Ulga na działalność sportową, kulturalną oraz szkolnictwo wyższe w ramach Polskiego Ładu

11:24, 08.10.2021 Piotr Chojnacki - radca prawny, doradca podatkowy

Podatnicy będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania koszty poniesione na działalność sportową, kulturalną oraz wspierającą szkolnictwo wyższe.

Odliczeniu podlega 50% poniesionych przez podatnika kosztów, które zostały wskazane w ustawie o CIT.

Podatnicy w ramach swojej działalności często finansują działalność klubów sportowych, podmiotów prowadzących działalność kulturalną lub wspierają szkolnictwo wyższe. Dotychczas koszty takiego finansowania mogły być zaliczane do kosztów podatkowych jedynie jako koszty reklamy, sponsoringu albo społecznej odpowiedzialności biznesu.

Jak wynika z przyjętego przez Sejm projektu ustawy zwanej Polskim Ładem, podatnicy będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania 50% kosztów poniesionych na działalność sportową, kulturalną oraz wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę. Kwota odliczenia nie może przekroczyć dochodu z działalności operacyjnej – innych niż zyski kapitałowe. Odliczeniu od podstawy opodatkowania podlegają koszty wskazane w projekcie ustawy.   

Koszty poniesione na działalność sportową podlegające odliczeniu obejmują koszty poniesione na finansowanie:
1) klubu sportowego,
2) stypendium sportowego;
3) imprezy sportowej, niebędącej masową imprezą sportową.

Z kolei koszty poniesione na działalność kulturalną to koszty poniesione na finansowanie:
1) instytucji kultury wpisanych do właściwego rejestru,
2) działalności kulturalnej realizowanej przez uczelnie artystyczne i publiczne szkoły artystyczne.

Z kolei koszty poniesione na działalność wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę obejmują:
1) stypendia,
2) finansowanie pracownikowi czesnego,
3) finansowanie wynagrodzeń, wraz z pochodnymi, studentów odbywających u podatnika staże i praktyki przewidziane programem studiów,
4) sfinansowanie studiów dualnych,
5) wynagrodzenie wypłacane w okresie 6 miesięcy od dnia zatrudnienia przez podatnika organizującego praktyki zawodowe dla studentów danej uczelni pracownikowi będącemu absolwentem studiów w tej uczelni zatrudnionemu za pośrednictwem akademickiego biura karier.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu rocznym składanym za rok w którym poniesiono koszty objęte ulgą. Jak w przypadku każdej ulgi, warunkiem odliczenia jest brak zwrotu lub odliczenia od podstawy opodatkowania. Dodatkowym obowiązkiem dla korzystających z ulgi jest złożenie w terminie złożenia zeznania rocznego informacji według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl