Księgi i ewidencje tylko elektronicznie i z obowiązkiem przesyłania do urzędu skarbowego

09:17, 29.07.2021 Natalia Ołówko

Zgodnie z opublikowanym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, przedstawiającym planowane zmiany w ramach tzw. „Polskiego Ładu”, podatnicy będą zobowiązani do prowadzenia ksiąg i ewidencji wyłącznie przy użyciu programów komputerowych, a także do automatycznego przesyłania ich do urzędu skarbowego.

Podatek dochodowy od osób fizycznych

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przepis z art. 24a stanowiący o obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych ma zostać rozszerzony o ustępy 1e-1f.

Projektowane zmiany wprowadzają obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ksiąg rachunkowych oraz ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przy użyciu programów komputerowych.

Ponadto ww. księgi oraz ewidencja mają być przesyłane do urzędu skarbowego:
-  według stanu na ostatni dzień miesiąca lub kwartału (w zależności od formy prowadzonych rozliczeń) w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po upływie danego miesiąca albo kwartału;
- po zakończeniu roku podatkowego w terminie do dnia upływu terminu określonego dla złożenia zeznania rocznego
  – za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3 Ordynacji podatkowej.

Powyższy obowiązek co do zasady dotyczyć będzie podmiotów ustawowo obowiązanych do prowadzenia ww. ksiąg i ewidencji, jednakże jak wynika z treści projektu, nie będą nim objęte osoby wykonujące działalność na podstawie umów agencyjnych i umów na warunkach zlecenia, zawartych na podstawie odrębnych przepisów oraz osoby duchowne, które zrzekły się opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że zgodnie z projektem, Minister właściwy do spraw finansów publicznych będzie mógł określić, w drodze rozporządzenia zakres dodatkowych danych, o które należy uzupełnić ww. prowadzone księgi i ewidencję oraz sposób ich wykazywania w tych księgach i ewidencji, a także podmioty zwolnione z obowiązku przesyłania ksiąg i ewidencji.

Podatek dochodowy od osób prawnych

Analogiczne przepisy mają zostać dodane do art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – podatnicy prowadzący księgi rachunkowe albo uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów mają być obowiązani do prowadzenia tych ksiąg albo ewidencji przy użyciu programów komputerowych. Jednakże w przypadku podatników CIT wysyłka ww. ksiąg albo ewidencji ma być dokonywana jedynie po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do upływu terminu określonego dla złożenia zeznania rocznego.

Ponadto, podobnie jak w odniesieniu do ustawy o PIT, minister właściwy do spraw finansów publicznych będzie mógł określić, w drodze rozporządzenia, zakres dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi i ewidencję podlegające przekazaniu oraz sposób ich wykazywania w tych księgach i ewidencji. W tym przypadku nie wspomniano jednak o możliwości określenia w drodze rozporządzenia podmiotów zwolnionych z omawianego obowiązku.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Analogiczny obowiązek ma dotyczyć podatników oraz spółek, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – którzy są obowiązani posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów, prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz, odrębnie za każdy rok podatkowy, ewidencję przychodów.

Wysyłka ww. ewidencji i wykazu prowadzonych przy użyciu programów komputerowych ma być przeprowadzana:
- według stanu na ostatni dzień:
  -  miesiąca – w przypadku gdy stanowią podstawę ustalania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wpłacanego miesięcznie,
  -  kwartału – w przypadku gdy stanowią podstawę ustalania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wpłacanego kwartalnie,
    – w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po upływie odpowiednio tego miesiąca albo kwartału, oraz
- po zakończeniu roku podatkowego – w terminie do dnia upływu terminu określonego dla złożenia zeznania rocznego.

Minister właściwy do spraw finansów publicznych będzie mógł określić, w drodze rozporządzenia zakres dodatkowych danych, o które należy uzupełnić ww. prowadzone ewidencję i wykaz oraz sposób ich wykazywania w tych ewidencjach i wykazie, a także podmioty zwolnione z obowiązku przesyłania wykazu i ewidencji.

Uwaga ! Powyższe zmiany, zgodnie z projektem, miałyby wejść w życie dopiero z dniem 1 stycznia 2023 r.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl