Umowa Spółki może spowodować obowiązek sporządzenia DCT nawet po kilku latach od jej zawarcia

10:10, 13.02.2019 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy

Przez cały czas trwania umowy spółki osobowej należy analizować obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej dla tej umowy.

Obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych dotyczyć może nie tylko typowych transakcji handlowych, ale również tzw. innych zdarzeń. Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w zakresie dokumentacji podatkowej w latach 2017-2018 do takich innych zdarzeń zalicza się m.in. umowę spółki niemającej osobowości prawnej, w której łączna wartość wkładów wspólników przekracza równowartość 50.000 euro.

Z treści przepisu mogłoby się wydawać że obowiązek ten będzie dotyczył wyłącznie umów spółek, które zostały zawarte w danym okresie, ewentualnie zmian umów spółki, które np. prowadzą do zmian proporcji udziałów wspólników. Jednocześnie nie wydawało się celowe powtórne analizowanie umowy spółki, która została zawarta w okresie wcześniejszym.

Przeciwne stanowisko zostało natomiast wyrażone w interpretacji z 11-01-2019 (0113-KDIPT2-3.4011.532.2018.2.AC). Wniosek został złożony przez jedną ze wspólniczek spółki jawnej, która została zawarta w 2001 r. Wartość wkładów do spółki wniesionych  przez wspólników przekraczała wówczas 50.000 euro. Natomiast w 2017 r. przychody spółki przekroczyły 2 mln euro. Wątpliwości podatniczki dotyczyły tego, czy z tytułu zawartej w 2001 r. umowy spółki powstanie w 2017 r. obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej.

Zdaniem podatniczki, umowa spółki powinna być analizowana jednorazowo (w momencie zawarcia umowy spółki). Tak więc w kolejnych latach prowadzenia działalności poprzez tę spółkę nie powstanie obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla umowy spółki.

Dyrektor KIS uznał natomiast, że owszem umowa spółki jest zdarzeniem jednorazowym, jednak w związku z prowadzeniem działalności  poprzez tą spółkę należy stwierdzić że jest ona realizowana przez cały okres trwania. W związku z tym również w roku 2017 może powstać obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla umowy spółki, która została zawarta we wcześniejszych okresach (oczywiście pod warunkiem spełnienia przesłanek ustawowych).

Takie stanowisko organu podatkowego jest bardzo kontrowersyjne. Wspólnicy, realizując działalność poprzez spółkę (która była założona w okresie wcześniejszym) nie zawiązują nowej spółki, a jedynie realizują dotychczasowe ustalenia. Jedynie w sytuacji zmian umów spółki może nastąpić zmiana podziałów dochodów na wspólników, która mogłaby spowodować konieczność sporządzenia dokumentacji cen transferowych (ewentualnie aktualizacji dokumentacji z okresów wcześniejszych).

Nie jest pewne, czy taki kierunek interpretacji nie będzie miał zastosowania dla nowych przepisów o cenach transferowych, które obowiązują od 1 stycznia 2019 r. Zgodnie bowiem z art. 23w ust. 2 PIT (odpowiednio 11k ust. 2 CIT) lokalną dokumentacje cen transferowych sporządza się dla transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym, której wartość przekracza w roku podatkowym progi dokumentacyjne (2 mln zł – dla pozostałych transakcji). W porównaniu do dotychczasowych przepisów nastąpiło więc istotne podwyższenie progu wartościowego. Jednak w przypadku zawarcia umowy spółki, w której wartość wkładów przekroczyłaby 2 mln zł pojawią się istotne wątpliwości czy wymagane będzie ponowne sporządzenie dokumentacji również za kolejne lata podatkowe. Należy w tym zakresie przypomnieć że zgodnie z nowymi przepisami dokumentacja podatkowa będzie sporządzana za rok podatkowy (a nie będzie występował obowiązek jej aktualizacji). Oczywiście taka dokumentacja zasadniczo będzie podzielać ustalenia zawarte w dokumentach za lata wcześniejsze, ale już samo istnienie takiego obowiązku wiązałoby się z dodatkowymi obowiązkami (sporządzenie oświadczenia oraz informacji o cenach transferowych). 

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl