Obowiązek składania informacji CIT-8ST

07:40, 24.04.2023 Agata Lipińska

Zgodnie z przepisem art. 28 ust. 1 i 2 ustawy o CIT informację CIT-8ST składają podatnicy posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa ze względu na ich siedzibę, w tym podatnicy prowadzący działalność poprzez położony na terytorium Polski zakład zagraniczny, zatrudniający osoby na podstawie umowy o pracę.

Co, do zasady, formularz ten składa się do właściwego urzędu skarbowego w terminie do 31 marca każdego roku. Jednak w roku 2023, na podstawie §4 rozporządzenia Ministra Finansów z 16.3.2023 r. w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 530), przedłużono termin złożenia CIT-8ST do 30 czerwca 2023 r. Mimo odroczonego terminu złożenia informacji CIT-8ST, w związku z wątpliwościami jakie budzi sposób wypełnienia przez podatników tej informacji, do Ministra Finansów skierowano interpelację w sprawie informacji CIT-8ST. W interpelacji zwrócono się z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości interpretacyjnych, obejmujących szczegółowe zagadnienia związane ze sposobem wywiązywania się przez podatników z obowiązku określonego w art. 28 ustawy CIT.

Cel złożenia informacji CIT-8ST

Informacja CIT-8ST jest niezbędna dla zastosowania przepisów ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Przepis art. 10 ust. 1 ww. ustawy wskazuje bowiem, że należny podatek dochodowy od podatnika rozdziela się między jednostki samorządu terytorialnego proporcjonalnie do liczby osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w zakładzie (oddziale) położonym na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego. Właśnie dla potrzeb ustalenia proporcji podziału, podatnicy posiadający zakłady (odziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa ze względu na ich siedzibę są obowiązani składać do urzędu skarbowego, w terminie do dnia 31 marca każdego roku, informację, według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz zakładów (oddziałów) oraz liczbę osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, świadczących pracę w poszczególnych zakładach (oddziałach) ze wskazaniem jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze są położone, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego.

Zgodnie z regulacjami ustawy o dochodach JST, podatnik uwzględnia w informacji CIT-8ST wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Natomiast zakładem (oddziałem) jest określone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy, położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż jednostka samorządu terytorialnego właściwa dla siedziby podatnika.

Wpływ pracy zdalnej na treść informacji CIT-8ST

Zadane pytanie: Czy jako zakład w rozumieniu art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy uznawać miejsce świadczenia pracy przez pracowników wykonujących pracę zdalną w rozumieniu definicji, która będzie obowiązywać w znowelizowanym ostatnio Kodeksie pracy?

Zgodnie z art. 6718 znowelizowanego Kodeksu pracy, praca może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (praca zdalna).

W odpowiedzi na interpelację, Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że miejsca świadczenia pracy przez pracownika wykonującego pracę zdalną nie można uznać za zakład (oddział) położony na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż jednostka samorządu terytorialnego właściwa dla siedziby podatnika.

Ministerstwo nie różnicuje przy tym pracy zdalnej wykonywanej przez pracownika stale, tj. sytuacji, gdy miejscem pracy pracownika wskazanym w umowie jest jego miejsce zamieszkania, od przypadków, gdy praca zdalna wykonywana jest jedynie przejściowo, okazjonalnie. Wydaje się więc, że dla celów CIT-8ST oba te przypadki należałoby jednakowo pominąć.

Termin złożenia CIT-8ST u podatników z innym rokiem podatkowym

Zadane pytanie: Czy podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i obejmuje część 2022 roku, oprócz informacji CIT-8ST są zobowiązani także do składania informacji CIT-ST stanowiącej załącznik do zeznania CIT-8 za wspomniany rok podatkowy?

Przepis art. 28 ust. 1 ustawy CIT określa wprost termin złożenia informacji przez podatników posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa ze względu na ich siedzibę, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego. Z wymienionego przepisu wynika, że podatnik jest obowiązany do złożenia informacji w terminie do dnia 31 marca następnego roku. Ministerstwo Finansów wskazało, że obowiązek terminowego złożenia informacji nie jest uwarunkowany tym, jaki rok podatkowy wybrał podatnik. Ustawa wyraźnie wskazuje, że informacja ta składana jest według stanu na 31 grudnia roku poprzedniego, a więc w cyklu rocznym, kalendarzowym.

Wykazywanie w CIT-8ST pracowników czasowo niepracujących

Zadane pytanie: Zgodnie z wypracowaną praktyką w formularzu CIT-ST uwzględniano osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, bez względu na okresową nieobecność w pracy (np. urlop, urlop macierzyński, zwolnienie lekarskie). Mimo nierozwiązania stosunku pracy nie uwzględniano natomiast kobiet korzystających z urlopów wychowawczych, osób otrzymujących świadczenia rehabilitacyjne, a także osób korzystających z urlopów bezpłatnych powyżej 3 miesięcy. Czy wspomnianą metodologię należy stosować także podczas wypełniania informacji CIT-8ST?

W odpowiedzi na interpelację wskazano, że zgodnie z wymienionym art. 10 ust. 1 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, należny podatek dochodowy od podatnika rozdziela się między jednostki samorządu terytorialnego proporcjonalnie do liczby osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w zakładzie (oddziale) położonym na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego. To wg Ministerstwa Finansów oznacza, że podatnik obowiązany jest w informacji CIT-8ST wykazać wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, przypisane do odpowiednich jednostek samorządu terytorialnego, w zależności od miejsca wykonywania pracy. A z powołanego przepisu art. 10 ust. 1 ustawy o dochodach JST nie wynika, aby wypełniając ww. informację podatnik mógł niektórych pracowników pominąć. Z tego względu należy uznać, że obowiązek informacyjny podatnika dotyczy w tym zakresie wszystkich osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Interpelacja nr 39920 w sprawie informacji CIT-8ST

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl