Sfinansowanie prawa jazdy kandydatowi do pracy powoduje skutek w PIT

10:31, 18.05.2023 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Spółka, która sfinansuje kandydatowi do pracy kurs prawa jazdy oraz inne uprawnienia wymagane do kierowania autobusami ma obowiązek wystawienia informacji podatkowej PIT-11

Z kolei kandydat do pracy, który otrzymał nieodpłatne świadczenie od przedsiębiorstwa komunikacyjnego, w postaci uprawnień do kierowania autobusem, musi zapłacić z tego tytułu podatek samodzielnie w rozliczeniu rocznym.

O obowiązkach podatkowych spółki, która poszukiwała pracowników do świadczenia pracy ba stanowisku kierowcy transportu publicznego możemy przeczytać w interpretacji Dyrektora KIS z dnia 27 kwietnia 2023 r. 0113-KDIPT2-3.4011.88.2023.1.JŚ.

Spółka ogłosiła nabór na stanowisko kierowców autobusu, który był skierowany również do osób nieposiadających odpowiednich kwalifikacji. Spółka podjęła decyzję w zakresie sfinansowania (pokrycia w całości) kosztów kursu na prawo jazdy kategorii D, sfinansowania kosztów egzaminu oraz sfinansowania opłat za kurs kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej. Przyczyną podjęcia tej decyzji były problemy kadrowe i brak kierowców autobusów na lokalnym rynku pracy. W związku z powyższym podpisano umowy z kandydatami do pracy na stanowisku kierowcy autobusów. Umowa zawierana z przyszłymi pracownikami (kandydatami do pracy na stanowisku kierowcy autobusu) określa m.in. wzajemne prawa i obowiązki stron, miejsce odbywania kształcenia, koszty uczestnictwa w kursie, zobowiązanie kandydata do przepracowania na rzecz przyszłego pracodawcy 2 lat licząc od dnia podpisania umowy o pracę, zwrotu pokrytych przez pracodawcę kosztów w przypadku nie przepracowania tychże 2 lat.

W tak przedstawionym stanie faktycznym, spółka uważała, że po stronie jej pracowników przychód powstanie ale dopiero po upływie dwóch lat od zatrudnienia, czyli po upływie wymaganego okresu do odpracowania, a tym samym do braku okoliczności powodujących ewentualną koniczność zwrotu kosztów przez pracownika.

Spółka twierdziła, że dopiero po upływie okresu dwóch lat od momentu podpisania umowy z pracę z kandydatem na stanowisko kierowcy należy obliczyć, pobrać oraz odprowadzić do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od sfinansowanej przez spółkę wartości kosztów kształcenia.

Dyrektor KIS nie zgodził się z tym poglądem. Wskazał, że opisanym stanie faktycznym nie powstanie przychód ze stosunku pracy ponieważ  wartości kosztów kształcenia (opłaty za kurs na prawo jazdy kategorii D, kosztów egzaminu, opłaty za kurs kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej) są pokrywane na podstawie zapisów umowy z kandydatami do pracy na stanowisku kierowcy autobusów, a nie z pracownikami. Umowa ta jest więc podpisywana z osobą niebędącą pracownikiem.

W konsekwencji po stronie osób niebędących pracownikiem, tj. kandydatów do pracy na stanowisku kierowcy autobusu, powstanie przychód, który zaliczany jest do przychodów  z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji na spółce jako płatniku PIT ciąży obowiązek informacyjny, tj. sporządzenia i przekazania informacji PIT-11, zgodnie z ww. art. 42a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowo wskazano, że przychód ten powstanie zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy, w momencie otrzymania świadczenia a nie po upływie 2 lat od podjęcia pracy .

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl