Tarcza 4.0 - a urlop pracownika

15:23, 10.06.2020 Agata Paul - radca prawny, doradca podatkowy

Zmiany wprowadzaj jednostronne udzielenie pracownikowi urlopu. Możliwość taka będzie w dalszym ciągu dotyczyła jedynie urlopu za lata poprzednie.

W związku z trwającym stanem epidemii niejednokrotnie pojawia się potrzeba jednostronnego wysłania pracownika na urlop wypoczynkowy. Na gruncie aktualnie obowiązujących przepisów istnieje taka możliwość w odniesieniu do tzw. urlopu zaległego. Czy  tzw. „Tarcza 4.0” wprowadza w tym zakresie istotne zmiany? Projekt ustawy, odnosi się do kwestii jednostronnego udzielenia pracownikowi urlopu. Możliwość taka będzie w dalszym ciągu dotyczyła jedynie urlopu za lata poprzednie.

Zasadą jest, że pracownik powinien wykorzystać urlop w tym roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo (art. 161 KP). Termin ten powinien być z pracownikiem uzgodniony. Powyższe oznacza, że pracodawca nie ma prawa jednostronnie zadecydować o terminie wykorzystania przez pracownika urlopu.

Jednocześnie zgodnie art. 168 KP  urlopu zaległego należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Z aktualnego orzecznictwa sądów powszechnych wynika,  że pracodawca ma prawo jednostronnie skierować pracownika na taki urlop zaległy, przy czym wiążący jest oczywiście termin 30 września rok następnego  (zob. m.in. wyrok z dnia 24 stycznia 2005r., sygn. akt I PK 124/05).

Ustawa z dnia 4 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 (tzw. „Tarcza 4.0” projekt uchwalony przez Sejm i przekazany do Senatu) wprowadza do ustawy o COVID-19 nowy art. 15gc, Zgodnie z tym przepisem: „W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu.”

Jak zatem wynika z powyższego pracodawca po wejściu w życie przedmiotowego przepisu będzie miał prawo jednostronnie zadecydować o udzieleniu pracownikowi urlopu, jednak będzie to w dalszym ciągu dotyczyło jedynie urlopu zaległego. Termin wykorzystania urlopu zaległego nie będzie ograniczony do 30 września roku następnego, niemniej maksymalną liczbą dni urlopu w ten sposób udzielonego będzie 30.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl