Od 1 marca nastąpiła rewolucja w strukturach organów podatkowych, skarbowych i celnych

09:49, 10.03.2017 Agata Kowalik - radca prawny, doradca podatkowy

Od 1 marca br. weszła w życie ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej, która w miejsce działających dotychczas struktur: administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej wprowadziła nową służbę – Krajową Administrację Skarbową (KAS).

Krajowa Administracja Skarbowa uzyskała szerokie uprawnienia, które mają jej pomóc w skutecznym ściąganiu zaległych podatków oraz eliminacji tzw. szarej strefy.

Reforma wiąże się m.in. z modyfikacją struktury administracji oraz zmianą kompetencji i właściwości organów. Od marca nie ma już urzędów i izb celnych, ich zadania przejęły urzędy i izby administracji skarbowej. Naczelnicy urzędów skarbowych przejęli kompetencje obecnie funkcjonujących naczelników urzędów skarbowych i naczelników urzędów celnych.

Organem nadzoru nad naczelnikami urzędów skarbowych i naczelnikami urzędów celno-skarbowych został Dyrektor izby administracji skarbowej. Dyrektor izby administracji skarbowej będzie również organem odwoławczym w sprawach, które należą w pierwszej instancji do naczelników urzędów skarbowych lub naczelnika urzędu celno-skarbowego. Wyjątek będą stanowiły decyzje podatkowe wydawane przez naczelnika urzędu celno-skarbowego w następstwie stwierdzenia nieprawidłowości w przestrzeganiu przepisów prawa podatkowego, w ramach przeprowadzonej kontroli celno-skarbowej. W tym przypadku organem odwoławczym będzie ten sam naczelnik urzędu celno-skarbowego. Natomiast naczelnik urzędu celno-skarbowego przejmie zadania dyrektora urzędu kontroli skarbowej i dyrektora izby celnej. Będzie odpowiedzialny m.in. za kontrolę celno-skarbową, audyt czy prowadzenie walki z przestępczością ekonomiczną.

Wprowadzone zmiany spowodowały, że obecnie brak jest przyporządkowania podatników do poszczególnych organów kontroli celno-skarbowej, ponieważ naczelnik takiego urzędu będzie wykonywać kontrole na terytoriom całego kraju. Co więcej inspektorzy KAS nie będą musieli uprzedzać podatnika o planowanej kontroli.

W ramach KAS bezpośrednia obsługa podatników nadal będzie odbywać się w urzędach skarbowych, które pozostaną w dotychczasowej lokalizacji. Nie uległy również zmianie numer rachunków bankowych tych urzędów.

Dotychczasowe zadania Krajowej Informacji Podatkowej i Informacji Celnej przejęła Krajowa Informacja Skarbowa (KIS). Po zmianach interpretacje indywidualne wydaje dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Wszystkie wnioski oraz inną korespondencję związaną z wydawanymi interpretacjami indywidualnymi należy kierować do Krajowej Informacji Skarbowej lub drogą elektroniczną przez e-PUAP na adres skrytki Krajowej Informacji Skarbowej. Od 1 marca obowiązują również nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych i ogólnych. Opłata za wniesienie wniosku o interpretację indywidualną jak i ogólną nie uległa zmianie i wynosi 40 zł od każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem wniosku. Należy ją uiścić na rachunek Krajowej Informacji Skarbowej. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej będzie kontynuował postępowania o wydanie interpretacji oraz związane z nimi postępowania odwoławcze i sądowe, wszczęte i niezakończone przed 1 marca 2017 r.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl