Zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych i karcie podatkowej

09:28, 29.07.2021 Karol Przydatek

Projekt ustawy zmieniającej przepisy prawa podatkowego w ramach „Polskiego Ładu” zawiera w sobie również zmiany w zakresie opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz kartą podatkową.

Niektóre stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostały obniżone niezależnie od zatrudnienia. Przychody ze świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej, architektonicznych i inżynierskich, usług badań i analiz technicznych oraz w zakresie specjalistycznego projektowania zostaną obniżone z 15% (lub z 17% o ile wykonywane są w ramach wolnego zawodu) do stawki 14%.

Ponadto przewidziano niższą stawkę dla niektórych usług IT - obniżenie stawki z 15% do 12%

Pomimo niższej stawek ryczałtowcy będą musieli zapłacić również składkę zdrowotną w wysokości jednej trzeciej stosowanej przez siebie stawki ryczałtu od przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne bez możliwości jej odliczenia od kwoty podatku.

Dodatkowo podatnicy opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych prowadzące ewidencję lub wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych będą obowiązane prowadzić tę ewidencję i wykaz przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłać do urzędu skarbowego tę ewidencję i wykaz według stanu na ostatni dzień miesiąca lub kwartału w zależności od tego, czy ryczałt jest wpłacany miesięcznie, czy kwartalnie – w terminie do 20. Dnia miesiąca następującego po upływie odpowiednio miesiąca albo kwartału oraz po zakończeniu roku podatkowego – w terminie do dnia upływu terminu na złożenie zeznania. Ewidencję podatnicy mają wysyłać za pomocą środków komunikacji elektronicznej na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie Ordynacji podatkowej.

Opodatkowanie w formie karty podatkowej zostanie zawieszone. To oznacza, że karty nie będą mogli wybrać podatnicy od 2022 r. Podatnicy, którzy stosują już tę formę opodatkowania, będą mogli z niej korzystać dalej. Jednakże po zrezygnowaniu podatnik już nie będzie mógł ponownie skorzystać z tego rozwiązania.

W zakresie karty podatkowej również zmienione zostały zasady dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego. Podstawą wymiaru 9% składki zdrowotnej będzie bowiem przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale poprzedniego roku podatkowego, włącznie z wypłatami z zysku ogłaszanego przez prezesa GUS. Od kwoty karty podatkowej oczywiście nie będzie można odliczyć składki zdrowotnej.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl