Sprzedaż poleasingowego samochodu bez podatku PIT

14:53, 14.05.2021 Natalia Ołówko

W interpretacji indywidualnej z dnia 30 kwietnia 2021 r., sygn. akt 0115-KDIT3.4011.131.2021.2.KR, Dyrektor KIS potwierdził, że samochód, wykorzystywany w okresie leasingu do prowadzenia działalności, a po wykupie niewprowadzony do ewidencji, można sprzedać po 6 miesięcach bez podatku.

We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatniczka prowadząca praktykę lekarską wskazała, że użytkowała w działalności samochód na podstawie  umowy leasingu operacyjnego. Na zakończenie umowy leasingu została wystawiona faktura na kwotę 2042 zł brutto tj. 1% wartości samochodu. Faktura została wystawiona na Wnioskodawczynię jako przedsiębiorcę. Wnioskodawczyni w związku z faktem, że po zakończeniu leasingu nie planowała wykorzystać samochodu do celów zawodowych i zawarła kolejną umowę leasingu na nowy samochód, nie ujęła faktury dotyczącej wykupu w kosztach podatkowych, ani nie wprowadziła wykupionego samochodu do ewidencji środków trwałych. Ponadto samochód od momentu wykupu po zakończeniu umowy leasingu jest używany wyłącznie w celach prywatnych, natomiast faktura potwierdzająca wykup nigdy nie została ujęta w prowadzonej działalności gospodarczej.

Wątpliwości Wnioskodawczyni dotyczyły kwestii, czy w przypadku sprzedaży przedmiotowego samochodu po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie wystąpi przychód podatkowy.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:
a)  nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)  spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)  prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)  innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Dodatkowo, stosownie do art. 10 ust. 2 pkt 3 updof, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności a dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat.

Z kolei w myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 updof, przychodem z działalności gospodarczej są również m.in. przychody z odpłatnego zbycia składników majątkowych będących:
a)  środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
b)  składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
c)  składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
d)  składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej.

W związku z powyższym, jeżeli rzecz ruchoma stanowi składnik majątku wymieniony w art. 14 ust. 2 pkt 1 updof, to przychód ze sprzedaży tej rzeczy będzie zaliczony do źródła przychodów z działalności gospodarczej.

Zdaniem organu, w przypadku, gdy wykupiony po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego samochód, o którym mowa we wniosku, nie będzie stanowił składnika majątku firmy, wymienionego w art. 14 ust. 2 pkt 1 updof, to przychód uzyskany ze sprzedaży tego samochodu nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej.

W konsekwencji, w opisanym stanie faktycznym zastosowanie znajdzie, wskazany powyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d updof, a zatem obowiązek podatkowy nie powstanie, jeżeli zbycie samochodu osobowego będzie miało miejsce - po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpi jego nabycie (wykup z leasingu).

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl