dacie jego wystawienia. Dokonywanie zapisów w porządku chronologicznym jest również utrudnione w biurach rachunkowych z powodu późnego przekazywania przez podatnika dowodów stanowiących podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Opóźnienia czasami mogą przekraczać ustawowe terminy do obliczenia zaliczki miesięcznej albo kwartalnej. Jednocześnie, nieuwzględnienie dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu w miesiącu, w którym został wystawiony, nie powoduje zaniżenia dochodu, a co za tym idzie podstawy obliczenia należnej zaliczki. Wręcz przeciwnie, może to prowadzić jedynie do zawyżenia dochodu i należnej zaliczki.

W odniesieniu do tego rodzaju problemów problemów Minister Finansów wskazuje, że art. 22 ust. 4 ustawy PIT stanowi tak naprawdę tylko tyle, że koszty uzyskania przychodów są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Podobnie, przepisy art. 22 ust. 5–5c ustawy PIT wskazują na potrącalność kosztów uzyskania przychodów w określonym roku podatkowym. Przepisy podatkowe nie wskazują na inny okres rozliczeniowy niż rok podatkowy, czyli na przykład miesiąc albo kwartał.

Natomiast przepis art. 22 ust. 6b ustawy PIT precyzuje dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu przez podatników prowadzących PKPiR, co pozwala na rozliczenie tego kosztu przy obliczaniu dochodu (straty) w konkretnym roku podatkowy. Jak wskazuje Ministerstwo powyższy przepis nie oznacza więc, że tylko w dniu wystawienia dowodu stanowiącego podstawę zaksięgowania (ujęcia) w PKPiR, podatnik ma prawo do potrącenia tego kosztu. Reasumując, dowód stanowiący podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu uzyskania przychodu otrzymany przez podatnika lub przekazany do biura rachunkowego w późniejszym terminie, może być zaksięgowany (ujęty) w PKPiR w miesiącu, w którym został otrzymany przez podatnika bądź przekazany do biura rachunkowego. Powinno to nastąpić do końca roku podatkowego, w którym koszt ten może być potrącony. Księgując (ujmując) ten dowód w PKPiR, w kolumnie drugiej podatnicy wpisują datę zdarzenia gospodarczego. Zgodnie z objaśnieniami do PKPiR, jest to dzień miesiąca wynikający z dokumentu stanowiącego podstawę dokonywania wpisu (datę poniesienia wydatku, otrzymania towaru lub uzyskania przychodu albo datę zestawienia sprzedaży). Zatem, późniejsze wpisanie danego kosztu nie powoduje zmiany daty jego poniesienia, o której mowa w art. 22 ust. 6b ustawy PIT. Jednocześnie, w przypadku dowodu otrzymanego przez podatnika lub przekazanego do biura rachunkowego w późniejszym terminie i wykazania go w PKPiR w miesiącu, w którym został otrzymany bądź przekazany do biura rachunkowego, w kolumnie 17 „Uwagi”, można opisać przyczyny późniejszego zaksięgowania (ujęcia) danego kosztu w prowadzonej księdze.

Komentarz autora:                                                                                                                        

Powyższa interpretacja niewątpliwie zamyka wieloletnie dylematy księgowych pracujących w biurach rachunkowych w zakresie konieczności wstecznego poprawiania rozliczeń podatku, w przypadku otrzymania od Klienta faktury z opóźnieniem. Z pewnością osoby prowadzące podatkowe księgi przychodów i rozchodów z radością dostosują swoje dotychczasowe postępowanie do stanowiska zaprezentowanego przez Ministra Finansów w przedmiotowej interpretacji. Przedmiotowa Interpretacja – co prawda nie dotyczy zasad obliczania składki zdrowotnej – nie mniej jednak zaprezentowana w niej wykładnia będzie miała zastosowanie również do zasad ustalania miesięcznej podstawy wymiaru składki zdrowotnej u przedsiębiorców prowadzących PKPiR.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl