Wpłaty na Fundusz Ochrony Rolnictwa jako koszt pośredni

08:46, 19.02.2024 Agata Lipińska

Wpłaty na FOR muszą być naliczane począwszy od 1 stycznia 2024 r. oraz odprowadzane za okresy kwartalne, w terminie do ostatniego dnia roboczego miesiąca następującego po zakończeniu danego kwartału. Pierwszych wpłat skupujący dokonają w terminie do 30 kwietnia 2024 r., za I kwartał 2024 r., natomiast pierwsze deklaracje złożą do 26 kwietnia 2024 r.

Podstawą prawną nakładająca obowiązki w  powyższym zakresie są przepisy ustawy z 9 maja 2023 r. o Funduszu Ochrony Rolnictwa (Dz.U. poz. 1130, dalej ustawa o FOR) regulująca zasady funkcjonowania nowego państwowego funduszu celowego.

Ustawodawca nie wprowadził do ustaw podatkowych żadnych szczególnych uregulowań, które określałyby możliwość i zasady zaliczania wpłat na FOR do kosztów uzyskania przychodów. Należy jednak mieć na uwadze, że wpłaty te mają charakter obligatoryjny. Obciążą przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w określonych branżach.

Są zatem wydatkiem, który w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 22 ust. 1 ustawy o PIT stanowi koszt uzyskania przychodów. 

Mogą pojawiać się przy tym pewne wątpliwości co do momentu potrącenia takiego kosztu. 

Dla ustalenia momentu zaliczenia wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów, podatnik powinien rozpoznać rodzaj powiązania kosztów z przychodami.

W oparciu o kryterium stopnia tego powiązania koszty podatkowe można podzielić na:

  • bezpośrednio związane z przychodami, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów (możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód - potrącane na podstawie art. 15 ust. 4, ust. 4b-4c ustawy o CIT),
  • inne niż bezpośrednio związane z przychodami, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie - potrącane na podstawie art. 15 ust. 4d-4e ustawy o CIT).

W interpretacji indywidualnej z dnia 12 grudnia 2023 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.545.2023.2.KM, Dyrektor KIS rozstrzygnął problem momentu potrącenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpisów na FOR. 

Organ podatkowy wskazał, że odpisy na FOR są powiązane z przychodem Wnioskodawcy w sposób pośredni i jako tzw. koszt pośredni potrącane są, zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy o CIT, w dacie poniesienia, przez którą zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy o CIT, należy rozumieć dzień na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku).

Dla podatników PIT za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów uważa się co do zasady dzień wystawienia faktury lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu na podstawie art. 22 ust. 6b ustawy o PIT. Z kolei te podmioty będące podatnikami PIT, które prowadzą księgi rachunkowe dzień poniesienia kosztu to dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury, albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury, zgodnie z art. 22 ust. 5d ustawy o PIT.  

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl