Jak liczyć limit dla płatności gotówkowych?

10:42, 16.02.2017 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Od 1 stycznia 2017 r. do ustaw o podatkach dochodowych wprowadzono przepisy, na mocy których wyłączone zostały z kosztów uzyskania przychodów wydatki, za które zapłata nastąpiła niezgodnie z uregulowaniami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Ta z kolei wymaga, aby płatności pomiędzy przedsiębiorcami były regulowane za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku, gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł.

W praktyce sposób rozliczenia skutku przekroczenia limitu płatności gotówkowych zasadniczo nie budzi wątpliwości, w przeciwieństwie do zasady ustalenia tego limitu w konkretnych przypadkach.

W tej właśnie kwestii wypowiedział się dnia 8 lutego 2017 r. Wiceminister Finansów Paweł Gruza, udzielając odpowiedzi na interpelację poselską nr 9279.

Minister – na przykładach – wyjaśnił  kryteria, którymi należy kierować się przy ustalaniu jednorazowej wartości transakcji, wskazując, że:
-   dla umowy ramowej – decydująca jest wartość poszczególnych zamówień;
-   dla umów bezterminowych – jeżeli całkowita wartość transakcji nie wynika wprost z treści umowy, lecz zależy od czasu jej trwania – co może dotoczyć m.in. umów o stałe świadczenie usług zawartych na czas nieokreślony - wartości transakcji odnosi się do poszczególnych okresów rozliczeniowych, za które przysługuje wynagrodzenie;
-   dla umowy leasingu – całkowite zobowiązanie korzystającego, na które składają się z zasady płatności okresowe może przekroczyć 15000 zł; w tym przypadku decyduje suma wierzytelności z umowy przysługujących finansującemu;
dla kilku świadczeń objętych jedną fakturą – wartość kilku wycenionych odrębnie pozycji składa się na jedną transakcję tylko wówczas, gdy stanowią one przedmiot jednej umowy (transakcji);
-   dla dostaw realizowanych zgodnie z harmonogramem – jeżeli umowa określa harmonogram dostaw, jednorazową wartość transakcji stanowi suma wierzytelności z tytułu dostawy, a nie z tytułu realizacji poszczególnych etapów.

Minister zapowiedział, że w przedmiotowej sprawie – niestety - nie przewiduje się wydania interpretacji ogólnej ze względu na dużą różnorodność stanów faktycznych.

Formalnie treść odpowiedzi na interpretację poselską nie gwarantuje bezpieczeństwa podatkowego. Nie mniej jednak z uwagi na rangę udzielającego tej odpowiedzi można założyć, że stanowisko będzie respoktowane przez organy podatkowe.

 

 

Kontakt:
Anna Mełgieś, doradca podatkowy nr wpisu 12251,
kontakt. tel. 081-5322375 wew. 344, kom. 605076074
a.melgies@doradca.lublin.pl

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl