Usługi świadczone przez informatyka opodatkowane stawką 12%

13:06, 21.04.2023 Julia Kowalska - doradca podatkowy

Przychody przedsiębiorcy świadczącego usługi informatyczne, które nie polegają na programowaniu, ale są związane z programowaniem, podlegają opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Przychody z usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych nie mogą być objęte stawką 8,5%. Powyższe wynika z wyroku sądu administracyjnego.

W wyroku WSA w Łodzi, sygn. I SA/Łd 72/23 z dnia 5 kwietnia 2023 r. sąd oddalił skargę podatnika na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 listopada 2022 r. nr 0114-KDIP3-1.4011.725.2022.3.LS i tym samym zakwestionował możliwość opodatkowania przychodów z usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych stawką ryczałtu w wysokości 8,5%.

Z prośbą o wydanie interpretacji indywidualnej zwrócił się podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą związaną z rozwojem i utrzymaniem systemów informatycznych SAP. Przedsiębiorca zajmuje się stałą obsługą firm w zakresie usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych. Ponadto podatnik przeprowadza manualne testy systemu SAP (testowanie oprogramowania). Główną jego rolą jako testera jest sprawdzanie nowych funkcjonalności, tworzonych przez programistów oraz wykonywanie dokumentacji testowej. Wykonywane przez niego czynności nie polegają na programowaniu (tworzeniu kodów źródłowych w charakterze programisty), ani na dokonywaniu żadnych ingerencji w kodzie źródłowym aplikacji.

Podatnik przedstawił swoje stanowisko, zgodnie z którym do uzyskiwanych przez niego przychodów  zastosowanie znajdzie stawka ryczałtu 8,5%, jako właściwa dla przychodów z działalności usługowej. Według przedsiębiorcy stawka 12% nie będzie właściwa, gdyż świadczone przez niego usługi nie odpowiadają czynnościom określonym w art. 12 ust. 1 pkt 2b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dyrektor KIS nie zgodził się z podatnikiem i stwierdził, że podatnik poprzez konfigurowanie, projektowanie oraz testowanie w systemie SAP rozumie czynności polegające na odpowiednim zaprojektowaniu systemu SAP, jego rozwijaniu oraz przetestowaniu, w celu sprawdzenia czy fizyczna wersja koncepcji odpowiada potrzebom klientów. Organ podatkowy uznał zatem, że wykonywane przez przedsiębiorcę usługi  - wbrew jego stanowisku - są związane z oprogramowaniem, a tym samym nie mogą podlegać opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu.

Dyrektor KIS wywnioskował, że świadczone przez podatnika usługi są związane z rozwojem systemu SAP (w ramach konfigurowania oraz programowania w systemie SAP), a skoro system ten stanowi oprogramowanie, to opisane usługi niewątpliwie są związane z oprogramowaniem. Uwzględniając powyższe, przychody uzyskiwane przez podatnika ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej ww. usług - jako usług związanych z oprogramowaniem - podlegają opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Ze stanowiskiem Dyrektora KIS zgodził się również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Zgodnie z wyrokiem z dnia 05 kwietnia 2023 r. sąd oddalił skargę, którą podatnik wniósł na wydaną interpretację.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl