Warunki stosowania stawki podatku CIT w wysokości 9%

07:58, 11.08.2023 Paweł Gramatyka

Otrzymywane przez podatnika dotacje wliczają się do limitu przychodów 2 mln euro, które uprawniają do stosowania 9% stawki podatku CIT.

Potwierdzeniem powyższego jest najnowszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 lipca 2023 r. sygn. akt II FSK 106/21, w którym NSA potwierdził, że w art. 19 ust. 1 pkt 2 jest odniesienie do wszelkich kategorii przychodów (dochodów). Zgodnie z treścią art. 19 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych podatek, z zastrzeżeniem art. 21, art. 22, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, wynosi 9% podstawy opodatkowania od przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych - w przypadku podatników, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego. Przez przychody (dochody) rozumie osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w ust. 2, w szczególności dochody (przychody) z wszelkiego rodzaju działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład (…). Wyrażenie "w szczególności" wskazuje, że katalog przykładowych przychodów nie jest zamknięty. Dodatkowo, aby korzystać z niższej, 9% stawki CIT, podatnik musi spełniać również definicję małego podatnika. O tym stanowi wprost, art. 19 ust. 1d stawy o CIT wskazując, że podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 2, stosują stawkę podatku, o której mowa w tym przepisie, jeżeli posiadają status małego podatnika.

Definicja małego podatnika znajduje się w treści art. 4a pkt. 10. Mały podatnik to podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro.

Pomiędzy pojęciem przychodów, dla celów ustalania czy mamy do czynienia z małym podatnikiem (art. 4a pkt. 10 CIT), a definicją przychodów dla celów 9% stawki CIT (art. 19 ust. 1 pkt. 2 CIT) istnieje dość znacząca różnica. Pierwszy z nich bowiem odwołuje się do przychodów ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług), drugi natomiast odnosi się do przychodów podatkowych.

Jeżeli chodzi o pierwsze z tych pojęć, to warto w tym miejscu przytoczyć Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 18 grudnia 2018 roku (sygn.: I SA/Po 723/18). Zgodnie z tezą tego orzeczenia ustalając status małego podatnika, uprawniający niższej stawki podatku dochodowego od osób prawnych, należy wziąć pod uwagę przychody stanowiące realne przysporzenie majątkowe podatnika osiągnięte w wyniku sprzedaży, a nie przychód "ze sprzedaży" utożsamiony z wartością sprzedaży zaewidencjonowaną na podstawie wystawionych faktur VAT. (…) W związku z tym, należy dokonać literalnej wykładni tego pojęcia. Opierając się na literalnej wykładni powyższego przepisu, przy obliczaniu powyższego limitu należy uwzględnić wszelkie przychody ze sprzedaży danego podatnika, w tym także zwolnione od podatku dochodowego, z wyłączeniem przychodów osiąganych z innego tytułu niż sprzedaż, np. uzyskane odszkodowania, odsetki od środków finansowych na rachunku bankowym, dotacje, dopłaty lub refundacje kosztów - mimo że w myśl podatku dochodowego są to z reguły przychody, które podlegają opodatkowaniu. Nie są one jednak skutkiem sprzedaży (wynagrodzeniem za tą sprzedaż). systemie prawa podatkowego lub na gruncie danej ustawy.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt. 2 prawo do korzystania z 9% stawki podatkowej jest ograniczone jedynie do przychodów innych niż zyski kapitałowe. Jednocześnie z przepisu tego wynika, że dotyczy to podatników których przychody z danego roku podatkowego nie przekroczyły 2 mln euro (a jednocześnie podatnik jest małym podatnikiem lub rozpoczynającym działalność). Do celów analizy, czy przychody podatnika za dany rok nie przekroczyły 2 mln euro należy wziąć pod uwagę całość przychodów podatkowych, czyli zarówno przychody inne niż zyski kapitałowe, jak i przychody z zysków kapitałowych, w tym ewentualne przychody zwolnione z opodatkowania.

Przykładem przychodu, który wlicza się do limitu przychodów uprawniających do stawki 9% są otrzymane przez podatnika dotacje. Nie ma znaczenia, że może otrzymana dotacja może stanowić przychód zwolniony z podatku CIT lub nie stanowić przychodu podatkowego w ogóle, np. w przypadku kiedy jest przeznaczona na nabycie środków trwałych. Potwierdzeniem powyższego jest najnowszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 lipca 2023 r. sygn. akt II FSK 106/21, w którym NSA potwierdził, że w art. 19 ust. 1 pkt 2 jest odniesienie do wszelkich przychodów (dochodów).

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl