Wydatki na imprezę integracyjną częściowo w kosztach uzyskania przychodów

10:40, 18.05.2023 Julia Kowalska - doradca podatkowy

Podatnik będący organizatorem imprezy integracyjnej jest uprawniona do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków (z wyjątkiem alkoholu), które zostały poniesione na rzecz jej pracowników. Uprawnienie takie nie przysługuje w odniesieniu do wydatków poniesionych na rzecz uczestników imprezy będących osobami świadczącymi usługi w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej, członków rady nadzorczej, czy też przedstawicieli lokalnych władz.

O powyższe spółka zapytała Dyrektora KIS we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Spółka wskazała, że co roku organizuje branżowe spotkanie okolicznościowe o charakterze integracyjnym. Do uczestnictwa w spotkaniu integracyjnym spółka zaprasza m.in.:
- swoich pracowników,
- współpracowników spółki, tj. osoby świadczące na jej rzecz usługi w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,
- byłych pracowników,
- członków zarządu,
- członków rady nadzorczej,
- przedstawicieli lokalnych władz.

Celem organizacji spotkania integracyjnego jest przede wszystkim poprawa atmosfery pracy, bliższe poznanie się pracowników pracujących na co dzień w różnych, odległych lokalizacjach/oddziałach, co ma w zamierzeniu poprawę efektywności i organizacji pracy, budowę pozytywnych relacji na linii pracownik/współpracownik - pracodawca, większą identyfikację pracowników/współpracowników ze spółką i jej działalnością. W trakcie spotkania spółka przekazuje uczestnikom o jej osiągnięciach, kierunkach i strategiach rozwoju jej działalności oraz planowanych inwestycjach.

W ramach organizacji spotkania integracyjnego spółka ponosi wydatki m.in. na usługi cateringowe, zakup żywności i napojów, najem i dekoracje sali i/lub namiotów, pod którymi odbywa się Spotkanie integracyjne, oprawę artystyczną i muzyczną (konferansjer, koncert znanego zespołu(-ów), występ stand- up’era itp.), obsługę techniczną, alkohol, czy też wręczane w konkursach i losowaniach nagrody rzeczowe.

Wnioskodawca uznał, że jest uprawniony do zaliczenia wymienionych wydatków związanych ze spotkaniem (z wyjątkiem wydatków poniesionych na alkohol) do kosztów uzyskania przychodów. Ze stanowiskiem tym organ podatkowy zgodził się jedynie częściowo.

Dyrektor KIS w wydanej w dniu 15.05.2023 r. interpretacji indywidualnej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.30.2023.5.KM wskazał, że wydatki (z wyjątkiem wydatków na alkohol) poniesione na rzecz pracowników, byłych pracowników, członków zarządu, osób najbliższych (członków rodziny) członków zarządu oraz innych osób sprawujących funkcje kierownicze w spółce stanowią koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Ww. wydatki związane są niewątpliwie z prowadzoną działalnością podatnika i mają na celu zintegrowanie załogi zakładu, dlatego też pozostają one w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem, zachowaniem lub zabezpieczeniem przychodów i mogą mieć pośredni wpływ na wielkość osiągniętych przez Wnioskodawcę przychodów.

W odniesieniu do wydatków związanych z organizacją spotkania integracyjnego w części związanej z uczestnictwem osób, które nie są zatrudnione bezpośrednio, a jedynie współpracujących ze spółką, tj.: innych osób sprawujących funkcje kierownicze w spółkach powiązanych kapitałowo oraz pracowników spółek powiązanych kapitałowo, organ podatkowy wskazał, że wydatki te nie mogą zostać uznane za koszty podatkowe, gdyż z tymi osobami Wnioskodawcę łączą powiązania biznesowe. Dlatego też, nie można uznać, że uczestnictwo w spotkaniu integracyjnym tych osób wpłynie na zwiększenie przychodów Wnioskodawcy, bądź zabezpieczenie ich źródła. Ponadto ww. osoby są wobec Wnioskodawcy podmiotami zewnętrznymi, a w stosunku do takich podmiotów podejmuje się działania o charakterze reprezentacyjnym.

Biorąc pod uwagę brzmienie art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o CIT, poniesione przez Wnioskodawcę wydatki związane z organizacją spotkania integracyjnego, w zakresie, w którym te wydatki dotyczą członków rady nadzorczej spółki również nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponadto w wydanej interpretacji indywidualnej Dyrektor KIS stwierdził, że wydatki związane z uczestnictwem w spotkaniu integracyjnym kontrahentów  (osób świadczące na jej rzecz usługi w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej) oraz przedstawicieli lokalnych władz nie mogą być uznane jako KUP. Argumentując takie stanowisko organ wskazał, że utrzymują oni z Wnioskodawcą relacje biznesowe w swojej codziennej działalności, i chociaż ich uczestnictwo w dorocznym spotkaniu jest wyrazem dobrych praktyk i obyczajów, to wydatki poniesione przez Wnioskodawcę w związku z organizacją spotkania integracyjnego dla ww. osób noszą znamiona reprezentacji, gdyż mają na celu wykreowanie pozytywnych relacji z ww. osobami, a przez to stworzenie pozytywnego wizerunku na zewnątrz.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl