Przepisy dotyczące cienkiej kapitalizacji nie dotyczą powiązań rodzinnych

08:39, 12.09.2017 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy

Zakres podmiotów powiązanych przy cienkiej kapitalizacji jest węższy niż w przepisach dotyczących cen transferowych. Do stosowania przepisów w zakresie cienkiej kapitalizacji są zobowiązane wyłącznie podmioty, które są powiązane ze sobą tylko kapitałowo.

Przepisy tzw. cienkiej kapitalizacji ograniczają zaliczanie do kosztów podatkowych odsetek od pożyczek, jeżeli pomiędzy pożyczkodawcą, a pożyczkobiorcą występują powiązania typu:
  - Spółka matka – spółka córka, (tzn. pożyczka została udzielona przez podmiot posiadający - bezpośrednio lub pośrednio – min. 25% udziałów (akcji) w kapitale pożyczkobiorcy),
  - Spółki – siostry (tzn. inny podmiot posiada bezpośrednio lub pośrednio przynajmniej po 25% udziałów lub akcji zarówno w kapitale pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy).

W związku z takim brzmieniem przepisu mogą pojawić się wątpliwości, czy w sytuacji, gdy wspólnikami obu stron umowy pożyczki są osoby ze sobą spokrewnione również będą stosowane przepisy dotyczące cienkiej kapitalizacji.

Powyższy  problem został przedstawiony przez spółkę kapitałową we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Spółka planowała zaciągnąć pożyczkę w innych spółkach kapitałowych, w których udziałowcami są rodzice udziałowców spółki-pożyczkobiorcy. Wspólnicy danej spółki nie posiadają przy tym udziałów w drugiej spółce. We wniosku Spółka przedstawiła stanowisko, że powiązania rodzinne między wspólnikami dwóch spółek kapitałowych, nie powodują uznania tych spółek za powiązane ze sobą na gruncie przepisów dotyczących cienkiej kapitalizacji, a wobec tego wnioskodawca nie będzie zobowiązany do ograniczenia wysokości odsetek, które będzie mógł zaliczyć w koszty.

W interpretacji indywidualnej z dnia 5 września 2017 r. (0111-KDIB1-2.4010.165.2017.1.MM) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że w takim stanie faktycznym nie będzie pomiędzy stronami umowy pożyczki zachodził związek obligujący do stosowania przepisów dotyczących cienkiej kapitalizacji. Organ odstąpił przy tym od uzasadnienia prawnego uznając prawidłowość stanowiska wnioskodawcy w pełnym zakresie.

Podsumowując do stosowania przepisów dotyczących cienkiej kapitalizacji są zobowiązane wyłącznie podmioty, które są powiązane ze sobą kapitałowo. Znacznie szerszy charakter powiązań obliguje do stosowania przepisów w zakresie dokumentowania cen transferowych. W tym wypadku oprócz powiazań kapitałowych, które mają podstawowe znazcenie, mogą wystąpić powiazania funkcjonalne zarządcze i kontrolne. Powiązania mogą mieć również charakter osobowy i wynikać z powiązań rodzinnych, służbowych lub majątkowych.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl